7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeAktualnościBlogKiedy do endokrynologa? Sprawdź, jakie objawy powinny zaniepokoić
Kiedy do endokrynologa? Sprawdź, jakie objawy powinny zaniepokoić

Kiedy do endokrynologa? Sprawdź, jakie objawy powinny zaniepokoić

Z wizytą u endokrynologa nie warto zwlekać aż do momentu, gdy będziesz czuł/a się bardzo źle lub gdy odbierzesz wyniki badań krwi, które wskazują na poważne nieprawidłowości. Jeżeli obserwujesz zmiany w swoim funkcjonowaniu, warto rozpocząć diagnostykę w kierunku zaburzeń hormonalnych. Objawy większości z nich można kontrolować lub całkowicie zniwelować, wprowadzając zmiany w stylu życia i przyjmując odpowiednie leki. Kluczem do odzyskania dobrego samopoczucia jest stała opieka dobrego lekarza. A zatem: kiedy do endokrynologa?

Z jakimi problemami idzie się do endokrynologa?

Endokrynolog w PsychoMedic konsultuje oczywiście osoby, które już dowiedziały się o swoich problemach zdrowotnych na podstawie złych wyników badań. W naszych poradniach otaczamy opieką także przyszłe Mamy, które przed zajściem w ciążę leczyły się endokrynologicznie i/lub u których diagnozowano cukrzycę ciążową, niedoczynność tarczycy w ciąży lub inne trudności.

Warto wiedzieć jednak, że do endokrynologa można i warto zgłosić się również wtedy, gdy obserwujemy u siebie pogorszenie samopoczucia lub nietypowe objawy. Oto najczęstsze symptomy, które mogą świadczyć o tym, że masz zaburzenia hormonalne.

Problemy ze skórą, trądzik

Z problemami ze skórą należy się oczywiście zgłosić w pierwszej kolejności do dermatologa. Jeżeli jednak ani ogólnodostępne preparaty, ani przepisane przez lekarza specyfiki nie przekładają się na zadowalającą poprawę stanu skóry – wówczas warto zgłosić się do lekarza endokrynologa. Problemy dermatologiczne bardzo często wynikają z niewłaściwego stężenia androgenów (testosteronu i innych). Na zaburzenia endokrynologiczne wskazują zwłaszcza wypryski, które pojawiają się w obrębie brody i pomiędzy nosem a ustami.

Jednym z subtelnych przejawów problemów natury hormonalnej jest także przetłuszczająca się skóra twarzy (nadmiar sebum) i głowy (przetłuszczające się włosy).

Nadmierne owłosienie lub wypadanie włosów

Innym dość charakterystycznym objawem wskazującym na zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet jest nadmierne owłosienie – hirsutyzm. Obecność owłosienia jest oczywiście naturalna m.in. w obrębie nóg, przedramion czy miejsc intymnych. Powodem do niepokoju jest natomiast nadmierne owłosienie (włoski bardzo szybko odrastające lub gęste, kręcące się włosy, zwłaszcza w okolicach pośladków) oraz owłosienie pojawiające się w nietypowych miejscach (twarz, plecy). Są to już wskazania do tego, by skonsultować się z endokrynologiem: takie objawy mogą świadczyć m.in. o podwyższonym stężeniu androgenów i/lub zaburzonej pracy nadnerczy.

Wartym skonsultowania objawem jest również symptom z drugiego krańca kontinuum, czyli wypadanie włosów. Jeżeli po każdym czesaniu znajdujesz na swojej szczotce kłębek włosów, pomimo stosowania specjalistycznych szamponów czy odżywek – nadszedł czas, kiedy do endokrynologa. Wypadanie włosów powinno zaniepokoić zwłaszcza wtedy, gdy idzie w parze z innymi symptomami, np. sennością czy zanikiem miesiączki.

Osłabienie i/lub niestabilny nastrój

Bardzo częstym objawem zaburzeń hormonalnych są również: przemęczenie niemijające pomimo wypoczynku, problemy z zaśnięciem, koncentracją, a także obniżony poziom libido, wahania nastrojów, smutek czy drażliwość. Za takimi stanami mogą stać m.in. nieleczony zespół policystycznych jajników, zbyt wysokie stężenie prolaktyny (hiperprolaktynemia), insulinooporność,stan przedcukrzycowy a także zaburzenia pracy tarczycy. Jednocześnie jednak są to objawy charakterystyczne również dla typowego epizodu depresyjnego czy depresji atypowej. Jeżeli więc doświadczasz innych objawów ze strony psychiki, wówczas warto zgłosić się na konsultację psychiatryczną.

W PsychoMedic lekarze psychiatrzy i endokrynolodzy ze sobą współpracują. Jeżeli więc i lekarz jednej specjalizacji stwierdzi konieczność konsultacji z innym lekarzem, pokieruje Cię do konkretnego Specjalisty i będzie mógł skonsultować się z nim, aby dobrać dla Ciebie jak najskuteczniejsze leczenie.

Problemy z zajściem w ciążę – kiedy do endokrynologa?

Praca układu hormonalnego pełni kluczową rolę w poczęciu dziecka – zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. W sytuacji, gdy nie możecie zajść w ciążę, a starania o dziecko trwają rok (wiek kobiety poniżej 35. roku życia) lub 6 miesięcy (kobiety w wieku powyżej 35. roku życia), lekarz endokrynolog jest jednym z pierwszych adresów, pod który warto się zgłosić. Zaburzenia gospodarki hormonalnej, które utrudniają zajście w ciążę, bardzo często okazują się problemami, których wpływ na płodność można relatywnie łatwo zniwelować poprzez odpowiednio dobrane leki.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą konsultacji endokrynologicznych w Warszawie oraz w wygodnej formie online.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88