Jak walczyć z bezsennością – skuteczne sposoby na sen
Problemy ze snem potrafią bardzo dać się we znaki osobom, które na nie cierpią. Drażliwość, nerwowość, problemy z koncentracją – to tylko niektóre z trudności spowodowanych nieprzespaną nocą. Im dłużej utrzymują się zaburzenia snu, tym poważniejsze mają konsekwencje. Bezsenność pojawia się najczęściej jako skutek długotrwałego stresu, ale problemy ze snem same w sobie mogą powodować stres. Myśl o zbliżającej się nocy i obawa przed trudnościami z zaśnięciem sprawiają, że stres narasta coraz bardziej i coraz trudniej nam zasnąć. Takie błędne koło można jednak przerwać. W jaki sposób? Stosując zasady higieny snu i walcząc z pierwotną przyczyną bezsenności.
Zadbaj o atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi w sypialni
Sypialnia to miejsce, które powinno służyć wyłącznie do spania i/lub uprawiania seksu. Podczas jej urządzania należy zadbać, by kojarzyła się przede wszystkim ze spokojem i wypoczynkiem. Nie maluj ścian na jaskrawe, mocne kolory takie jak czerwień i żółć, ponieważ te barwy dodają energii, zamiast wyciszać. Unikaj również niepotrzebnych urządzeń elektronicznych. Telewizor i komputer postaw lepiej w pokoju dziennym, aby sypialnia pozostała wolna od nadmiaru bodźców z zewnątrz. Przed położeniem się spać dobrze wywietrz pomieszczenie i osłoń przed światłem, zasuwając rolety lub żaluzje.
Zjedz lekką kolację najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się spać
Objadanie się tuż przed snem grozi nie tylko przybraniem na wadze, ale również trudnościami z zaśnięciem. Na kolację lepiej się nie objadać i wybrać raczej coś lekkiego. Uważaj także na ostre przyprawy. Są trudne do strawienia, dlatego organizm skupia się na wytężonej pracy układu pokarmowego, zamiast przejść do trybu wyciszenia i spoczynku.
Zrezygnuj z alkoholu i innych używek przed snem
Nie tylko kawa, ale również mocna herbata może powodować problemy z zaśnięciem. Zdradziecki jest także alkohol. Choć wiele osób twierdzi, że alkohol pomaga im w zasypianiu, to warto pamiętać, iż sen po alkoholu jest płytszy i nie pozwala na pełną regenerację sił.
Spróbuj ziół uspokajających
Nie wszystkie zaburzenia snu wymagają zastosowania środków farmakologicznych, tym bardziej że środki te na dłuższą metę mają działanie uzależniające. Warto sięgnąć po dużo bezpieczniejsze metody stosowane przez nasze babki. Należą do nich zioła. Napar z melisy lub rumianku uspokoi zszargane nerwy i ułatwi zaśnięcie.
Zacznij uprawiać sport
Umiarkowana aktywność fizyczna w ciągu dnia wywiera korzystny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale także na samopoczucie i łatwość zasypiania. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię ani rozpoczynać ciężkich treningów sportowych. Szybki, 30-minutowy marsz lub godzinny, wolniejszy spacer to dawka ruchu wystarczająca, by poczuć się lepiej.
Idź do lekarza
Jeśli pomimo stosowania wszystkich powyższych sposobów zaburzenia snu nie mijają, zgłoś się do lekarza. Zacznij od lekarza rodzinnego, by wykluczyć inne choroby, które mogą mieć wpływ na problemy ze snem. Jeśli twoje zdrowie fizyczne jest w dobrej formie, udaj się do psychiatry, który przepisze odpowiednie leki lub skieruje cię na psychoterapię, by wyeliminować przyczyny psychiczne.