7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDlaczego psychoterapeuta nie udziela rad?
psychoterapeuta-PsychoMedic.pl

Dlaczego psychoterapeuta nie udziela rad?

Niech mi Pani powie co mam zrobić?! Co powinnam zrobić? Uzyskiwanie rad od terapeuty nie jest sytuacja leczniczą. Dlaczego?

  1. Praca z psychoterapeutą ma za zadanie pomóc Ci w pobudzaniu Twoich indywidualnych zasobów do działania, czyli uaktywnia myślenie o trudnych sytuacjach, przeżywanie, które jest pomocne w podejmowaniu decyzji. Jeśli dostałbyś gotową odpowiedź nie uczyłbyś się znosić napięcia, tworzyć i próbować różnych swoich pomysłów. Uzależniałbyś się tylko od terapeuty, który myślałby i decydował za Ciebie. A Ty pozostałbyś w sytuacji, gdzie zamiast wędki i wsparcia w połowach dostałbyś rybę.
  2. Terapeuta nie zna aż tak szczegółowo Twojej historii jak Ty sam. Sam wybierasz rozwiązania, które na ten moment Twoich umiejętności i dojrzałości są wystarczająco dobre. Terapeuta jest niejako akuszerką w narodzinach Twoich decyzji, ale ostatecznie sam je podejmujesz. Terapeuta pomoże Ci w nazwaniu i uświadomieniu konsekwencji Twoich wyborów, co może ustrzec Cię przed wchodzeniem w zagrażające dla Ciebie sytuacje.
  3. Dostawanie rad wzmacnia poczucie bycia niekompetentnym, może nasilać lęk wobec ryzyka, a także rodzi magiczne przekonanie że jest jedno „właściwe rozwiązanie sytuacji” i jest ono właśnie znane terapeucie. Jedno rozwiązanie jest w problemach ściśle określonych, tzn. jak dodawanie liczb, ale w sytuacjach w których trzeba uwzględnić wiele informacji jak – emocje, doświadczenie, zasoby nie ma prostych odpowiedzi. Takie rozwiązania możesz wspólnie z terapeutą wypracować i dzięki temu poszerzasz swój repertuar radzenia siebie w trudnych sytuacjach.
  4. Sam proces doświadczania sposobu dochodzenia do swoich indywidualnych rozwiązań jest twórczym zadaniem. Terapeuta pomoże Ci nie tylko w analizie trudnej dla Ciebie sytuacji, ale też w znoszeniu napięcia, nieprzyjemnych emocji oraz w rozpoznawaniu znaczenia poszczególnych wyborów w kontekście Ciebie jako indywidualnej jednostki. Okiem zewnątrz pomoże dostrzec szanse, zasoby ale też zagrożenia ze strony danej decyzji. Dzięki wspólnej pracy będziesz miał dobre zaplecze do podjęcia najlepszej dla Ciebie decyzji.

Bez tej pracy (całego procesu dochodzenia do decyzji) nie możliwe jest stanie się odpowiedzialną, pewną siebie, silną osobą, która czuje swoje zasoby i ograniczenia i która podejmuje dorosłe decyzje, a następnie wdraża je w życie. „Rada” powoduje nie przejście tego procesu, a więc docelowo uniemożliwia rozwój.

  1. Warto również pracować z terapeutą, dlaczego w tym właśnie momencie swojego życia, relacji z terapeutą chcesz od niego rady? Zastanowienie się nad tym może być kamieniem milowym w rozumieniu Twojego funkcjonowania. Czasem dzieje się to dlatego, bo jesteś zezłoszczony na terapeutę, a chcesz usłyszeć jego radę, aby wejść w grę „tak ale”, czasem chcesz po prostu jego potwierdzenia, że wybór podjęty przez Ciebie jest słuszny (gdy poradzi tak samo jak Ty wymyśliłeś), lub chcesz odtworzyć sytuacje z rodzicem i wejść w rolę dziecka, bo potrzebujesz opieki. Odkrycie wraz z terapeutą tych często nieświadomych chęci jest głównym zadaniem terapii, jest to potrzebne, aby rozumieć, co mną naprawdę kieruje? Bo wtedy możesz wybierać adekwatny sposób zaspokojenia Twoich prawdziwych potrzeb ukrytych pod przykrywką „powiedz, co mam zrobić”.
  2. Jeśli postępowałbyś zgodnie z radami terapeuty to stałbyś się nim! Nigdy nie stałbyś się sobą! A co za tym idzie, nie uaktywniłbyś swoich zasobów i potencjałów.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88