Kiedy ujawnia się autyzm?
Zaraz po narodzinach dziecko jest badane i oceniane pod kątem ewentualnych chorób i nieprawidłowości. Wiele problemów zdrowotnych można już wtedy zdiagnozować i rozpocząć leczenie. Niestety, nie dotyczy to wszystkich nieprawidłowości. Wiele z nich ujawnia się dopiero po pewnym czasie, dlatego niezwykle ważna jest uważna obserwacja zachowań dziecka przez rodziców. Do zaburzeń ujawniających się dopiero po jakimś czasie należą całościowe zaburzenia rozwoju, czyli autyzm. Kiedy ujawnia się autyzm i co zrobić, gdy podejrzewamy, że problem może dotyczyć naszego dziecka?
Kiedy należy zacząć obserwować dziecko pod kątem autyzmu?
Dziecko należy obserwować przez cały czas, od urodzenia. Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się bowiem już w okresie niemowlęcym. Ze względu na różnice w rozwoju niemowląt nie należy jednak zbyt szybko wpadać w panikę. W tym okresie nawet specjaliści nie podejmują się postawienia diagnozy. Szacuje się, że o pierwszą ocenę zachowań dziecka można pokusić się dopiero około drugiego roku życia. Często zdarza się nawet, że dziecko z autyzmem rozwija się prawidłowo do tego okresu i dopiero po 2 roku życia zaczyna izolować się od ludzi i unikać innych dzieci oraz przestaje mówić.
Co zrobić, gdy podejrzewamy autyzm u naszego dziecka?
Jeśli zachowanie dziecka cię niepokoi, porozmawiaj o tym z odpowiednim lekarzem – pediatrą, lub psychiatrą dziecięcym. Czasami nasz niepokój może okazać się nieuzasadniony. Jeżeli lekarz uzna, że dziecko może cierpieć na autyzm, udaj się po profesjonalną diagnozę. Uzyskać ją można w naszej sieci klinik Psychomedic. Dzięki kilku sesjom i dokonaniu oceny przez zespół specjalistów masz pewność, że otrzymasz rzetelną i wiarygodną ocenę stanu dziecka. Więcej informacji znajdziesz pod adresem: https://psychomedic.pl/diagnoza-autyzmu-zespolu-aspergera/