7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDepresja kto choruje, czyli kto jest najbardziej narażony na depresję
Depresja kto choruje, czyli kto jest najbardziej narażony na depresję

Depresja kto choruje, czyli kto jest najbardziej narażony na depresję

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy narodowość. Na depresję cierpią bogaci i biedni, mieszkańcy wsi i wielkich metropolii, dzieci i osoby starsze. Nie oznacza to jednak, że prawdopodobieństwo zachorowania na depresję jest takie samo dla każdego. Badania pokazują, że w pewnych grupach to zaburzenie występuje znacznie częściej niż w innych.

W jakim wieku najczęściej pojawia się depresja?

Choć już wcześniej wspomnieliśmy, że na depresję zachorować mogą nawet dzieci, nie jest to grupa wiekowa najbardziej narażona na tę chorobę. Najczęściej depresja pojawia się u osób w wieku 35-55 lat.

Gdzie szukać pomocy? – sprawdź.

Kto choruje na depresję częściej – kobiety czy mężczyźni?

Zdecydowanie częściej na depresję cierpią kobiety. Ryzyko zachorowania u kobiet wynosi aż 20-25 procent, a u mężczyzn wynosi ono 7-12 procent. Różnice są więc znaczne. Zakłada się, że procent osób cierpiących na zaburzenia depresyjne w stosunku do osób zdrowych wynosi około 4-9 procent u kobiet i 2-3 procent u mężczyzn. Z czego wynikają te dysproporcje? Podejrzewa się, że przyczyna leży w większej emocjonalności i wrażliwości emocjonalnej kobiet. Nie bez znaczenia są również hormony, których znaczne wahania w organizmie kobiety (np. w okresie menopauzy i podczas ciąży) mogą prowadzić do rozwinięcia choroby.

Czy możemy w pełni ufać statystykom dotyczącym częstotliwości zachorowań wśród kobiet i mężczyzn?

Choć z badań wynika, że kobiety chorują na depresję częściej, niż mężczyźni istnieje hipoteza, że te wyniki mogą nie być do końca wiarygodne. Podane liczby mogą wynikać z faktu, że kobiety częściej zgłaszają się z problemem do specjalisty i dzięki temu uzyskują oficjalną diagnozę. Częściej również rozmawiają o swoich uczuciach i problemach z innymi. Mężczyźni mają tendencję do zamykania się w sobie, ucieczki w używki (np. alkohol) i nie szukania pomocy. W takim wypadku pomimo choroby nie widnieją w statystykach, ponieważ nigdy nie otrzymują oficjalnej diagnozy. Niestety, takie podejście kończy się dla nich źle. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety popełniają samobójstwo.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88