7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomePracoholizm

Pracoholizm

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

Pracoholizm

Określenia „pracoholik” używamy zazwyczaj w stosunku do osoby, która dużo pracuje. Niekoniecznie mamy przy tym na myśli coś złego, wszak praca i bycie pracowitym to w naszym społeczeństwie jedne z kluczowych wartości. Nie każdy z nas jednak wie, że pracoholizm jest dokładnie opisaną jednostką chorobową, która – kiedy nie jest leczona – przynieść może bardzo dotkliwe, a czasem nawet tragiczne skutki. Jeśli zastanawiasz się, jakie są objawy pracoholizmu, jakie mogą być jego przyczyny, a także czy i gdzie powinieneś/aś (lub osoba Ci bliska) poszukiwać pomocy, ten artykuł pomoże Ci rozwiać wątpliwości.

PsychoMedic oferuje kompleksową pomoc w zakresie diagnozy i leczenia pracoholizmu. Nasi wysoko wykwalifikowani Specjaliści wiedzą, jak pomóc zarówno osobom borykającym się z tym problemem, jak i ich bliskim, którzy niejednokrotnie również odczuwają skutki nadmiernego zaangażowania w pracę przez  swojego partnera lub rodzica. Jeśli potrzebujesz wsparcia, dobrze trafiłeś/aś. Jesteśmy siecią polecanych przez Pacjentów i nagradzanych poradni zdrowia psychicznego, która od kilkunastu lat pomaga Pacjentom w formule stacjonarnej (Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz) oraz online. Oferujemy wsparcie najlepszych, zaangażowanych w swoją pracę psychoterapeutów i psychiatrów.

Co to jest pracoholizm? Definicja.

Pierwsza definicja pracoholizmu pojawiła się już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i została ukuta przez amerykańskiego psychologa religii Wayn’a Oates’a. Zauważył on, że u ludzi nadmiernie zaangażowanych w pracę pojawia się czasem mechanizm uzależnienia, podobny do alkoholizmu. Praca staje się wówczas wartością nadrzędną wobec wszystkich pozostałych, takich jak: relacje międzyludzkie, aktywność fizyczna, wypoczynek, czy nawet dbanie o zdrowie.

Definicja, jaką obecnie posługuje się psychologia, zalicza pracoholizm do grupy zaburzeń behawioralnych. Wskazuje, że jest to rodzaj uzależnienia, podobny do alkoholizmu, zakupoholizmu, uzależnienia od gier komputerowych, czy seksu. Wiele ludzi jednak w dalszym ciągu nie wie, co to jest pracoholizm. Objawy, zwłaszcza te początkowe, są na tyle niespecyficzne, że zazwyczaj umykają uwadze i łatwo je zbagatelizować.

Objawy pracoholizmu. Co może być sygnałem alarmowym?

Pracoholizm może zacząć się niewinnie i przez to niemal niezauważenie. Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić, to spędzanie w pracy coraz większej ilości czasu, regularne zostawanie po godzinach lub zabieranie obowiązków do domu. Kiedy sytuacja taka staje się chroniczna, zazwyczaj mnożą się kolejne objawy: nieustanne zaabsorbowanie pracą, niezdolność myślenia (a czasem także rozmawiania) o czymkolwiek innym, brak umiejętności wypoczywania, problemy ze snem. Jeśli zignorujemy te sygnały, istnieje ryzyko, że rozwinie się u nas pełnoobjawowy pracoholizm. Skutki takiego stanu rzeczy mogą być fatalne i obejmować: rozpad życia rodzinnego, samotność, znaczne pogorszenie stanu zdrowia, depresję i inne trudności psychiczne.

Jeżeli obawiasz się, że Tobie albo któremuś z Twoich bliskich grozi pracoholizm, na początek możesz wykonać prosty test i odpowiedzieć na pytania poniżej:

Czy na przestrzeni ostatnich miesięcy:

  • często odczuwałeś/aś przymus wykonywania pracy?
  • miałeś/aś trudności w kontrolowaniu ilości czasu poświęcanego na pracę?
  • pracowałeś/aś bardzo dużo, a jednocześnie – nie czerpałeś/aś z pracy satysfakcji?
  • nie umiałeś/aś uwolnić się od myśli o pracy, a redukowanie czasu poświęcanego na obowiązki zawodowe wywoływało w Tobie rozdrażnienie i niepokój?
  • z powodu pracy zacząłeś/aś zaniedbywać swoje życie społeczne/rodzinne oraz pasje i zainteresowania?
  • pojawiły się u Ciebie problemy ze snem i regularnym wypoczynkiem?

