7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeFobia społeczna

Fobia społeczna

Fobia społeczna – profesjonalna terapia i leczenie w klinice PsychoMedic

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

Fobia społeczna, określana czasem również jako socjofobia albo lęk społeczny, to – jak pokazują statystyki – jedno z najczęściej diagnozowanych współcześnie zaburzeń psychicznych (tuż po depresji i uzależnieniu od alkoholu). Niektórzy badacze uważają ją wręcz za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że na lęk społeczny może cierpieć nawet ok. 10 procent populacji. W wielu przypadkach dolegliwość ta pozostaje jednak niezdiagnozowana, ponieważ sporo ludzi w dalszym ciągu nie wie, co to fobia społeczna: jaka jest jej definicja i czym charakteryzują się najważniejsze objawy. Niekiedy lęk społeczny bywa też mylony z nieśmiałością albo uznawany za „cechę charakteru” osoby, która na niego cierpi.

Czym zatem jest fobia społeczna? Definicja mówi, że to jest to zaburzenie o podłożu nerwicowym, które objawia się przede wszystkim lękiem przed różnego rodzaju sytuacjami wymagającymi kontaktu z innymi ludźmi, szczególnie obcymi. Fobia społeczna sprawia więc, że dotknięte nią osoby unikają np. spotkań w grupie, chodzenia w różne miejsca publiczne (takie jak kina, teatry, centra handlowe). Bardzo trudne albo wręcz niemożliwe mogą być dla nich np. wystąpienia publiczne. Wyzwaniem bywają również takie sytuacje, jak jedzenie w restauracji w towarzystwie nieznanych osób. Lęk społeczny często stanowi zatem duże ograniczenie dla ludzi, którzy go doświadczają, i najczęściej bardzo negatywnie przekłada się na ich codzienne funkcjonowanie.

Warto jednak wiedzieć, że osoby cierpiące na socjofobię mogą szukać profesjonalnej pomocy. PsychoMedic to ogólnopolska sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, w których od lat oferujemy kompleksowe wsparcie oraz skuteczne leczenie dla osób doświadczających różnego rodzaju zaburzeń lękowych, w tym fobii społecznej. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych Specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak pomóc Pacjentom zmagającym się nawet z najbardziej skomplikowanymi problemami natury psychicznej.

Najważniejsze objawy fobii społecznej

Za najważniejszy objaw fobii społecznej uznaje się wspomniany wyżej lęk, który pojawia się w sytuacji konieczności nawiązania kontaktu z innymi ludźmi. Co ważne – lęk społeczny może zostać spowodowany już nawet przez samo wyobrażenie sobie sytuacji, w której Pacjent/ka styka się z grupą ludzi. Osoby, którym towarzyszy fobia społeczna zazwyczaj boją się także oceny ze strony innych ludzi, czują się przez nich bacznie obserwowane. Nierzadko panicznie obawiają się także wyśmiania, odrzucenia.

Istnieje również wiele symptomów somatycznych, które może powodować fobia społeczna. Objawy, które pojawiają się najczęściej, gdy osoba dotknięta fobią styka się z obcymi ludźmi lub musi publicznie przemówić, to:

  • Silne pocenie się
  • Tzw. rumieniec na twarzy i/lub szyi
  • Kołatanie serca
  • Drżenie rąk
  • Trudności w swobodnym wypowiadaniu się (drżenie głosu, jąkanie się)
  • Suchość w ustach
  • Nudności
  • Szumy w uszach
  • Ucisk w klatce piersiowej
  • Duszności

Fobia społeczna – diagnoza

Rozpoznania fobii społecznej dokonać może jedynie wykwalifikowany Specjalista – lekarz psychiatra lub psycholog-diagnosta. Przeprowadza on szczegółowy wywiad z Pacjentem/ką, na podstawie którego dokonuje oceny funkcjonowania i rodzaju doświadczanych trudności. Niekiedy psycholog lub psychiatra dodatkowo prosi Pacjenta o uzupełnienie specjalnego kwestionariusza: test psychologiczny pozwala ustalić nasilenie objawów, które może u Pacjenta powodować fobia społeczna. Test ten to najczęściej Skala Lęku Społecznego Leibowitza, która umożliwia bardziej precyzyjnie scharakteryzować profil objawów danej osoby. Pomaga także w podjęciu decyzji o tym, jaka terapia będzie w danym przypadku najskuteczniejsza.

Jakie mogą być przyczyny fobii społecznej?

