Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogŚwięta bywają stresujące-jak sobie poradzić? cz. II
gwiazdka-PsychoMedic.pl

Święta bywają stresujące-jak sobie poradzić? cz. II

*PREZENTY*

  • Dzieci nie docenią tysiąca prezentów. „Zamów u Mikołaja” taką ilość podarunków, która nie przytłoczy twojego dziecka. Nadmiar stanowi stres dla dzieci i dla rodziców. Dzieci docenią bowiem tyle tylko prezentów, które będą mogły policzyć, zapamiętać i zainteresować się nimi przez dłuższy czas. Taki umiar wpłynie na ich zaangażowanie, koncentrację, uważność i chęć rozwijania pasji. Zbyt duża liczba prezentów jest zdecydowanie szkodliwa dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Stymuluje zachłanność i konsumpcjonizm utrwalając następujący schemat działania: najpierw dziecko bardzo chce coś mieć, potem szybko się tym rozczarowuje i po chwili porzuca. Taki schemat nie wróży dobrze na przyszłość.
  • Zatrzymać się razem przy prezencie. Miło jest dla Mikołaja, gdy zobaczy emocje i usłyszy reakcje osoby, które odpakowuje prezent, a dzieci przy okazji uczą się też uważności i wdzięczności. Taka chwila może być prezentem dla zestresowanego Mikołaja.
  • Zrób sobie prezent z chwili spokoju. Zrelaksuj się tak jak lubisz. Po angielsku słowo „prezent”(present) ma drugie znaczenie. Oznacza też „czas teraźniejszy”. Taka chwila osadzona tu i teraz, a nie w przeszłości i nie w przyszłości, może być prezentem, który możesz sobie podarować między świąteczną krzątaniną.

*KONFLIKTY RODZINNE*

  • Siedząc z rodziną przy stole odłóż na bok sprawy, które was różnią. Przyjmij osoby, które koło ciebie siedzą takimi jakie są, chociaż może nie spełniają wszystkich twoich oczekiwań. Święta nie sprzyjają wyciąganiu urazów i żali. Jeśli będziecie chcieli rozwiązywać rodzinne kłopoty, to przesuńcie to na neutralny dla wszystkich czas.
  • Jeśli jest jakaś osoba, która szczególnie cię denerwuje najlepiej nie siadaj przy stole naprzeciwko niej. Taka miejscówka wzmaga okazje do konfrontacji. Zadbaj o swoją fizyczną przestrzeń tak, żebyś mógł poczuć wokół siebie przestrzeń i komfort.
  • Ważne jest , żeby dać sobie prawo do swoich własnych uczuć. Masz prawo być smutnym, samotnym czy rozzłoszczonym. Nie można przecież zmusić się do bycia radosnym i uśmiechniętym kiedy się tego nie czuje. Pozwól sobie na różne uczucia a nie będzie to równoznaczne z odreagowaniem zachowaniem, które może być trudne i raniące dla innych osób. Rozpoczynanie rozmów na tematy zapalne warto odłożyć na kiedy indziej.
  • Zaplanuj sobie swoją antystresową strategię na ominięcie konfliktu: policz po cichu do dziesięciu, skoncentruj się na oddechu, albo wyjdź dyskretnie na chwilę na dwór. Jeśli czujesz, że może ci być trudno powstrzymać się od komentarzy i złośliwości lub obawiasz się, że usłyszysz takie komentarze pod swoim adresem to zaplanuj już teraz taką strategię, która pomoże ci zwentylować swoje emocje, ochronić siebie, a innych nie urazi.
  • W święta warto unikać alkoholu. Nie jest on antystresową strategią. Może bowiem wpływać na stres, niepokój i depresję oraz stać się zapalnikiem rodzinnych kłótni.
  • W razie gdyby pojawiały się konfliktowe tematy przy stole możesz sobie ustawić zdartą asertywna płytą: „Nie rozmawiam o tym dzisiaj. Chcę spokojnie spędzić święta! Krótko, dwa zdania bez tłumaczenia się i bez rozwijania tematu.

*CZAS NA TO, ABY NIE BYĆ SAMEMU*

  • Święta to też czas wsparcia i zadumy. Rodzina doświadcza różnych trudnych sytuacji. Bywa na przykład, że to pierwszy raz, gdy spotykamy się przy stole bez ważnej osoby. Towarzyszenie sobie w trudnych doświadczeniach, w przeżyciu żałoby, straty, choroby lub innych ważnych rodzinnych kryzysów daje wsparcie, zrozumienie i poczucie wspólnoty. Wyrażenie uczuć słowami pomaga poradzić sobie ze stresem i smutkiem.
  • Jeśli jesteś osobą samotną to też masz wybór. Samotnie spędzić te święta lub poszukać gdzieś wolnego miejsca dla zbłąkanego wędrowca przy wigilijnym stole. Powiedz na głos czego potrzebujesz. Znajomi mogą nie zdawać sobie sprawy, że samotne święta to nie jest coś o czym marzysz. To, co można jeszcze zrobić to zaangażować się w działania wolontarystyczne, poszukać organizacji, która grupuje osoby o podobnych do twoich zainteresowaniach. Z osobami podobnymi do siebie może być łatwiej spędzić świąteczny czas.
  • Psychoterapia może być pomocna. Rozmowa z kimś, kto wysłucha i zrozumie może być receptą na odczuwany stres. Jeśli stan napięcia towarzyszy tobie a święta kojarzą ci się ze smutnymi wydarzeniami, osobami, których już nie ma, nierozwiązanymi konfliktami, to można się przyjrzeć temu na spotkaniu z psychoterapeutą. Święta są bowiem takim właśnie czasem, gdy otwierają się różne ważne i często trudne wspomnienia. Nie warto z tym zostawać samemu.

mgr Kamila Becker

psychoterapeuta

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88