Kontrakt psychoterapeutyczny
We współczesnym świecie na każdym kroku zobligowani jesteśmy do podpisywania szeregu kontraktów, np. starając się o pracę przyszły pracodawca wymaga od nas, żebyśmy podpisali umowę, a tym samym zobowiązali się do wypełniania postanowień w niej zawartych. Zapisując się na zajęcia taneczne już na progu studia czeka na nas regulamin, z którym mamy obowiązek zapoznać się i zaakceptować jego treść. Dlaczego to robimy? To proste, wiemy, że taki kontrakt to nie tylko jednostronne zobowiązanie, ale relacja dwustronna. Kontrakt jest również dla NAS. To w nim pracodawca deklaruje się, że będzie wypłacał nam pensje, a szkoła tańca zapewni, że instruktor jest profesjonalistą.
Więc czym jest kontrakt psychoterapeutyczny? Jest niczym innym jak umową pomiędzy psychoterapeutą a klientem. Zawierany jest najczęściej w formie ustnej i to klient wraz z psychoterapeutą decydują, co będzie wchodziło w skład jego treści.
Jaki jest cel zawarcia kontraktu psychoterapeutycznego?
Jego zadaniem jest ustalenie obszaru praw i obowiązków psychoterapeuty jak i klienta w okresie trwania psychoterapii. Kontrakt ma zapewnić bezpieczeństwo, ustala się go najczęściej na początku terapii. Terapię poprzedzają konsultacje wstępne (2-3 spotkania) – jest to czas, w którym psychoterapeuta podejmuje decyzję, czy jest w stanie pomóc klientowi, jak również sam klient sprawdza, czy dany psychoterapeuta odpowiada mu pod względem doświadczenia i sposobu pracy.
Co zawiera kontrakt psychoterapeutyczny?
Kontrakt składa się z dwóch punktów:
- nieformalnego – wiążącego się z psychoterapią: jej celem oraz sposobami ich realizacji.
- formalnego – zawierającego informacje takie jak: koszt spotkań, czas trwania każdego z nich, częstotliwość, odwołanie spotkania (ze strony psychoterapeuty jak i klienta). Dodatkowo zawiera informacje o zasadzie dyskrecji.
Kontrakt składa się z szeregu ustaleń, które są ważne dla obu stron, co pokazuje, dlaczego tak istotne jest jego zawarcie. Spokojnie… raz zawarty, nie oznacza, że nie może być zmieniony, ustalone w nim zasady w każdej chwili mogą podlegać renegocjacji.
Znaczenie kontraktu psychoterapeutycznego
Kontrakt psychoterapeutyczny ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Gdyż, daje możliwość na usuniecie źródeł zakłóceń podczas trwania psychoterapii, tym samym skupia na tym, co jest ważne dla obu stron. Zapewnia kontrolę nad przebiegiem spotkań, co skutkuje większą motywacją klienta do brania aktywnego udziału w sesjach, jak i pomyślnej współpracy między psychoterapeutą i klientem, a to przyczynia się do lepszych efektów, które ostatecznie spowodują polepszenie sytuacji klienta.
Trzeba pamiętać, że sama decyzja podejścia psychoterapii jest ciężka i wymaga dużej odwagi, kontrakt nie jest po to, aby jeszcze bardziej to utrudnić, wręcz przeciwnie, jest pomocny, aby praca psychoterapeuty i klienta przyniosła jak najlepsze efekty…a co za tym idzie POLEPSZYŁA JAKOŚĆ ŻYCIA.