Choreoterapia – terapia tańcem
Współczesny człowiek każdego dnia narażony jest na stres. Nadmiar obowiązków, wymagania życia rodzinnego i zawodowego, bycie perfekcyjnym w każdym calu to własnie czynniki wywołujące napięcia w naszym ciele, brak poczucia wewnętrznej równowagi i tak zwaną niemożność wyluzowania się. W jaki sposób odzyskać spokój i się odprężyć? Poprzez taniec!
Choreoterapia to nowatorska lecznicza metoda terapeutyczna. Powszechnie stosuje się ją w Europie Zachodniej i USA, natomiast w Polsce dopiero raczkuje, chociaż jej entuzjaści mówią, że jest „lekiem na całe zło”.
Choreoterapia pomaga w rozpoznawaniu sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, uczy jak radzić sobie z emocjami i przeżywać je w sposób bezpieczny. Ponadto, usprawnia nasze ciało usuwając napięcie mięśniowe. Wyzwala spontaniczność, dodaje energii.
Terapia tańcem jest odpowiednią metodą dla osób chcących rozwijać świadomość własnego ciała, mowę ciała. To także dobre rozwiązanie dla osób depresyjnych, lękowych, zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi (zab. nerwicowe, osobowości, odżywiania się, fobia społeczna). Metodę tę zaleca się osobom, które mają trudność z podtrzymywaniem kontaktu wzrokowego, z dotykiem, akceptacją własnego ciała oraz cierpiącym na niskie poczucie własnej wartości i nieśmiałość.
Choreoterapia jest nie tylko metodą kreatywną, ciekawą, ale przede wszystkim bezpieczną.
Program choreoterapii zawiera ćwiczenia usprawniające ciało – wzmacniające i rozciągające mięśnie poszczególnych partii ciała, ćwiczenia muzyczno–ruchowe, taniec i improwizację taneczną oraz ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Przebieg zajęć zależy zarówno od prowadzącego, jak i uczestników.
Zajęcia prowadzone są w małych, maksymalnie 4-osobowych grupach. Pierwsza część warsztatów „Co w ciele ? – czyli co mi mówi moje ciało” ma na celu rozwinięcie świadomości własnego ciała, a także umiejętności rozpoznawania ,, sygnałów ‘’, jakie wysyła nam ciało, np. informacja dlaczego moje ciało jest napięte? Dlaczego unikam kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi czy jak mam zadbać o własną przestrzeń w kontaktach społecznych? Podczas warsztatów uczestnicy skupiają się przede wszystkim na świadomości i wrażliwości zmysłowej, na postawie ciała, kontakcie wzrokowym oraz dotyku. Warsztat kończy się omówieniem i ćwiczeniami relaksacyjnymi. Drugi warsztat choreoterapii jest poświęcony ekspresji „Moja ekspresja – moje ciało w ruchu”. Podczas zajęć uczestnicy skupiają się na napięciu mięśniowym i emocjach jakie niesie ciało, by bezpiecznie i świadomie nauczyć się je uwalniać i przeżywać. Tak jak poprzednio, warsztat kończy się omówieniem i ćwiczeniami relaksacyjnymi.