7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBez kategoriiTerapia psychologiczna
Terapia psychologiczna

Terapia psychologiczna

Wychodzimy z założenia, że rzetelnej wiedzy na najważniejsze tematy nigdy nie za dużo. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wpis tłumaczący, czym jest i jak przebiega indywidualna terapia psychologiczna.

Co to jest terapia psychologiczna?

Terapia psychologiczna (czyli inaczej mówiąc psychoterapia) to uznana i skuteczna metoda leczenia zaburzeń i trudności psychicznych. Co bardzo ważne, mogą z niej skorzystać nie tylko osoby, u których zdiagnozowano konkretną jednostkę chorobową – np. depresję. Zaleca się ją także ludziom, którzy nie mogą sobie poradzić z trudnymi wydarzeniami ze swojego życia, mają problem z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji z innymi lub z dążeniem do swoich celów.

Psychoterapia opiera się na rozmowie, ale nie jest to ekwiwalent pogawędki z przyjacielem. W trakcie terapii Pacjent przygląda się sobie oraz wraz z terapeutą poszukuje dla siebie alternatywnych, nieprzysparzających cierpienia sposobów funkcjonowania i myślenia. Terapia psychologiczna pozwala na zdobycie umiejętności, dzięki którym można lepiej radzić sobie w życiu. Kluczowa jest w niej pełna szacunku i wzajemnego zaufania relacja z terapeutą.

Jak przebiega terapia psychologiczna?

Indywidualna terapia psychologiczna opiera się z reguły na 50-60 minutowych spotkaniach z terapeutą raz w tygodniu. Może się odbywać w gabinecie lub online.

W trakcie rozmowy Pacjent z terapeutą wspólnie przyglądają się aktualnym i przeszłym zdarzeniom z życia tego pierwszego, nadają im nowe znaczenia i zastanawiają się, jak poprawić funkcjonowanie Pacjenta i uczynić jego codzienność lżejszą. Terapia psychologiczna może być prowadzona w różnych nurtach – np. poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym lub integracyjnym (skuteczność wszystkich wyżej wymienionych jest potwierdzona naukowo).

Od nurtu, w jakim pracuje terapeuta, zależy dokładny przebieg terapii. Niektórzy specjaliści bardziej skupiają się na tym, żeby Pacjent w ich gabinecie nauczył się lepiej rozumieć siebie. Inni zaś w centrum uwagi stawiają uczenie swoich podopiecznych konkretnych, bardziej adaptacyjnych zachowań i nawyków.

Ile trwa terapia psychologiczna?

To kwestia bardzo indywidualna i zależna m.in. od nurtu, w jakim prowadzona jest terapia, oraz specyfiki problemu, z jakim zgłasza się Pacjent. Mówiąc najogólniej, terapia trwa średnio od 3 miesięcy do kilku lat.

Jaki powinien być dobry ośrodek terapii psychologicznej?

Profesjonalny ośrodek terapii psychologicznej to przede wszystkim taki, który zatrudnia utytułowanych psychoterapeutów z ukończonymi studiami magisterskimi i 4-letnim szkoleniem podyplomowym. Dobrze, aby ośrodek terapii psychologicznej oferował wsparcie nie tylko psychoterapeutów, ale też psychiatrów – dzięki temu nie będziesz musiał/a szukać lekarza na własną rękę, gdy w toku terapii pojawi się konieczność włączenia leczenia farmakologicznego. Specjalistom z jednego ośrodka będzie się też łatwiej ze sobą komunikować.

PsychoMedic spełnia wszystkie te kryteria – serdecznie zapraszamy do naszych poradni oraz na PsychoMedic.OnLine.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88