Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogNerwica – skąd się bierze? Jak z nią walczyć?
nerwica-PsychoMedic.pl

Nerwica – skąd się bierze? Jak z nią walczyć?

Nerwica – skąd się bierze? Jak z nią walczyć?

W potocznym rozumieniu nerwica jest wszystkim dobrze znana – kojarzy się z nadmierną nerwowością, pobudzeniem, niepokojem, skupieniem na sobie. Z powodzeniem do tej „wybuchowej mieszanki” możemy też dołożyć niższe poczucie wartości i bliżej nieokreślony żal do innych. Jednak w rzeczywistości za słowem nerwica kryje się o wiele wiele więcej…objawów, dyskomfortu i cierpienia.

Przyjmuje się, że przyczynami nerwic są psychologiczne konflikty, różnego rodzaju trudne sytuacje i problemy, z którymi pacjent nie potrafi sobie poradzić, życiowe obciążenia i wymagania otoczenia. Wówczas nerwica ma szerokie pole do popisu – bierze we władanie naszą sferę poznawczą (zaburzenia pamięci, poczucie obcości otoczenia, poczucie obniżonej sprawności intelektualnej i fizycznej), nasze emocje (lęk, niepokój, napięcie, fobie, obniżenie nastroju, apatia, dekoncentracja) i zachowanie (natrętne czynności, zachowania impulsywne). Skutkuje to trudnościami w kontaktach z ludźmi i stanowi utrudnienie w wypełnianiu ról społecznych, a nerwicowe dolegliwości najczęściej przypominają przesadne reakcje na sytuacje stresowe występujące u ludzi zdrowych. Dla nerwicy nie ma nic niemożliwego – by zademonstrować swoją siłę daje o sobie znać w bólach brzucha, głowy, kręgosłupa, serca, w bezsenności, itd. Jak zatem rozróżnić nerwicę od stresu, którym chcąc nie chcą wypełnione jest ludzkie życie? Symptomy, które wywołuje stres są naturalną reakcją naszego organizmu i zazwyczaj mijają bez żadnej kuracji. Jeżeli jednak taki stan utrzymuje się dłużej, czy nawet nasila pomimo tego, że sytuacja stresowa już dawno przeminęła możemy mówić o zaburzeniach nerwicowych.

Bardzo ważnym elementem rozpoczynającym leczenie zaburzeń nerwicowych jest właściwa diagnoza. Istnieje wiele objawów, które występują w nerwicy, ale też w innych zaburzeniach, np. chorobach układu nerwowego, chorobach układu krążeniowego, zatruciach, infekcjach. Diagnoza różnicowa jest więc w tym przypadku fundamentalna.

Nerwica to choroba i jak każda inna dolegliwość posiada swoje źródło. Usuwając je – usuwasz objawy. Skąd jednak wiadomo, czy udać się do lekarza psychiatry po leki czy na konsultację do psychoterapeuty?Jeżeli nerwica ma podłoże psychologiczne, to najskuteczniejszą metodą poradzenia sobie z nią jest psychoterapia, podczas której można zajrzeć w głąb siebie i przepracować życiowe trudności. Jeśli jednak objawy somatyczne i napięcie są bardzo dokuczliwe i w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie, można wesprzeć się lekami. Farmakoterapia z pewnością przyniesie ulgę przez redukcję tych najbardziej dokuczliwych.

Jeżeli podejrzewasz u siebie nerwicę, zacznij działać. Objawy nie tylko wpływają negatywnie na jakość życia, co więcej, nie leczone utrwalają nieprawidłowe schematy funkcjonowania. Nerwicę naprawdę można wyleczyć!

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88


16 komentarzy

 • Nerwicoza 29 stycznia 2015

  Nerwica to duży problem, ciężko ją wyleczyć. Samemu z pewnością będzie ciężko, ale dobrze, że można liczyć na waszą pomoc.

  • Jarek K. 2 stycznia 2016

   Jest to ciężka choroba. Niestety sam z nią długo próbowałem walczyć, bezskutecznie. Na całe szczęście pomógł mi terapeuta z psychomedic. Kilka miesięcy i czuję znaczącą poprawę… Polecam.

 • Kasandra 16 maja 2015

  Mi bardzo pomogło Wasze wsparcie w nerwicy. Bez niego nie dałabym sobie rady. Dziękuję.

 • Olga 19 maja 2015

  Najgorsze są napady, które uniemożliwiają mi życie. Obecnie uczęszczam na psychoterapię i zaczyna być lepiej, sytuacja się normalizuje.

 • Tomas 22 maja 2015

  Bardzo ciężka choroba, utrudniała mi życie i normalne funkcjonowanie. Obecnie jestem w terapii u was i zaczynam czuć się lepiej.

 • Ola 23 maja 2015

  Ja miała przyjemność być u prof. Załuskiej i muszę przyznać, że ma bardzo dużą wiedzę. Jeżeli szukacie kogoś od nerwicy to mogę Wam ją polecić.

 • Klaudia 25 maja 2015

  Ciężko walczyć z nerwicom samemu. Dobry psychiatra i psychoterapeuta to podstawa.

  Interesujący artykuł.

 • Hondziarz 27 maja 2015

  Pierwsze negatywnie byłem nastawiony do psychoterapii w leczeniu nerwicy. Miałem styczność z profesor Załuską i mnie pokierowała do dobrego terapeuty. Zdecydowanie warto oprócz leków także pracować inaczej nad sobą. Polecam!

 • Piotrek 3 czerwca 2015

  Ja polecam psychoterapię. Sam jestem od kilku lat w niej i widzę efekty.

  • Shalsa 14 września 2015

   Leczę się na nerwicę i faktycznie jest lepiej. Leki + psychoterapia. Na początku nie chciałam psychoterapii, ale widzę, że ona bardzo pomaga.

 • Sylwuś 6 czerwca 2015

  Od pewnego czasu leczę się u profesor Kobayashi. Jest ciężko, ale widzę znaczne postępy.

  • Sparking 14 września 2015

   Ja również do niej chodzę i widzę pozytywne efekty. Mistrz psychiatrii.

 • Klinika PsychoMedic.pl 19 września 2015

  Dziękujemy za budujące komentarze i pozytywne opinie. Istotnie nerwica to bardzo dokuczliwe zaburzenie. Skutecznym wsparciem dla farmakoterapii jest właśnie psychoterapia. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i formy.

 • Olga 23 listopada 2015

  Od maja czuję bardzo dużą poprawę. Mogę normalnie funkcjonować. Dziękuję za wsparcie psychoterapeutą z psychomedic 😉

 • Olka 23 maja 2016

  Fajny merytorycznie wpis na bloga. Chodzę do was do psychoterapeuty i powiem, że widzę bardzo duże efekty. Dziękuję

 • aslalanm4j2 21 lipca 2016

  Dziękuję. Świetny artykuł, dał mi wiele nadziei i natchnienia do dalszego zmagania się z nerwicą!

Zamieść komentarz