7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogKłamstwa, których lepiej unikać na terapii
Kłamstwa, których lepiej unikać na terapii

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499

Kłamstwa, których lepiej unikać na terapii

Otworzenie się przed terapeutą i mówienie o rzeczach trudnych i bolesnych, nie jest łatwe. Jest jednak konieczne, by rozpocząć proces zdrowienia i rozwoju. W tym artykule przedstawiamy 4 częste kłamstwa, które ludzie mówią na terapii, by uniknąć bolesnej konfrontacji z prawdą. Celem ich przedstawienia nie jest obwinianie i osądzanie tych osób, ale wyjaśnienie, w jaki sposób pozwalają im chronić siebie i jak utrudniają zrobienie postępu na terapii.

Kłamstwa utrudniające zrobienie postępów w terapii

  1. „Wszystko jest w porządku” Umniejszanie jest powszechną strategią używaną przez pacjentów, by uniknąć bolesnych tematów i odciąć się od uczuć, których nie mogą znieść. Czasami te mechanizmy radzenia sobie sprawiają, że pacjent ucieka w amnezję. Zadaniem terapeuty jest utrzymanie poczucia bezpieczeństwa i stopniowe podążanie za okruchami wspomnień, by móc zebrać je w całość i zająć się nimi.
  2. Wyolbrzymianie spraw Choć prawdopodobnie umniejszanie lub ukrywanie pewnych wydarzeń przed terapeutą zdarza się częściej, są osoby radzące sobie z lękiem poprzez uciekanie się do opowiadań odciągających od tematu. Pójście o krok dalej w stosowaniu tego mechanizmu to przesadzanie i wyolbrzymianie różnych aspektów przeszłych historii. W szczególnie trudnych wypadkach występuje zjawisko pseudologii fantastycznej, formy patologicznego kłamstwa i kompulsywnego wyolbrzymiania. Te nieprawdopodobne historie często nie są w pełni świadome i celowe i powstają w wyniku ogromnego lęku przed ukrytym głębiej gniewem lub innymi emocjami związanymi z traumą z przeszłości. Dobry terapeuta potrafi przesiać przez sito takie opowieści i odkryć czający się za nimi ból, ale w takich przypadkach zajmuje to więcej czasu.
  3. Podnoszenie fałszywego alarmu Jest to wariant opowiadania przesadzonych historii z prawdziwego życia, by zdenerwować i sprowokować terapeutę. Czasami może to być wyrażone w formie niebezpiecznych myśli, samookaleczania lub problemów fizycznych bez medycznego uzasadnienia. Ważne jest, by terapeuta na początku założył prawdziwość historii, ale po jej wykluczeniu i odkryciu wzorców, które za tym stoją, potrzebne będzie sporo czasu, by zająć się uczuciem zranienia, które stoi za takimi zachowaniami.
  4. Ukrywanie przyjmowanych leków i uzależnienia od różnych substancji Wobec terapeuty należy być otwartym w kwestii wszelkich problemów zdrowotnych oraz używania alkoholu i narkotyków. Czasami pewne objawy mogą być spowodowane właśnie używaniem niedozwolonych substancji. Istnieje wiele metod leczenia uzależnień, które mogą sprawdzić się lepiej w takich przypadkach i dać pacjentowi szansę na poprawę samopoczucia.

Relacja między pacjentem a terapeutą jest szczególną przestrzenią, przeznaczoną do odkrywania trudnych i bolesnych rzeczy, by pomóc pacjentowi w ich uleczeniu i pozostawieniu ich za sobą. Po obu stronach konieczne jest zaufanie. Nie ma sensu karać ani osądzać pacjentów, którzy w tej drodze zaczęli stosować powyższe mechanizmy obronne. Choć są one nieadekwatne, to zrozumiała odpowiedź na ból, cierpienie i lęk. Ważne jest ich odkrycie i wspólne zobowiązanie, by kontynuować kroczenie ścieżką leczenia.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

Najszybsze terminy wizyt - na dziś lub jutro