Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu. Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Warszawa 22 253 88 88

Łódź 42 644 44 44

HomeBlogNastoletnie przyjaźnie pozwalają przewidzieć satysfakcję ze związku w dorosłym życiu

Nastoletnie przyjaźnie pozwalają przewidzieć satysfakcję ze związku w dorosłym życiu

Randkowanie i związki zajmują ważne miejsce w umysłach nastolatków. Wiek nastoletni to w końcu okres, gdy budzi się romantyczne zainteresowanie drugą osobą i mają miejsce pierwsze doświadczenia związane z randkowaniem i seksem. Co więcej, te doświadczenia są często symbolem statusu wśród młodzieży, która osoby z większym doświadczeniem związkowym i seksualnym widzi jako te z lepszą pozycją społeczną.

Czy poza potencjalnym wzrostem popularności w okresie nastoletnim te doświadczenia są pomocne w odniesieniu sukcesu w tworzeniu udanych związków na dłuższą metę w dorosłym życiu? Ostatnie badania pokazują, że mogą mieć mniejsze znaczenie, niż myślą nastolatki.

W badaniu, w którym wzięło udział 165 osób w wieku 13-30 lat udowodniono, że kluczowymi czynnikami prognostycznymi satysfakcji z romantycznych związków w wieku 27-30 lat są doświadczenia nastoletnich przyjaźni, a nie związków. Umiejętność budowania i utrzymywania przyjaźni okazała się ważnym czynnikiem dla przewidywania późniejszego zadowolenia z życia w związku. Ze względu na fakt, że nastoletnie związki są zwykle bardziej krótkotrwałe niż przyjaźnie, to właśnie przyjaźnie stanowią dla młodzieży lepszą okazję, by rozwinąć umiejętności społeczne wymagane do budowania dorosłych romantycznych związków. 

Interesujące jest również to, w jaki sposób romantyczne doświadczenia nastolatków przewidywały  satysfakcjonujące związki w przyszłości. Nastoletnie doświadczenia takie jak satysfakcja ze związku, doświadczenia seksualne, liczba wcześniejszych związków i fizyczna atrakcyjność nie miały tutaj żadnego znaczenia.

Romantyczne doświadczenia wieku dojrzewania nie są jednak całkowicie nieistotne. Jednakże pewne rodzaje romantycznych doświadczeń przynoszą większe korzyści niż inne np. badanie pokazało, że kilka poważniejszych związków w okresie nastoletnim przynosi znacznie więcej długoterminowych korzyści niż wiele przelotnych znajomości. Choć wczesne angażowanie się w związki może czasami wiązać się z problematycznymi rezultatami, stałe (nie krótkotrwałe) romantyczne zaangażowanie w tym wieku jest powiązane z bardziej wspierającymi przyszłymi romantycznymi związkami w wieku 20+.

Co ważne, rozwijanie społecznych umiejętności w nastoletnich przyjaźniach nie było testowane jako czynnik prognostyczny zaangażowania w obecnym romantycznym związku, ani czynnik prognostyczny jakości obecnego związku. Przewidywało to jednak w jaki sposób młodzi dorośli odczuwali to, jak toczy się ich życie związkowe generalnie, niezależnie od tego, czy byli w danym momencie w związku, czy nie. Wynika z tego, że nauka umiejętności społecznych w przyjaźni może pomóc młodym dorosłym nie tylko w odniesieniu sukcesu w przyszłym związku, ale także w nauczeniu się tego, by czuć się dobrze, kiedy nie są w związku.

Pomimo nieraz obsesyjnej fiksacji na punkcie zdobywania doświadczeń w związku w wieku dojrzewania, nastolatki mogą czerpać większe korzyści w dorosłych związkach, skupiając się obecnie na budowaniu przyjaźni.  

 

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


Brak komentarzy

Zamieść komentarz