Jeżeli na co najmniej 3 z powyższych pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco – prawdopodobnie jesteś w grupie ryzyka narażonej na pracoholizm. Test przedstawiony powyżej nie zastąpi jednak profesjonalnej diagnozy. Jeśli czujesz, że możesz potrzebować wsparcia, warto umówić się na konsultację z naszym psychologiem-psychoterapeutą, który przyjrzy się problemowi fachowym okiem, w bezpiecznej i nieoceniającej atmosferze. W razie potrzeby będzie wiedział, jak pomóc i ewentualnie gdzie pokierować Cię dalej.

Najczęstsze przyczyny pracoholizmu.

Zanim powiemy, jak leczyć pracoholizm, przyjrzyjmy się przez moment temu, jakie mogą być jego przyczyny. Źródeł uzależnienia od pracy upatrywać można w wielu czynnikach, zarówno zewnętrznych (środowiskowych) – związanych między innymi z charakterem obecnego rynku pracy, nastawionego na wyścig i coraz większe osiągnięcia, jak i osobowościowym – wynikającym z temperamentu i mentalności danej osoby. Przyczyny pracoholizmu można też częściowo wiązać z wychowaniem i modelem podejścia do pracy obecnym w domu rodzinnym.

W przypadku jednostek osobowościowo narażonych na pracoholizm przyczyny leżą zazwyczaj w dużej skłonności do perfekcjonizmu lub tendencjach obsesyjno-kompulsywnych. Nierzadko są to osoby źle znoszące porażki, borykające się z wysokim poziomem lęku i obniżonym poczuciem własnej wartości. Mogą również przejawiać trudności w budowaniu i utrzymywaniu więzi społecznych. W złagodzeniu wpływu tych cech na codzienne życie ogromnie pomaga odpowiednio poprowadzona psychoterapia, która pozwala lepiej rozumieć siebie i swój sposób postępowania, a także umożliwia naukę nowych umiejętności, które zapobiegają destrukcyjnym zachowaniom.

Pracoholizm. Jak leczyć uzależnienie od pracy?

Uzależniona od pracy osoba, zwłaszcza w pierwszej fazie pracoholizmu, zazwyczaj nie ma świadomości, że cierpi na pracoholizm. Jak pomóc bliskiej osobie w sytuacji, gdy zauważamy coraz bardziej niepokojące sygnały? I jak leczyć uzależnienie od pracy, które w istotny sposób obniża jakość życia pracoholika oraz jego najbliższego otoczenia?

Dobrym pomysłem będzie szczera empatyczna rozmowa, wskazująca na istnienie problemu i w delikatny sposób sugerująca możliwość udania się do specjalisty. W Klinice PsychoMedic oferujemy wszechstronną i kompleksową pomoc psychologiczno-psychoterapeutyczną, a nasi doświadczeni Specjaliści doskonale wiedzą, jak leczyć pracoholizm. Nasze poradnie mają profil wielospecjalistyczny, dzięki czemu – w razie, gdy pojawia się taka konieczność – kierujemy naszych Pacjentów także do doświadczonych psychiatrów z naszego Zespołu. Lekarze pozostają w regularnym kontakcie z terapeutami, aby jak najefektywniej pomóc każdej osobie, która się do nas zgłasza.

Podczas spotkania w gabinecie przeprowadzana jest wnikliwa diagnoza, która ma na celu określenie skali problemu, jego przyczyn i możliwych sposobów postępowania terapeutycznego. Psycholog – w zależności od potrzeb Pacjenta – przeprowadza odpowiednie testy, rozmawia zarówno z Pacjentem i/lub jego rodziną, a następnie decyduje, jak leczyć, by terapia przyniosła trwałe efekty.

Dobrze zrealizowana terapia psychologiczna jest najlepszym sposobem na skuteczne uporanie się z problemem pracoholizmu. Jeżeli czujesz, że Ty lub Twoi bliscy mogą potrzebować tego typu pomocy – nie zwlekaj i skontaktuj się z jednym z naszych Specjalistów. Możesz liczyć na naszą życzliwość i dyskrecję na każdym etapie kontaktu.

Umów się na wizytę online lub zadzwoń: 22 253 88 88

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

5 0d34ec82-2197-8c40-df49-3efd5846bf2a
lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5

7 1590f5a1-dd93-af22-778b-46f054dc9885
lek. Dulko Stanisław

pacjent 2023-06-02

Oceniam na 5

8 1604234b-b066-56bf-fabe-952e8498dccd
lek. Józefowicz Olga

Rafał Ś. 2023-05-31

Oceniam na 5