Anoreksja – co zrobić?
Kiedy bliska osoba zaczyna drastycznie się odchudzać i chudnąć w zastraszającym tempie, twój niepokój o jej zdrowie jest całkowicie naturalny i zrozumiały. Jeśli dokucza jej nadwaga, próby stracenia na wadze są uzasadnione, choć z przyczyn zdrowotnych lepiej, gdy chudnięcie następuje stopniowo. Jeżeli pomimo uzyskania prawidłowej wagi, bliski nadal ogranicza jedzenie, możemy zacząć podejrzewać, że może cierpieć na anoreksję. Co zrobić w przypadku podejrzenia anoreksji u dziecka lub innego członka rodziny?
Zachęć bliską osobę do wizyty u lekarza
Pamiętaj, że anoreksja nie jest „fanaberią” i „wymysłem”. Jest poważną chorobą psychiczną, która ze względu na stopniowe wyniszczanie organizmu wpływa również na sferę fizyczną. Skoro anoreksja jest chorobą, aby ją zwalczyć należy udać się do lekarza. Do jakiego lekarza należy się wybrać? Jeśli bliska osoba cierpi z powodu anoreksji na poważne dolegliwości fizyczne takie jak bóle w klatce piersiowej, omdlenia, zawroty głowy, krew w stolcu i wymiotach najlepiej zacząć od zgłoszenia się na oddział szpitalny, ponieważ anoreksja mogła już doprowadzić do pojawienia się dodatkowo chorób somatycznych. Po ich wyleczeniu konieczna jest wizyta u psychiatry. Jeśli boisz się, że nie zdążysz z pomocą, a terminy oczekiwania w kolejce na NFZ odbierają wszelką nadzieję, poszukaj pomocy prywatnie. W naszej sieci klinik PsychoMedic nie musisz czekać miesiącami na pomoc psychiatry. Po umówieniu się na wizytę możesz porozmawiać z lekarzem jeszcze tego samego dnia – w poradni stacjonarnej (w Warszawie lub Łodzi), lub we własnym domu w ramach wizyty domowej, albo poprzez konsultacje online. Nasi specjaliści to uznani fachowcy w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy pomogli już wielu osobom wyjść z anoreksji.
Zaproponuj psychoterapię indywidualną lub rodzinną
Ze względu na psychiczne podłoże anoreksji zawsze zalecana jest psychoterapia. W przypadku osób dorosłych jest to przeważnie psychoterapia indywidualna, a osoby niepełnoletnie zwykle biorą udział w terapii rodzinnej. Dzięki psychoterapii osoba chora uczy się jak powrócić do zdrowych nawyków żywieniowych, zaakceptować siebie i poradzić sobie z problemami, które doprowadziły ją do choroby. Anoreksja jest skutkiem, a nie przyczyną. Rozmowa z psychoterapeutą pomaga dostrzec i wyeliminować przyczyny. W naszej sieci klinik PsychoMedic oprócz pomocy psychiatrycznej możesz uzyskać także pomoc psychoterapeuty. Nasi pracownicy to cenieni specjaliści, cieszący się renomą wśród pacjentów i mogący się poszczycić świetnymi wynikami w pracy z pacjentami.
Co zrobić, jeśli bliski nie chce podjąć leczenia?
W przypadku osób niepełnoletnich sytuacja jest prosta – rodzice są odpowiedzialni za swoje dzieci i mają prawo zmusić je do wizyty u lekarza i podjęcia terapii. Jeśli na anoreksję cierpi osoba dorosła, nie możemy zrobić nic, jeśli nie chce ona podjąć leczenia. Niestety, większość chorych na anoreksję nie chce się leczyć, ponieważ boją się utraty kontroli nad swoją wagą i swoim życiem, choć paradoksalnie to właśnie choroba ich tego pozbawiła. Możemy jednak zachęcać i namawiać do leczenia. Należy zachować przy tym ogromną delikatność i wykazać się wielką empatią. Zrzędzenie, groźby i krzyk nie zdadzą egzaminu. Zapytajmy o powody niechęci do leczenia, porozmawiajmy o problemach osoby chorej, wysłuchajmy jej i zapewnijmy o swoim wsparciu.