Psychosomatyka-mix duszy i ciała
Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości fizyczne, które wynikają z problemów na podłożu psychologicznym. Są bardzo podstępną przypadłością, gdyż podszywają się pod objawy towarzyszące chorobom somatycznym, natomiast ich istota nie tkwi w ciele. Przewlekły stres lub obciążające problemy mogą przyprawiać o biegunki, mdłości, palpitacje serca…Dowodzi to zarazem jedności psychofizycznej człowieka – nie da się oszukać psyche, ale też i soma broni się jak może.
Zaburzenia te może nabyć każdy, niezależnie od płci czy wieku. Niemniej jednak, bardziej podatne na nie są osoby, które cechuje perfekcjonizm, wrażliwość i mniejsza odporność na niepowodzenia. Wynika to z faktu, że osoby te silniej emocjonalnie reagują na porażki i trudności oraz nieumiejętnie sobie z nimi radzą.
Zaburzenia psychosomatyczne dotykają m.in.:
– układu oddechowego (np. astma oskrzelowa);
– układu krążenia (np. choroba wieńcowa);
– układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego);
– problemów związanych ze snem, itp.
Bóle i choroby wynikające z zaburzeń psychosomatycznych nie muszą być trwałe. Mogą pojawiać się i nasilać w okresie silnego stresu, natomiast ustępować, gdy trudne sytuacje się rozwiązują i emocje wracają do równowagi. Nie zawsze łączymy np. ból brzucha ze stresem, którego doświadczamy przed egzaminem czy trudną prezentacją w pracy. Jeśli takie dolegliwości są epizodyczne i nie utrudniają nam funkcjonowania, ani nie cierpimy na chroniczne bóle, nie ma konieczności nagłej interwencji u specjalisty. Jednak, gdy objawy przybierają formę przewlekłą konsultacja jest konieczna.
Bardzo trudno jest zdiagnozować zaburzenia psychosomatyczne. Zazwyczaj, gdy ktoś zwraca się do specjalisty np. z bólem głowy, to przede wszystkim brane pod uwagę są przyczyny fizyczne, wykonuje się dziesiątki różnych badań, które przeważnie nie wskazują na chorobę. Przy przewlekłym bólu warto zastanowić się, czy nie towarzyszą temu trudne sytuacje życiowe. Jeżeli tak, należy o tym wspomnieć swojemu lekarzowi, przy kolejnej wizycie. Również odpowiednia psychoterapia jest w stanie ustabilizować nasze emocje oraz wyleczyć zaburzenia psychosomatyczne.
Czyż człowiek nie jest istotą niezgłębioną skoro potrafi boleć nas to, co zdrowe? 🙂