Jak dbać o zdrowie psychiczne? Poradnik Pacjenta PsychoMedic.pl

Warszawa 22 253 88 88

7dni w tygodniu

Łódź 42 644 44 44

7dni w tygodniu

Jak dbać o zdrowie psychiczne

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Jeśli często dokucza nam ból fizyczny lub inne dolegliwości somatyczne, od razu szukamy pomocy u lekarza i robimy badania, by stwierdzić, co nam dolega. Pamiętamy o badaniach kontrolnych, troszczymy się o nasze ciało i zdrowie fizyczne. O zdrowiu psychicznym często zapominamy. To poważny błąd. Człowiek to nie tylko sfera fizyczna, ale także psychiczna. Obie te sfery przenikają się i decydują o ludzkim zdrowiu. Kiedy choruje ciało, nasze samopoczucie psychiczne ulega pogorszeniu, a kiedy doświadczamy bólu psychicznego (takiego jak nadmierny stres czy zaburzenia lękowe), pogorszeniu ulega nasze zdrowie fizyczne (czego najlepszym przykładem są zaburzenia psychosomatyczne). O zdrowie psychiczne należy zadbać tak samo starannie, jak o zdrowie fizyczne. W jaki sposób?

Postaraj się zawsze znaleźć czas na odpoczynek

Aby mieć dość siły do walki z codziennym stresem, potrzebujemy sporo energii. Jeśli nie znajdziemy choćby krótkiej chwili na odpoczynek, nasze zasoby energetyczne szybko się wyczerpią i nie będziemy w stanie poradzić sobie z przeciwnościami losu. W rezultacie staniemy się dużo bardziej podatni na depresję, nerwicę i zaburzenia lękowe.

Obserwuj swoje myśli i emocje, akceptuj je i naucz się, jak sobie z nimi radzić 

Tłumienie nieprzyjemnych emocji pomaga jedynie na chwilę. Po pewnym czasie długo ukrywany gniew, czy żal dają o sobie znać w postaci zmiennych nastrojów, drażliwości czy stanów depresyjnych. Zamiast tłumić w sobie przykre emocje lepiej pozwolić sobie je przeżyć, okazać sobie współczucie i zrozumienie oraz nauczyć się, jak sobie z nimi radzić w sposób konstruktywny np. stosując techniki relaksacyjne takie jak medytacja mindfulness czy prowadzenie dziennika myśli. 

Zwracaj uwagę na niepokojące objawy psychiczne

Podobnie jak w przypadku chorób somatycznych, tak również w przypadku zaburzeń psychicznych najlepsze efekty daje leczenie rozpoczęte we wczesnym stadium. Z tego względu warto przyglądać się, czy nie występują u nas jakieś niepokojące objawy ze strony zdrowia psychicznego. Jeśli coś cię niepokoi, zwróć uwagę na czas trwania, częstotliwość i cechy charakterystyczne tych symptomów.

Udaj się po pomoc

Nie bój się wizyty u psychologa, ani u psychiatry. Jeśli coś niepokoi cię w twoim zachowaniu, nie dajesz sobie rady z obezwładniającym uczuciem smutku, cierpisz na ataki paniki lub doświadczasz innych trudnych przeżyć, które cię przerastają, udaj się po pomoc do specjalisty od zdrowia psychicznego.

Author Info

Klinika PsychoMedic.pl

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl w Warszawie świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału. Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel. Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22.

Brak komentarzy

Zamieść komentarz