UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
20 sposobów na to, by zbliżyć się do siebie poprzez aktywne słuchanie
Szczęśliwe pary potrafią słuchać z uwagą. Partnerzy pozwalają, by słowa i uczucia drugiej osoby wniknęły w nich głęboko. Nie tylko otrzymują informacje, ale często zmieniają się pod wpływem tego, czego się dowiedzieli. Kiedy jeden z partnerów czuje dyskomfort, słysząc od drugiego prośbę o więcej bliskości, sposobem na zmniejszenie dystansu może okazać się aktywne słuchanie, które pozwala dokonać wielkich zmian w tym obszarze.
Kiedy ukochana osoba jest w stanie cierpliwie przyjąć uczucia, poglądy i pragnienia partnera bez próby przeniesienia uwagi na siebie, związek kwitnie. Jej uznanie potrzeb drugiej strony pogłębia poziom zaufania i szacunek między partnerami. W miarę, kiedy zaufanie wzrasta, pojawia się chęć dzielenia nawet bardzo trudnymi emocjami.
Oto rady, które pomogą ci stać się doskonałym słuchaczem:
- Pamiętaj, że słuchanie jest miłością.
- Nastaw się na to, by podczas rozmowy starać się przede wszystkim skupić na aktywnym słuchaniu drugiej strony, zamiast walczyć o to, by samemu zostać wysłuchanym.
- Warto wcześniej zaplanować czas na rozmowę o trudnych tematach.
- Nie pozwól, aby inni (dzieci, pies, telefon itd.) przerwali konwersację.
- Im cichszy będziesz, tym więcej usłyszysz. Będąc w pełni obecnym, okażesz szacunek partnerowi. Odłóż na bok to, co robisz w danym momencie i skup się w pełni na rozmówcy.
- Wyłącz wszystkie urządzenia (komputer, telefon, telewizor i inne).
- Zwrócenie się twarzą do rozmówcy i pochylenie się w jego kierunku od czasu do czasu to sygnały niewerbalne, które pokażą mu, że słuchasz uważnie.
- Bądź cierpliwy, nawet wtedy, gdy dojście do sedna zajmuje twojemu rozmówcy sporo czasu.
- Jeśli powstrzymasz się od przerywania, okażesz szacunek partnerowi.
- Okazanie szczerej chęci poznania bliżej twojego partnera, może zachęcić go do częstszych rozmów.
- Zadawaj pytania, które pomogą ci wniknąć głębiej w poglądy i doświadczenie partnera i lepiej poznać jego/jej punkt widzenia.
- Nie wyciągaj pochopnych wniosków.
- Nie kończ zdania za partnera. To wyraz braku szacunku i nieuprzejmości.
- Słowa takie jak: „rozumiem”, „tak”, „to ma sens” użyte w odpowiednim momencie pomogą utwierdzić partnera w przekonaniu, że uważnie go/ją słuchasz.
- Opowiedz własnymi słowami, jak rozumiesz to, co powiedział twój rozmówca. Partner poczuje się zrozumiany, a wszelkie nieporozumienia zostaną wyjaśnione.
- Zamiast dawać rady, skup się na zadawaniu pytań, które pomogą twojemu partnerowi dojść do własnych wniosków.
- Jeśli temat zacznie cię nudzić, spróbuj skierować go na inny, głębszy poziom związany z rozmową o uczuciach. To dużo lepszy sposób niż zmiana tematu lub zakończenie rozmowy.
- Pamiętaj, że miłość możesz okazać nie tylko przez to co mówisz i robisz. Czasem ważne jest to, czego nie mówisz. Przekazanie głosu drugiej osobie i uważne słuchanie może być dobrą metodą, by zadbać o kondycję twojego związku.
- Podziękuj partnerowi za podzielenie się z tobą swoimi uczuciami i przekonaniami.
- Złóż gratulacje sobie za bycie lepszym słuchaczem i ciesz się zaufaniem, które zbudowaliście dzięki aktywnemu słuchaniu.