Zwolnienie L4 od psychiatry – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Psychiatra, tak jak każdy lekarz, ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego z pracy (l4). Zwolnienie L4 od psychiatry to temat, który interesuje wielu Pacjentów i w wielu z nich budzi też wątpliwości i obawy. Wiele osób nie jest pewnych, kiedy może uzyskać zwolnienie od psychiatry albo obawia się, że uzyskanie l4 od tego specjalisty może wiązać się z nieprzyjemnościami w pracy.
Poniżej odpowiadamy na Wasze najczęstsze pytania i rozwiewamy wątpliwości.
Czy pracodawca dowie się, na co chorujemy?
Nie, jeśli sami mu o tym nie powiemy. Zwolnienie od psychiatry (tak, jak od każdego innego lekarza) nie zawiera informacji o nazwie ani kodzie statystycznym choroby. Lekarza psychiatrę obowiązuje tajemnica zawodowa, z której zwolnić może go jedynie sąd karny.
Twój pracodawca ma dostęp jedynie do takich danych, jak:
- Twoje podstawowe dane osobowe – imię i nazwisko, PESEL, aktualny adres pobytu;
- okres niezdolności do pracy – od kiedy do kiedy zostało wystawione L4;
- kod literowy zwolnienia (sygnalizujący głównie, czy zwolnienie przypada na okres ciąży) oraz wskazania lekarskie (1 – Pacjent musi leżeć i nie może opuszczać miejsca pobytu poza sytuacjami wyższej konieczności; 2 – Pacjent może chodzić; l4 od psychiatry jest zazwyczaj wystawiane ze wskazaniem 2);
- miejsce wystawienia zwolnienia (NZOZ Klinika PsychoMedic.pl – pracodawca nie ma jednak dostępu do informacji, jaki lekarz wystawił l4, zatem równie dobrze mógł być to np. neurolog).
Zachorowałem na depresję/nerwicę z powodu mobbingu i nękania w pracy przez pracodawcę. Czy mogę liczyć na zwolnienie lekarskie?
Tak, jeżeli tylko psychiatra uzna, że dla poprawy Twojego stanu zdrowia niezbędne jest odizolowanie od źródła stresu, jakim jest kontakt z pracodawcą. Co więcej, zaświadczenie o leczeniu psychiatrycznym i zwolnienie l4 od psychiatry to dokumenty, które mogą posłużyć za ważne dowody w sądzie podczas ewentualnej rozprawy przeciwko pracodawcy.
Jaki jest maksymalny czas trwania zwolnienia od psychiatry?
Trzydzieści dni to najdłuższy czas trwania l4, jakie jednorazowo wystawia w PsychoMedic lekarz psychiatra. Zwolnienie może być także krótsze i obejmować np. okres tygodnia lub dwóch.
Wynagrodzenie „na chorobowym” przysługuje przez łącznie 182 dni w ciągu roku – tyle może obejmować zwolnienie od psychiatry (przedłużane kilka razy). Po tym czasie możemy liczyć jeszcze na tzw. świadczenie rehabilitacyjne, które jest w razie konieczności wypłacane przez ZUS przez 3 miesiące. Podstawą do jego przyznania jest zaświadczenie o stanie zdrowia wystawiane przez lekarza prowadzącego.
Ile pieniędzy otrzymam, będąc na zwolnieniu?
Wszystko zależy od przyczyny niezdolności do pracy – rozpoznania, na podstawie którego wystawił l4 Twój psychiatra. Zwolnienie lekarskie w zdecydowanej większości przypadków uprawnia do otrzymywania 80% „standardowej” pensji. Jedną z wyjątkowych sytuacji, gdy na zwolnieniu przysługuje ci pełne wynagrodzenie, jest przebywanie na zwolnieniu lekarskim w trakcie ciąży.
Czy w czasie zwolnienia mogę zostać skontrolowany/a przez ZUS?
Jeśli zwolnienie wystawione jest zgodnie z zasadami i regulacjami ustanowionymi przez ZUS (a wszystkie nasze zaświadczenia z PsychoMedic spełniają te wymagania), nie musisz obawiać się kontroli. Jest ona standardowym działaniem ZUSu. Jeśli zostaniesz wezwany/a na komisję kontrolną, nieodpłatnie udostępnimy Ci Twoją dokumentację medyczną, która stanowi uzasadnienie dla wystawionego zwolnienia. Wszyscy specjaliści w PsychoMedic prowadzą dokumentację w sposób rzetelny i zgodny z wymogami instytucji państwowych.
Będzie to moja pierwsza wizyta u Was, chcę skorzystać z wideokonsultacji/teleporady. Czy mogę uzyskać zwolnienie lekarskie, nie pojawiając się osobiście w poradni?
Oczywiście! Wideokonsultacje i wizyty telefoniczne są pełnowartościowe – możesz na niech otrzymać e-receptę, e-zwolnienie, a w razie potrzeby także zaświadczenie od lekarza.
To, czy zwolnienie od psychiatry zostanie wystawione, zależy od wyniku oceny Twojego stanu psychicznego przez lekarza i tego, czy występują wskazania medyczne do wystawienia l4. To zasada, która obowiązuje zarówno podczas wideokonsultacji, jak i wizyt stacjonarnych. Badanie psychiatryczne opiera się na rozmowie w komfortowej i dyskretnej atmosferze.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry a wypowiedzenie umowy. Czy jest możliwe otrzymanie l4 np. w dniu otrzymania wypowiedzenia?
Tak, jest to możliwe. Psychiatra podczas wizyty na żywo w poradni lub podczas wideokonsultacji zbada Twój stan psychiczny i – jeżeli uzna to za zasadne – może wystawić zwolnienie lekarskie. Jeżeli czujesz, że Twoja kondycja psychiczna uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i mierzenie się z zawodowymi wyzwaniami, nie obawiaj się sam/a poprosić psychiatry o wystawienie zwolnienia.