Fobia społeczna – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – może mieć bardzo różne przyczyny. Wśród najważniejszych wymienia się:

  • Czynniki genetyczne – badania pokazują, że lęk społeczny może być w pewnym stopniu dziedziczony;
  • Przyczyny środowiskowe – wskazujące przede wszystkim na to, że określony model wychowania (np. nadopiekuńczość rodziców), a także niektóre traumatyczne przeżycia z dzieciństwa (przemoc, prześladowanie ze strony rówieśników i inne) mogą doprowadzić do tego, że u danej osoby pojawi się fobia społeczna;
  • Przyczyny psychologiczne – czyli pewne cechy osobowościowe danej osoby, które czynią ją bardziej podatną na lęk przed oceną, czy krytyką ze strony innych.

Fobia społeczna u dzieci i u nastolatków

Fobia społeczna nierzadko ujawnia się już we wczesnych latach, na przykład u dzieci w wieku szkolnym. Na czym polega fobia społeczna u najmłodszych? Dzieci z dużym poziomem lęku zazwyczaj nie nawiązują prawidłowych kontaktów z rówieśnikami i wycofują się z sytuacji społecznych. Z powodu fobii mogą także zacząć opuszczać zajęcia i generalnie gorzej się rozwijać. Z kolei fobia społeczna u nastolatków w ogromnym stopniu odbija się na ich życiu towarzyskim, a także znacznie utrudnia im wchodzenie w pierwsze relacje romantyczne. Może niestety przełożyć się również na niską samoocenę, brak pewności siebie, a niekiedy doprowadzić również do objawów depresyjnych.

Fobia społeczna – jak leczyć?

Czy da się wyeliminować z życia zaburzenie, jakim jest fobia społeczna? Czy da się to wyleczyć? Czy osoba doświadczająca lęku w kontaktach z innymi jest już na niego skazana do końca życia? To pytanie, które stawia sobie wielu Pacjentów i ich bliskich.

Dobra wiadomość jest taka, że nad trudności o charakterze lękowym można skutecznie łagodzić, a najlepszym do tego „narzędziem” jest profesjonalna terapia. Fobia społeczna może zostać skutecznie złagodzona, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminowana. Jest to możliwe przede wszystkim poprzez uczestnictwo w regularnej psychoterapii, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Nasi psychologowie i psychiatrzy, którzy doskonale wiedzą, jak leczyć uciążliwy lęk społeczny, niejednokrotnie wskazują również na znaczenie odpowiednio dobranych leków od psychiatry. W połączeniu z psychoterapią mogą one znacznie ułatwić poradzenie sobie z problemem, jakim jest fobia społeczna. Terapia w PsychoMedic prowadzona jest zawsze przez wysoko wykwalifikowanych Specjalistów, którzy doskonale znają się na problematyce zaburzeń lękowych i posiadają wieloletnie doświadczenie w pomaganiu Pacjentom w tym zakresie. Nasi psychoterapeuci i psychiatrzy regularnie konsultują również ze sobą sposób leczenia wspólnie prowadzonych Podopiecznych, aby każdemu pomóc jak najszybciej i jak najefektywniej.

Skuteczna pomoc w PsychoMedic – wiemy, jak leczyć fobię i lęk społeczny

W PsychoMedic doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudnym doświadczeniem może być dla Pacjenta fobia społeczna. Leczenie farmakologiczne oraz profesjonalna psychoterapia, które oferujemy zawsze dostosowane są do indywidualnych potrzeb Pacjenta i specyfiki lęku, z jakim się zmaga. Pomagamy z wyczuciem, szacunkiem i empatią, zachowując jednocześnie najwyższe standardy dyskrecji.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez siedem dni w tygodniu, codziennie od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. Działamy zarówno w trybie stacjonarnym, jak i w wygodnej formule online: za pośrednictwem e-wizyt realizowanych przez telefon lub Internet.

Zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

WARSZAWA

ŁÓDŹ

KATOWICE

KRAKÓW

WROCŁAW

POZNAŃ

GDAŃSK

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

7 1590f5a1-dd93-af22-778b-46f054dc9885
lek. Dulko Stanisław

pacjent 2023-06-02

Oceniam na 5

6 0e75aa5e-de57-41b0-4e05-0957cdda74f1
lek. Kruszewska Monika

Dominika 2023-06-05

Oceniam na 5

9 17435a2d-a6af-c4f5-06f1-545ecc511843