UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Jak długo jest ważna recepta? Co warto wiedzieć o terminach ważności recept
Po otrzymaniu recepty od lekarza często zwlekamy z jej wykupieniem. Powody mogą być różne: problemy finansowe, znaczna odległość od najbliższej apteki, chęć poczytania opinii w internecie przed zastosowaniem leku. Nie należy jednak czekać zbyt długo! Każda recepta ma określony termin ważności, o którym musimy pamiętać. Co więcej, różne leki mają różne terminy ważności, o czym nie zawsze poinformuje nas lekarz. Co warto wiedzieć o czasie, w którym należy zrealizować receptę?
Jaki jest standardowy okres ważności recepty?
Większość leków wymaga wykupienia w ciągu 30 dni. Czas ten liczymy od dnia wystawienia recepty. Ten okres nie dotyczy tylko dni roboczych, ale obejmuje również niedziele, święta i wszystkie dni wolne od pracy. Podstawowym błędem, który popełnia wiele osób, jest mylenie 30 dni z miesiącem. Część miesięcy ma 31 dni i ten jeden dzień stanowi dla farmaceuty ważny powód, by recepty nie zrealizować.
Jakie leki należy wykupić jak najszybciej?
Na niektóre leki recepta jest ważna jedynie 7 dni. Dotyczy to antybiotyków doustnych i antybiotyków w postaci zastrzyków.
Na jakie leki recepta jest ważna najdłużej?
W przypadku szczepionek i preparatów immunologicznych sporządzanych indywidualnie dla pacjenta termin ważności recepty wynosi aż 120 dni. Pamiętaj jednak, że ta zasada dotyczy tylko leków sporządzanych indywidualnie dla pacjenta, a nie preparatów gotowych! Gotowe szczepionki należy wykupić w ciągu standardowych 30 dni. 120 dni dotyczy również terminu ważności recepty na leki sprowadzane z zagranicy.
Czym różni się data wystawienia od daty realizacji recepty?
W przypadku leków, które należy brać przez dłuższy czas (np. preparatów hormonalnych), lekarz często wypisuje tzw. receptę prolongowaną (odroczoną). Lek zostaje wtedy rozpisany na 2-3 recepty. Na każdej z nich zapisuje tę samą datę wystawienia, ale inną datę realizacji. Realizując taką receptę, obowiązuje cię 30 dni daty ważności recepty od dnia realizacji (nie daty wystawienia!).