Osobowość narcystyczna a Facebook-PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Facebook-PsychoMedic.pl

Osobowość narcystyczna a Facebook

Osobowość narcystyczna a Facebook

Osobowość narcystyczną charakteryzuje wygórowane mniemanie o sobie, przedmiotowe traktowanie innych osób i związków, oraz nadmierne zainteresowanie własną osobą.

Innymi słowy, narcyza można poznać po fiksacji na punkcie własnych osiągnięć, nie przyznawaniu się do wad i porażek, a także ciągłej potrzebie mówienia o sobie. Często jednak nie rozpoznajemy takich osób od razu i ulegamy pierwszemu wrażeniu i ich urokowi osobistemu. Z zafascynowaniem wsłuchujemy się w ich historie i bogatą ekspresję. Niestety, po pewnym czasie okazuje się, że relacje z narcyzami są jednostronne. Narcyzów nie interesują inni ludzie, są im oni potrzebni tylko do wyrażania podziwu i aprobaty, ponieważ w głębi duszy osobowości narcystyczne odczuwają głęboki lęk przed brakiem akceptacji i brak wiary w siebie.

Rozwój Social Media, a przede wszystkim Facebooka, został nazwany „niebem dla Narcyzów”. Źródłem takiego określenia jest fakt, że na Facebooku każdy może napisać o sobie na co tylko ma ochotę, i dzielić się z innymi osobami często bardzo trywialnymi wydarzeniami. Pożywką i nagrodą dla narcyzów będą w tym wypadku „lajki” i „komentarze”.

Jednak czy faktycznie osoby narcystyczne żyją Facebookiem? Badania pokazały, że rzeczywiście, narcyzi spędzają znacznie więcej czasu na „promowanie się” na tym portalu, niż przeciętni ludzie. Facebook umożliwia im przykucie uwagi i zbieranie pochwał oraz dowodów sympatii.

Ostatnie badania pokazały jednak, że im bardziej narcystyczne są osoby dodające posty na Facebooku, tym mniej uwagi otrzymywały od innych Facebookowiczów. W skrócie, znajomi osób z narcyzmem rozpoznawali te osoby i celowo ignorowali ich posty.

Podsumowując, Facebook daje narcyzom możliwość zaspokojenia potrzeby „pokazania się” i promowania, ale już niekoniecznie sprawia, że osoby te czują się dowartościowane społecznie. Badania pokazały, że po czasie urok narcyzów przestaje działać, a ludzie zaczynają dostrzegać ich wady, co w efekcie prowadzi do tego, że zaczynają się od nich odsuwać.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

3 komentarze

  • Asia

    Znam pare osób narcystycznych, przytoczę jedna z nich i porównam z artykułem , pisze w nim że osoby zauważają ich narcyzm , moja odpowiedż że niekoniecznie , bo narcyzi mają taki sposób owijania sobie ludzi wokół palca ze graniczy to z zakochaniem w innych , okazują zainteresowanie , sympatię ale na pozór , ten pozór wychodzi gdy się im przyjrzy jak mówią o innych , sa fałszywi , kolekcjonuja znajomych , nie wiedza czego chcą , kogo właściwie lubią czy szanuja , woleli by miec kogoś bogatego z kaśą do sępienia od niego a wokó opowiadania że sa samowystarczalni , narcyz to aktor w masce a pod maską jest nikt , ktoś kto ledwo zaliczył szkołę a uważa się za niewiadomo kogo , w odróżneiniu od kogoś kto wie i potrafi się przyznac do porażki , narcyz udaje bo za dużo by go kosztowało zaangażowanie w cokolwiek , miłośc , nauke ,więdzę , woli ignorandztwo , robienie wszystkiego na odwal, tylko fajne ciuchy i imprezy , można byc narcyzem w wieku nastolatka ale dorosłego osobnika najlepiej unikac

  • Tekan

    Bardzo ciekawy artykuł. Ciekawe podsumowanie 🙂

  • Grazyna

    witam nazywam się grazyna Mam duży problem z córką jest osobą nartystyczna ma 20 lat jest osobą ktura miała niełatwe dzieciństwo nie pracuje rzekomo chodzi do szkoły .ja mam obecnie partnera i ona próbuje zrobić wszystko by mi przerwać spotkanie z nim wydawania pisze smsy że nie ma co jeść za każdym razem wypomina mi że nie poświęcam jej dużo czasu ani synowi bartkowi wiem że powinnam przeciąć pepowine ale to jest trudne sama mam terapię psychologiczną poproszę o pomoc

Zamieść komentarz