7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogJakimi zasadami się kierować, by żyć lepiej?
Jakimi zasadami się kierować, by żyć lepiej?

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499

Jakimi zasadami się kierować, by żyć lepiej?

Początek nowego roku to często czas zadumy i refleksji nad rokiem poprzednim i generalnie nad życiem. Wielu z nas zastanawia się, jak sprawić, by nowy rok był lepszy od poprzedniego i jak żyć lepiej. Na to pytanie odpowiada znany lekarz Ira Byock. Jego odpowiedź brzmi: żyj tak, jakbyś miał niedługo umrzeć. Proponuje nawet specyficzne sposoby, jak ten cel osiągnąć. Podczas pracy z pacjentami cierpiącymi na śmiertelne choroby zaobserwował, że pacjenci skupieni na ukończeniu 5 zadań byli dużo spokojniejsi i bardziej pogodzeni ze swoim losem. Te zadania można jednak wykonać nie tylko niedługo przed śmiercią, ale w każdym momencie życia i na każdym jego etapie pomagają dodać życiu głębi i znaczenia. O jakich zadaniach mówił Ira Byock?

Zadanie 1: „Wybaczam Ci”

Nawet w najbliższej rodzinie i wśród przyjaciół ludzie mogą skrywać w sobie urazę, żal, frustrację, a nawet gniew. Czasami te uczucia są spowodowane jedynie jakąś niedelikatną uwagą, ale mogą być również rezultatem celowej obelgi, ostrej kłótni lub aktów przemocy i doprowadzić do długiego podziału zwaśnionych stron. Ludzie mogą pielęgnować w sobie urazę, a nawet szukać zemsty.

Niestety, trzymanie urazy i nieprzebaczanie krzywd może źle wpłynąć na stan twojego zdrowia. Badania pokazują, że wśród osób trzymających urazę przez lata dużo częściej występują choroby serca, nadciśnienie, wrzody żołądka, artretyzm, choroby pleców, bóle głowy i przewlekłe bóle.

Czasami wydaje się, że to, czego doświadczyliśmy, jest niewybaczalne. W takim przypadku należy przypomnieć sobie, czym wybaczenie nie jest. Wybaczenie nie jest usprawiedliwianiem drugiej osoby i pozwalaniem na dalsze krzywdy. Nie jest zapominaniem i minimalizowaniem swojego bólu. Służy przełamaniu psychologicznych więzi z bolesną przeszłością. Polega na uznaniu swojego cierpienia, ale jednocześnie znalezieniu sposobu, by żyć dalej, akceptując fakt, że przeszłości nie da się zmienić. Przebaczenie nie jest obowiązkiem, ale warto przebaczyć, gdy tylko poczujemy się na to gotowi. Ten akt może pomóc nam wyleczyć rany i żyć szczęśliwszym życiem.

Zadanie 2: „Proszę, wybacz mi”

Oprócz przebaczenia win powinniśmy również sami prosić o przebaczenie osoby, wobec których zawiniliśmy. Każdy z nas zrobił w życiu coś, z czego nie jest dumny. Nie czyni to nikogo złą osobą, jednak ważne jest przyznanie się do winy i proszenie o przebaczenie.

Wokół proszenia o przebaczenie narosło tak wiele mitów, jak wokół aktu przebaczania innym. Jednym z nich jest przekonanie, że proszenie o przebaczenie oznacza, że jesteśmy słabi lub zostaliśmy pokonani. Ludzie czasami wierzą również, że prosząc o przebaczenie, pokazują, że druga osoba nie zrobiła nic złego. Tak jednak nie jest. Prosząc o przebaczenie, pokazujesz jedynie, że żałujesz, iż sam nie postąpiłeś inaczej.

Prośba o przebaczenie nie zawsze zadziała. Nie zawsze zostanie zaakceptowana i nie zawsze doprowadzi do całkowitego rozwiązania problemu. Jednakże bez względu na rezultat proszenie o przebaczenie i próba zasłużenia na nie zawsze pomagają nam wzrastać.

Zadanie 3: „Dziękuję”

Prawdopodobnie często mówisz „dziękuję” np. osobie, która przytrzymała dla ciebie drzwi albo powiedziała „na zdrowie”, kiedy kichnąłeś. Często jednak są to tylko słowa, ponieważ w rzeczywistości nie zwracamy uwagi na codzienne rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni. Z badań wynika, że ma to wielki wpływ na nasze życie. Warto każdego dnia zatrzymać się i policzyć wszystkie dobre rzeczy, które nas spotykają. Ludzie, którzy je liczą, nie tylko doświadczają więcej pozytywnych uczuć, ale także są bardziej chętni do pomagania innym. Nawet kilka minut dziennie poświęconych doświadczaniu i wyrażaniu wdzięczności może dać nam ogromnego pozytywnego kopa i pomóc zwalczyć zły nastrój.

Zadanie 4: „Kocham cię”

Miłość ma szczególne miejsce w naszym życiu. Czasami jednak w codziennej gonitwie łatwo zapomnieć o jej wyrażaniu. Jest to szczególnie trudne dla osób, które wychowały się w domach, gdzie rzadko mówiono: kocham cię. Miłość można jednak wyrażać nie tylko tymi słowami, ale także poprzez mówienie komplementów, wykonanie jakiegoś obowiązku domowego za drugą osobę, wysłanie kartki lub po prostu podarowanie swojej niepodzielnej uwagi i obecności.

Zadanie 5: „Do widzenia”

Nikt nie lubi żegnać tych, których kocha. Jest to jednak nieuniknione. To zadanie nie dotyczy wykonywania konkretnych czynności, ale raczej zmiany podejścia do życia. Oznacza zaakceptowanie faktu, że wszystko kiedyś się kończy. Jakkolwiek smutno to brzmi, niesie ze sobą ważną lekcję: nie odkładaj na później tego co najważniejsze, bo nie wiesz, ile zostało ci na to czasu.

Choć wykonywanie zadań opisanych powyżej często zaleca się osobom stojącym w obliczu śmierci, nie warto odkładać ich na później. Zacznij żyć w pełni już dzisiaj.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

Najszybsze terminy wizyt - na dziś lub jutro