7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCzego potrzebują do szczęścia wysoko wrażliwe osoby?
Czego potrzebują do szczęścia wysoko wrażliwe osoby

Czego potrzebują do szczęścia wysoko wrażliwe osoby?

 

Wysoko wrażliwe osoby (WWO) przetwarzają informacje głębiej niż inni, a w rezultacie doświadczają świata nieco inaczej niż inni. Głośny hałas, jasne światła i napięty harmonogram mają na nich wyjątkowo negatywny wpływ. Osoby wysoko wrażliwe potrzebują do szczęścia nieco innych rzeczy niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Część z nich opisujemy poniżej. Miej jednak na uwadze, że każda wysoko wrażliwa osoba jest odrębną jednostką, więc potrzeby każdej z nich również się różnią.

1. Wolniejsze, spokojniejsze tempo życia

Z powodu głębokiego przetwarzania informacji osoby wysoko wrażliwe mogą nieco wolniej się poruszać i potrzebować więcej czasu np. żeby wyszykować się rano i wyjść z domu. Mogą potrzebować więcej czasu, by podjąć decyzję taką jak wybór produktu w sklepie spożywczym, ponieważ nie jest to tylko kwestia ilości produktów do wyboru, ale także przemyślenie informacji związanych z odżywianiem, ceną i tego, jak czują się w kwestii kupna rosołu z kurczaka, który cierpiał w ciasnej klatce, a potem został zabity. Potrzebują chwili, by zastanowić się, czy mogą żyć z taką świadomością. To wszystko wymaga czasu.

2. Czas, by zrelaksować się po męczącym dniu

Podobnie jak  introwertycy, osoby wysoko wrażliwe nie potrafią długo działać na wysokich obrotach. Ich bardzo wrażliwy układ nerwowy absorbuje górę informacji i przetwarza ją w stopniu wyższym od przeciętnego do potęgi n-tej. W rezultacie takie osoby szybko czują się przytłoczone i wyczerpane. Czas, by się zrelaksować, obniża ich poziom stymulacji i pozwala utrzymać zdrowie psychiczne.

3. Spokojna, cicha przestrzeń, do której można się wycofać

Najlepiej byłoby, gdyby połączyć tę przestrzeń z czasem wspomnianym w punkcie pierwszym. Idealne miejsce cechowałoby delikatne światło, mało hałasu, estetyka i ulubione „narzędzia do relaksu” takie jak muzyka, książka i wygodna poduszka.

4. Pozwolenie, by okazywać emocje i wypłakać się

Ludzie wysoko wrażliwi są wrażliwi nie tylko na środowisko, ale także na emocje. Według Elaine Aron, psychoterapeutki zajmującej się kwestią osób wysoko wrażliwych, takie osoby mają większą tendencję do płaczu niż inni i nie są w stanie nie wyrazić tego, co czują. Pokazują zarówno swój gniew, jak i szczęście. Docenienie tego jest bardzo ważne.

5. Czas, by przyzwyczaić się do zmiany

Zmiany mogą być trudne dla każdego, ale dla wysoko wrażliwych osób są wyjątkowo ciężkie i powodują mnóstwo stresu i przytłoczenia. Nawet zmiany pozytywne takie jak rozpoczęcie nowego związku albo przeprowadzka do nowego domu mogą prowadzić do nadmiaru bodźców i wymagają dodatkowego czasu, by się do nich przystosować.

6. Bliskie związki

Osoby wysoko wrażliwe pragną bliskich, głębokich więzi z innymi. Według Elaine Aron mogą szybko znudzić się lub zacząć się niecierpliwić w relacjach, w których brakuje głębszych interakcji. To nie znaczy, że takie osoby często skaczą z kwiatka na kwiatek. Wręcz przeciwnie, wkładają jeszcze więcej wysiłku, by rozpocząć głęboką rozmowę z partnerem i budować intymność. Oznacza to również, że osoby wysoko wrażliwe ostrożniej wybierają tych, których wpuszczają do swojego życia. Powierzchowne relacje ich nie interesują. Osoba głęboko wrażliwa chce zajrzeć głęboko w twoją duszę i zbudować prawdziwie bliską więź. Pozwól jej na to.

7. Łagodny, zdrowy sposób zarządzania konfliktem

Kłótnia z ukochaną osobą jest okropna dla każdego, ale osoba głęboko wrażliwa przeżywa ją jeszcze bardziej intensywnie niż inni, ponieważ toczy wewnętrzną bitwę. Osoba wysoko wrażliwa może mieć silne przekonanie w danej kwestii, ale nie mówi o tym, by nie rozgniewać partnera. Radzenie sobie z rozgniewaną osobą jest zdecydowanie nadmiernie stymulujące. Osoby wysoko wrażliwe mają zwykle również bardzo rozwiniętą empatię, dlatego rozumieją, jak bardzo raniące może być ich zachowanie dla drugiej osoby. Niestety, często z tego powodu ukrywają swoje prawdziwe potrzeby i nie mówią o nich. Potrzebują zdrowego sposobu radzenia sobie w obliczu konfliktu bez krzyku i robienia scen. 

8. Odpowiednia ilość snu

Brak snu może zmienić każdego w zrzędę i marudę. Dla osoby wysoko wrażliwej brak snu czyni jednak życie nie do zniesienia. Sen pozwala ludziom wysoko wrażliwym ukoić ich nadmiernie wyczulone zmysły i umożliwia przetworzenie emocji.

9. Zdrowe, regularne posiłki

Osoby wysoko wrażliwe są szczególnie wyczulone na efekty głodu. Jego odczuwanie wpływa w ogromnym stopniu na ich nastrój i koncentrację.

10. Silne poczucie sensu

Niektórzy ludzie dryfują przez życie bez kierunku i celu. Dla osoby wysoko wrażliwej jest to nie do pomyślenia. Takie osoby mają głębokie przemyślenia na temat ważnych spraw w życiu. Kim są, dlaczego są tutaj, co mają do zrobienia na świecie? Bez względu na to, czy chodzi o napisanie książki, podróżowanie po świecie, czy kierowanie się sprawą, w którą wierzą, osoby wysoko wrażliwe łakną znaczenia.  

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88