7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogPsychologia głosu
psychologia głosu-PsychoMedic.pl

Psychologia głosu

11 cech głosu, które pozwolą Ci czytać z innych ludzi jak z otwartej książki

Obraz osoby składa się w tej samej mierze z głosu jak i z wyglądu. Nasza mowa odzwierciedla nasz umysł i, oczywiście, nasz humor.

Zdecydowaliśmy się dowiedzieć jak sposób mowy pokazuje nas jako osoby i jak odbierają nas inni.

*Słodki głos

Każdy kiedyś miał styczność z tymi osobami o „bajkowych” głosach. Ktoś kto mówi w ten sposób może myśleć, że to urocze, ale słuchacze zazwyczaj odbierają takie osoby jako obłudne, podlizujące się, a nawet pasywnie agresywne. Możesz mieć także wrażenie, że ta osoba coś od Ciebie chce. Taki sposób mowy powoduje dyskomfort, w związku z czym słuchacze chcą jak najszybciej zakończyć rozmowę.

*Stalowy głos

Głos taki zazwyczaj cechuje osoby, których praca jest związana z wydawaniem poleceń (nauczyciele, dyrektorzy, oficerowie). Osoby te są przyzwyczajone do mówienia w ten sposób. Czasami też jest to cecha osób, które lubią rozkazywać.

*Cichy głos

Jest kilka powodów przez które ludzie mówią cicho:

  • Czują się niepewnie i mogą być nieco zagubione w grupie osób;
  • Rodzice zwykli uciszać ich w dzieciństwie, co utrwaliło w nich przekonanie, że mówienie głośno może ich wpędzić w tarapaty;
  • Są zmęczeni życiem i nie mają energii.

Ludzie często nie rozumieją mówiących cicho osób, czasem dosłownie: nie są w stanie ich usłyszeć. To bywa irytujące.

*Za głośny głos

Może się wydawać, że głośna mowa oznacza pewność siebie, i to jest właśnie to, co posiadacze tych głosów chcą, aby o nich myślano. Za tymi głosami często jest skryta niepewność i lęk bycia nieusłyszanym. Istnieje również teoria, że ludzie z głośnymi głosami dorastali w dużych rodzinach i było dla nich niezmiernie ważne, aby to oni zostali usłyszani, a nie ich rodzeństwo.

*Powolna mowa

Oto kilka powodów przez które ktoś mówi powoli:

  • Taka osoba trzy razy pomyśli zanim coś powie, aby nie popełnić błędu. Jest zbyt rozważna za to bardzo szczera.
  • Taka osoba jest zbyt arogancka i chce zwrócić uwagę na swoje słowa, nie bacząc na to, że rozmówca może dosłownie przysypiać;
  • Czasami powolna mowa to objaw depresji, żalu czy zmęczenia.

*Szybka mowa

Szybcy mówcy to zazwyczaj cholerycy lub sangwinicy, reagują na wszystko tak szybko jak mówią;

  • Osoba mówiąca w ten sposób może czuć się niepewnie i myśleć, że nikt jej nie słucha przez co próbuje wypowiedzieć swoją myśl szybciej;
  • Tak samo jak w przypadku osób mówiących głośno, szybcy mówcy dorastali w dużych rodzinach, ciągle próbując powiedzieć coś zanim liczne rodzeństwo się wtrąci.
  • Taka osoba może być zdenerwowana lub zestresowana;

Wysoki i dźwięczny głos

Dźwięczny głos jest cechą młodzieży. Właściciele takich głosów mają często pecha w życiu zawodowym, ponieważ ich sposób mowy może wydawać się ich szefom zbyt niedojrzały, przez co mają trudności z awansem. Poza kwestiami genetycznymi, wysoki tembr głosu może być okresowym skutkiem wstrząsu emocjonalnego.

*Niski głos

Męski baryton jest niezwykle atrakcyjny dla kobiet, kobiety z niskimi głosami również są interesujące. Taki tembr głosu jest doprawdy przyjemny, dodaje powagi oraz dojrzałości. Niektórzy ludzie świadomie zaniżają swój głos, aby być bardziej atrakcyjnymi.

*Celowo zmysłowy głos

Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię uwieść głosem, to najprawdopodobniej właśnie to robi. Jednakże, nie zapominaj o mowie ciała – jest równie istotna. Jeśli jesteś nastawiony pozytywnie do tej osoby, może się okazać, że wymawiane z przydechem słowa Cię zmanipulowały.

*Beznamiętna mowa

Mdła i nieemocjonalna mowa może mieć kilka przyczyn:

  • Niskie poczucie własnej wartości, kiedy dana osoba tak naprawdę nie wierzy, że ktokolwiek mógłby być zainteresowany tym co mówi;
  • Zły humor i zmęczenie;
  • Taka osoba stara się z całych sił, aby nie pokazać gniewu, zdenerwowania czy obrazy;
  • Taka osoba nie jest zainteresowana rozmową, myśli o czymś innym.

*Unosowiona mowa

Ten typ mowy, oczywiście, nie dotyczy fizjologicznych kwestii – tylko tych powiązanych z umyślnym dodawaniem żałosnej intonacji. Tacy ludzie zazwyczaj uwielbiają narzekać na wszystko i na wszystkich. Są urodzonymi przywódcami, ale to nie stawia im oporów, aby manipulować ludźmi.

Nawiasem mówiąc, jeśli nie lubisz dźwięku swojego głosu możesz go zmienić za pomocą ćwiczeń mowy. Grecki filozof Demostenes miał bardzo słaby głos i niewyraźną mowę, a wszystkie jego próby publicznych wypowiedzi wychodziły tragicznie powodując tylko śmiech. Jednak Demostenes zaczął pracować nad swoją wymową i finalnie zapisał się w kartach historii jako wspaniały mówca i polityk.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88