Kryzys psychiczny
W dzisiejszych czasach większość osób kojarzy słowo kryzys bardziej z gospodarką niż z psychiką. Jednakże warto wiedzieć, że oprócz zjawiska, jakim jest kryzys gospodarczy istnieje takie pojęcie, jak kryzys psychiczny.
Kryzys psychiczny jest definiowany, jako stan zaburzenia równowagi psychicznej, który może objawiać się na różne sposoby. Aby najlepiej zrozumieć ten stan, warto zacząć od przyczyn, które go wywołują. Przyczyn może być wiele, choć duża ich ilość związana jest z trudnościami napotykanymi w życiu codziennym np. wypalenie zawodowe lub traumatycznymi przeżyciami, takimi jak na przykład strata bliskiej osoby.
Odnalezienie przyczyny odczuwanego stanu jest istotne, gdyż ułatwia jego przezwyciężenie, jednakże, elementem kluczowym jest samo uświadomienie sobie, że jest się w kryzysie.
Ale jak można stwierdzić czy to kryzys, czy jednak coś innego? Niestety na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć. W tym miejscu mogę dać jedynie znaki alarmowe, które mogą Ci podpowiedzieć, że coś może się dziać. Do najczęstszych zalicza się sięganie po alkohol lub inne substancje w celach na przykład poprawienia sobie humoru lub zapomnienia, choć na chwilę o problemach. Możliwe jest również zaprzestanie jedzenia lub odwrotnie, jego nadmierne spożywanie.
Jeśli stwierdziłeś po przeczytaniu tego, że kryzys psychiczny jest tobie daleki – GRATULUJEMY :), jeśli jednak czujesz, że jest tobie bliski…mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci w jego przejściu.
Aktywność
Nie bój się, nie chodzi tu o bieganie 🙂
Aktywność w sensie poszukiwania drogi wyjścia z kryzysu. Tą drogą może być religia lub równie dobrze rodzina, znajomi – osoby bliskie, znają cię i tym samym łatwiej zrozumieją, co przeżywasz.
Pamiętaj!!!
Jeśli poszukiwanie drogi na własną rękę zawodzi, udaj się do specjalisty na przykład psychologa lub psychoterapeuty.
Odwaga
To nic innego jak nie poddawanie się w poszukiwaniach wyjścia z kryzysu. Jeśli wybrana ścieżka nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a twój stan wciąż się pogarsza…wybierz inną. Ważne jest, abyś nie dawał za wygraną.
Odwaga dotyczy też ściśle decyzji o udaniu się do specjalisty…obudzenie w sobie jej pokładów na pewno ułatwi w przezwyciężeniu strachu i obaw, które mogą pojawić się wraz z zamiarem zasięgnięcia profesjonalnej pomocy.
Musisz zapamiętać, że najgorsze, co możesz zrobi,ć to stać w miejscu. Kryzys nie przeminie dzięki temu, a prawdopodobnie się pogłębi.
Wyobraźnia
W czasie przechodzenia kryzysu mamy tendencję do skupiania się na przeszłości lub teraźniejszości, tym samym przestajemy dostrzegać przyszłość. Bez wyznaczenia sobie celów czy nawet myślenia o wydarzeniach, które mogą nadejść, ciężko będzie nam wyjść z kryzysu. Dlatego…uruchom swoją wyobraźnię. Na początku nie musisz myśleć, co będziesz robił za 5 lat, skup się na przykład na tym tygodniu.
Umiarkowany optymizm
Wiadomo, że w czasie przechodzenia kryzysu będziesz bardziej przejawiał pesymizm niż optymizm, to naturalne i nikt nie wymaga, aby było inaczej. Bardziej w umiarkowanym optymizmie chodzi o to, abyś posiadał przekonanie, nawet małe, o tym, że poprzez własny wysiłek można wszystko zmienić.
Warto wspomnieć, że nawet uczęszczanie na terapię nic nie zmieni, jeśli nie włoży się w nią wysiłku i pracy.
Przebaczenie
Jest to wskazówka dla osób, które znalazły się w kryzysie z przyczyny straty kogoś bliskiego. Przebaczanie sobie lub sprawcy cierpienia jest kluczowe, aby pomyślnie wyjść z kryzysu, tym samym na nowo zacząć cieszyć się życiem. Brak tego może powodować niepokój, agresję.
Mamy nadzieję, że tych parę wskazówek będzie dla Ciebie pomocnych. Trzymamy kciuki za pomyślne przezwyciężanie życiowych kryzysów!