10 tajemniczych zaburzeń psychicznych
Według statystyk, co czwarta osoba na Ziemi cierpi na zaburzenia psychiczne lub behawioralne. Oto kilka przykładów na to jak wiele tajemnic skrywa ludzki mózg.
Zespół Quasimodo
Zespół Quasimodo lub Dysmorfofobia to niezwykle niebezpieczna choroba psychiczna znana z obsesyjnych myśli o wysoce przesadzonym lub nawet wymyślonym fizycznym defekcie. Pacjenci patrząc w lustro próbują znaleźć taki kąt, pod którym patrząc na nich nie widać tego przejaskrawionego lub wymyślonego defektu. Osoby cierpiące na Zespół Quasimodo nie lubią być fotografowane chcąc uniknąć patrzenia na siebie na zdjęciu. Osoby takie nadmiernie dbają o swój wygląd, mają problemy w miłości, które wynikają z tej konkretnej przypadłości, czują się niezręcznie w społeczeństwie podejrzewając, że inni zauważą ich „defekt” i będą się z nich śmiać.
Erotomania
Osoby cierpiące na erotomanię cechuje stan zakochania. Nie jest to jednak zwykłe zakochanie. Pacjenci tacy wierzą, że są z wzajemnością zakochani lub są w związku z inną osobą, najczęściej są to osoby znane, sławne, o wyższym statusie społecznym. Pacjent taki wierzy, że jego wyimaginowany wielbiciel pokazuje swój stosunek do niego za pomocą specjalnych znaków, tajnych sygnałów, telepatii czy zakodowanych w mediach wiadomości. Trudno zwalczyć to zaburzenie: nawet jeśli domniemany kochanek bezpośrednio mówi „nie” , wówczas pacjent-erotoman interpretuje to jako część tajnej strategii, która ma być niezrozumiała dla społeczeństwa.
Zespół Capgrasa
Syndrom ten sprawia, że pacjent wierzy, że ktoś inny upodobnił się do niego lub on sam został zastąpiony przez sobowtóra. Zdarza się, że pacjent twierdzi, iż złe czyny przypisane mu mogły zostać popełnione przez jego sobowtóra, który wygląda dokładnie tak, jak on. Zaburzenie to często współtowarzyszy schizofrenii.
Zespół Fregoliego
W tym przypadku pacjent uważa dokładnie odwrotnie. To zaburzenie polegające na przekonaniu chorego, że różne osoby, które spotyka to w rzeczywistości jedna i ta sama osoba zmieniająca swój wizerunek, makijaż (najczęściej w celu pościgu). Zwykle wiąże się to z urojeniami prześladowania. Zaburzenie zostało opisane po raz pierwszy w 1927 przez P. Courbona i G. Faila. Opisali oni przypadek 27-letniej dziewczyny, która utrzymywała, że jest prześladowana przez dwóch mężczyzn, przybierających postaci różnych ludzi, których spotyka.
Zespół Adele
Jest to rodzaj obsesji, która sprawia, że człowiek doświadcza schorzenia patologicznej miłości. Lekarze uznali to za zaburzenie psychiczne, które poważnie zagraża zdrowiu i życiu osoby, porównując je do hazardu, alkoholizmu i kleptomanii. Objawy choroby przypominają głęboką depresję, ale zespół Adele może być zdecydowanie bardziej niebezpieczny: prześladowanie człowieka, oszustwa, złudne nadzieje, dobrowolne ofiary, ignorowanie rad przyjaciół lub innych bliskich ludzi, lekkomyślne działania oraz utrata zainteresowania innymi tematami i aktywnościami.
Kryptomnezja
Jest to rodzaj upośledzenia pamięci, przez które osoba nie pamięta kiedy dane zdarzenie miało miejsce, czy to był sen czy rzeczywistość, zupełnie jakby czytał książkę lub napisany wiersz – zatraca poczucie realności otaczającego świata. Krótko mówiąc jest to częsty sposób przypominania sobie głęboko ukrytych lub zapomnianych przeżyć inaczej niedostępnych; pamięć bez identyfikacji pamiętanych treści jako wcześniej poznanych, np. przyjmowanie za własne cudzych myśli zasłyszanych dawniej (niekiedy mówi się o podświadomym plagiacie). Zespół ten często idzie w parze z jamais vu – zjawiska odwrotnego do deja vu, gdy nagle pojawia się przeświadczenie, że miejsce lub osoba znana wydaje się całkowicie nieznana lub niezwykła, jakby widziana po raz pierwszy.
Zespół Alicji w Krainie Czarów
Zespół ten zmienia postrzeganie przez pacjenta otaczających go obiektów i przestrzeni: osoba może odbierać je jako zdecydowanie mniejsze, lub znacznie większe niż są w rzeczywistości, mogą być blisko lub daleko. Najgorsze jest, gdy pacjent postrzega swoje ciało niewłaściwie: nie jest w stanie zrozumieć kształtów i wymiarów ciała. W tym przypadku ani wzrok, ani inne narządy pacjenta, czy pozostałe zmysły nie są uszkodzone. Zmiany dotyczą wyłącznie stanu psychicznego.
Nerwica natręctw
Pacjenci cierpiący na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są poddawani niepokojącym myślom, że nie mogą kontrolować i pozbyć się „rytuałów”: specjalnych działań, które jak się wydaje danej osobie, muszą zostać wykonane, muszą mieć miejsce, np. obsesyjne mycie rąk, czy dążenie do symetrii. Jednocześnie osoba doskonale rozumie absurdalność tych działań, ale ich niespełnienie prowadzi do niewyobrażalnego niepokoju, a ostatecznie do stałego przestrzegania tych rytuałów.
Parafrenia
Parafrenia jest kombinacją urojeń paranoidalnych i wielkościowych. Urojeniowym pomysłom pacjentów często towarzyszą pseudo-halucynacje i fałszywe wspomnienia. Pacjenci uważają się za władców świata, sami sobie przypisują nieśmiertelność, boskie pochodzenie, często twierdzą, że jako wielcy pisarze pracowali i tworzyli swoje dzieła pod określonymi pseudonimami i tak dalej… Ludzie, u których zdiagnozowano parafrenię wydają się być bardzo aroganccy i tajemniczy.
Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości
Inaczej osobowość mnoga, osobowość wieloraka, rozdwojenie osobowości. Zaburzenie to jest rzadkim zaburzeniem psychicznym, które dzieli osobowość danej osoby i wyodrębnia w niej kilka a nawet kilkanaście innych. Osobowości te mogą różnić się wiekiem, narodowością, temperamentem, światopoglądem czy nawet płcią. Zazwyczaj poszczególne osobowości nie wiedzą o istnieniu pozostałych. Przyczyną tej choroby są poważne urazy emocjonalne w dzieciństwie: w celu swoistej ochrony dziecko zaczyna postrzegać to, co dzieje się z nim, tak jakby dotyczyło kogoś innego. Najbardziej znanym przypadkiem osobowości mnogiej jest historia Billy’ego Milligana, u którego wyróżniono 24 różne osobowości. Jest to przykład najcięższego znanego rozszczepienia osobowości w dziejach.