Sen a pracowitość - Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna - PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

sen-PsychoMedic.pl

Sen a pracowitość

Sen a pracowitość

Jest czas, aby iść już spać a Ty ciągle masz jeszcze nie dokończoną prace? Czy powinieneś skrócić swój sen, aby wykonać tę pracę? Czy zakończyć już dzisiejszy dzień z myślą, że nieskończoną pracę będziesz musiał wykonać jutro?

Dokończenie zadania kosztem snu może być kuszącą propozycją, ale kilka godzin snu mniej, może nieść ze sobą konsekwencje w dniu następnym.

Oto 7 powodów dla których najbardziej produktywni ludzie chodzą spać wcześniej:

 1. Nie będziesz pamiętał tego czego się nauczyłeś, gdy jesteś zmęczony

Ilość i jakość snu odgrywa ważną rolę w zdolności do uczenia się nowych informacji. Brak snu wpływa niekorzystnie na Twoje skupienie, uwagę i pamięć roboczą. Oznacza to, że być może trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie pewne zadania i prawdopodobnie będziesz też bardziej narażony na popełnianie błędów.

 1. Kiedy jesteś zmęczony, Twój nastrój staje się niestabilny

Badania wskazują, że brak snu może prowadzić do częstych zmian nastroju a także do większej drażliwości. Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja.

 1. Brak snu wpływa niekorzystnie na podejmowanie decyzji

Brak snu znacznie upośledza zdolność do podejmowania słusznych decyzji. Badania wykazują, że brak snu zmniejsza szybkość podejmowania moralnych decyzji. Uczestnicy, którzy w ramach badania zostali pozbawieni snu mieli za zadanie rozwiązać różne dylematy moralne, wyniki wskazują, że ich czas reakcji przy podejmowaniu decyzji był znacznie dłuższy od grupy, która nie była pozbawiona snu.

 1. Brak snu zwiększa ryzyko wypadków i błędów

Naukowcy dowiedli, że bezsenność jest czynnikiem odpowiedzialnym za 274,000 błędów i wypadków przy pracy rocznie. Pracodawcy tracą na tym nawet 31 miliardów dolarów rocznie. Brak snu wpływa na wiele aspektów, od umiejętności motorycznych aż po czas reakcji.

 1. Brak snu wpływa na zdrowie fizyczne

Zaburzenia snu są powiązane z różnymi problemami zdrowotnymi, włączając choroby serca, otyłość, nadciśnienie, udar czy cukrzycę. Zmniejszają także ilość przeciwciał zwalczających infekcje, co oznacza, że układ odpornościowy staje się słabszy a ryzyko chorób wzrasta.

 1. Brak snu wpływa na sprawność

Nawet jeśli fizycznie czujesz się dobrze, brak snu sprawia, że nie będziesz w 100% czuł się dobrze psychicznie i sprawnościowo. Z badań wynika, że ludzie, którzy nie mają wystarczającej ilości snu mają obniżoną wydajność w pracy, a spadek produktywności kosztuje pracodawcę średnio 11,3 dni pracy rocznie.

 1. Brak snu osłabia zdolność do radzenia sobie w sytuacjach stresowych

Brak snu pozbawia wytrzymałości psychicznej i upośledza zdolność do radzenia sobie ze stresującymi wydarzeniami. Badania pokazują, że zaledwie kilka godzin snu mniej osłabia zdolność danej osoby do radzenia sobie z negatywnymi okolicznościami.

Jaki z tego wniosek? Jak mówi przysłowie: „Nie zaoszczędzisz czasu, gdy przy spaniu będziesz żuł a przy jedzeniu spał”. 

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

10 komentarzy

 • Ranking Ośrodków Terapii

  Bardzo ciekawy artykuł, ogólnie większość artykułów na Państwa blogu jest napisana w bardzo przyjazny sposób.

 • John

  Thank you for online psychiatrist consultation. Best regards, John.

 • Marysia

  Fajny artykuł, muszę się do was zapisać, może mi pomożecie.

 • Zofia

  Fajny artykuł. Dziękuję Wam za udostępniania artykułów.

 • Jan

  Miałem problem z snem…i już nie mam 🙂 Dziękuję PsychoMedic

 • Ania Ka

  Dziękuję Wam za pomoc, macie najlepszych specjalistów od snu. Bardzo mi pomogliście i moje życie wróciło do normy.

 • Tobiasz

  Macie świetnych lekarzy od problemów z snem. Dziękuję Wam za pomoc. Dzięki wam mogę już spać.

 • Karolina

  Ja jestem pracowita i miałam problem z snem. Teraz po kilku wizytach w Psychomedic czuję się już znacznie lepiej. Potrafię sobie poradzić z napięciem po pracy i mogę spokojniej spać.

 • Janusz

  Dziękuję za Waszą pomoc. Miałem duże problemy z spaniem w nocy. Po kilku miesiąc psychoterapii widzę bardzo duże postępy. Dziękuję!!

 • Kasia

  U mnie sen pomaga się zregenerować i lepiej pracować.

Zamieść komentarz