UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
10 prostych sposobów, by poprawić sobie nastrój
Istnieje wiele sposobów, aby poprawić sobie nastrój. Być może część z wymienionych tutaj rad już stosujesz. Nie musisz korzystać z każdej z nich. Na początku wybierz te sposoby, które są dla ciebie najwygodniejsze lub najłatwiejsze do wykonania. W miarę jak twój nastrój zacznie ulegać poprawie (co stanie się prędzej czy później), możesz zacząć wprowadzać większe zmiany do swojego stylu życia. Jeśli będziesz trzymać się tych nawyków nawet już po uzyskaniu poprawy nastroju, twój dobry nastrój będzie nadal się utrzymywał.
1. Spędzaj więcej czasu z życzliwymi ludźmi
Opowiedzenie innym o swoich uczuciach pozwala nam lepiej je zrozumieć, spojrzeć z innej perspektywy oraz otrzymać cenne rady i wsparcie. Nie bój się mówić innym, że potrzebujesz ich pomocy i nie czuj się winny przyjmując ją. Jeśli nie czujesz się komfortowo rozmawiając o swoich problemach z krewnymi i przyjaciółmi, zadzwoń na telefon zaufania. Być może w ogóle nie lubisz rozmawiać o uczuciach. Nawet jeśli tak jest, samo spędzanie czasu z życzliwymi ludźmi powinno poprawić twój nastrój.
2. Nie bierz na swoje barki więcej niż jesteś w stanie udźwignąć
Podziel większe zadania na mniejsze i ustal realistyczne terminy ich wykonania. Spróbuj obniżyć swój poziom stresu. Nie wiń siebie za „nicnierobienie”, ponieważ czas wolny jest ci potrzebny, by poczuć się lepiej. Pomyśl o tym jak o zrobieniu kroku w tył, po to by wziąć rozbieg.
3. Rób więcej rzeczy, które zawsze cię cieszyły. Nawet jeśli dziś nie są już tak atrakcyjne
Przeczytaj ulubioną książkę z dzieciństwa, idź na zakupy lub do kina, przygotuj posiłek albo spotkaj się z dawnym przyjacielem. Wszystko co pozwoli ci odciąć się od negatywnych myśli w głowie, może ci pomóc.
4. Wyjdź z domu
Światło słoneczne, świeże powietrze i codzienny zgiełk mogą okazać się równie pomocne jak obrazy, dźwięki i zapachy natury. Jeśli to możliwe, zrób proste ćwiczenie takie jak 20 minut szybkiego marszu.
5. Zwalcz negatywne myśli
Zrób listę wszystkich pozytywnych rzeczy dotyczących ciebie i twojej sytuacji (być może będziesz potrzebował pomocy w zadaniu), noś ją ze sobą i czytaj kilkanaście razy dziennie. Niezależnie od tego jak źle się czujesz, pamiętaj że nie zawsze tak się czułeś i nie zawsze tak będzie.
6. Nie oczekuj spektakularnych efektów
Poprawa nastroju nie następuje drastycznie, ale stopniowo. W całym procesie mogą pojawić się również gorsze dni. Nie wiń siebie za gorsze momenty i nie rozpaczaj z ich powodu.
7. Nie podejmuj ważnych decyzji pod wpływem złego nastroju
Kiedy jesteśmy w szponach depresji, łatwiej o błąd w dokonywaniu osądów i podejmowaniu decyzji. W tym stanie lepiej nie decydować o zwolnieniu z pracy lub wzięciu rozwodu.
8. Śpij więcej
Jedna dobrze przespana noc (a nawet krótka drzemka) może znacznie poprawić twój nastrój. Nie lekceważ roli snu w swoim życiu.
9. Spotkaj się ze specjalistą
Zwróć się po pomoc i radę do lekarza rodzinnego lub psychiatry. Jeśli chcesz, możesz spróbować również terapii.
10. Zdecyduj do kogo zadzwonić, gdy poczujesz się przytłoczony negatywnymi myślami lub myślami samobójczymi
Może to być twój krewny, przyjaciel, lekarz lub telefon zaufania. Pomyśl również do kogo się zwrócisz, gdy twoje główne źródło wsparcia będzie niedostępne. Zapisz te numery w telefonie lub na kartce i miej je zawsze przy sobie.