UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Jak wygląda i na czym polega psychoterapia psychodynamiczna – pytania i odpowiedzi
Psychoterapia to metoda pomocy pacjentom stosowana z powodzeniem od wielu lat w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i innych problemów związanych ze strefą psyche. Ze względu na złożoność ludzkiej natury i indywidualne różnice między pacjentami i ich doświadczeniami konieczne było wypracowanie różnych podejść i technik terapeutycznych. W ten sposób powstało kilka nurtów psychoterapii. Każdy z nich różni się założonym celem, sposobem interakcji między terapeutą i pacjentem oraz metodami pracy. W tym artykule zajmiemy się jednym z nurtów – psychoterapią psychodynamiczną. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zasad psychoterapii psychodynamicznej.
Przy jakich problemach sprawdzi się psychoterapia psychodynamiczna?
Ta forma terapii sprawdza się najlepiej w przypadku zaburzeń lękowych, nerwicy, depresji i zaburzeń osobowości.
Co jest źródłem problemów człowieka wg założeń psychoterapii psychodynamicznej?
Wg założeń terapii psychodynamicznej na człowieka wpływają przede wszystkim nieświadome mechanizmy wewnętrzne, nierozwiązane konflikty wewnętrzne i ukryte potrzeby. Każdy z tych elementów może przyczynić się do pojawienia się zaburzeń psychicznych np. depresji.
Jaka jest rola więzi między terapeutą a pacjentem?
Relacja terapeutyczna jest kluczowa w przypadku tej metody. Przeżycia, jakie zachodzą w tej relacji, są podstawą procesu terapeutycznego.
Jaką rolę w procesie terapii odgrywa psychoterapeuta?
Psychoterapeuta nie narzuca tematów rozmowy, tylko dostosowuje się do aktualnych potrzeb pacjenta. Nie doradza, a jedynie pomaga pacjentowi w znalezieniu nowego rozumienia.
Jaką rolę w procesie terapii odgrywa pacjent?
Zadaniem pacjenta jest uzewnętrznianie wszystkich myśli, które przychodzą mu do głowy, bez jakiejkolwiek cenzury. Pacjent decyduje o czym chce powiedzieć i w jaki sposób.
Czy pacjent wykonuje w domu jakieś ćwiczenia/zadania zalecane przez terapeutę?
Nie, w procesie psychoterapii nie są zadawane żadne prace domowe. Cały proces odbywa się w gabinecie.
Co jest celem terapii?
Celem terapii jest znalezienie przez pacjenta nowych sposobów radzenia sobie ze stanem wewnętrznym i światem zewnętrznym oraz wypracowanie nowych definicji samego siebie. Szczegółowe cele terapii ustalane są podczas pierwszych konsultacji, ale ustalenia mogą ulec zmianie, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Ile trwa proces terapeutyczny w nurcie psychoterapii psychodynamicznej?
Jedna sesja trwa zwykle 50 minut. Spotkania odbywają się minimum raz w tygodniu, o stałej porze. Cały proces terapii może trwać od pół roku do kilku lat. Wszystko zależy od problemu pacjenta i jego wewnętrznych możliwości zmiany.
Szukasz psychoterapeuty? – Zapraszamy https://psychomedic.pl/psychoterapeuta-warszawa/
lub wideokonsultacje: https://psychomedic.online/psychoterapeuta-psychoterapia-online/