Kto leczy nerwicę – psycholog czy psychiatra?
Nerwica to choroba, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Stała ekspozycja na stres powoduje rozwój lęków i niepokoju do tego stopnia, że tracimy nad nimi panowanie. Jeśli nie zatrzymamy w porę tej nakręcającej się spirali, możemy zachorować na nerwicę. Co wtedy zrobić? Gdzie udać się po pomoc – do psychologa czy do psychiatry?
Leczenie nerwicy przez psychiatrę
Jeśli podejrzewamy u siebie nerwicę, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do psychiatry. Nawet dzisiaj w XXI wieku wiele osób obawia się tego lekarza, ze względu na panujące w niektórych środowiskach mity i fałszywe przekonania o tej dziedzinie medycyny. Ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Psychiatra jest takim samym lekarzem jak internista lub gastrolog, a jedyną różnicą między nimi jest to, że zajmuje się leczeniem przypadłości psychicznych, a nie fizycznych. W przypadku silnej nerwicy lekarz jest niezbędny! Tylko osoba z uprawnieniami medycznymi może postawić oficjalną diagnozę i przepisać leki. Nerwicę leczy się przeważnie lekami antydepresyjnymi i przeciwlękowymi. Te drugie podaje się jedynie w niektórych przypadkach przez krótki czas, by jak najszybciej zlikwidować najgorsze objawy. Leki przeciwlękowe mogą bowiem mieć działanie uzależniające, jeśli są stosowane zbyt długo.
O konieczności podania leków decyduje psychiatra. W niektórych przypadkach lekarz skieruje pacjenta jedynie na psychoterapię lub zaleci połączenie psychoterapii z terapią farmakologiczną.
Leczenie nerwicy przez psychologa
Przyczyny nerwicy leżą zwykle głęboko. Doświadczenia z dzieciństwa, błędne przekonania, nieefektywne strategie radzenia sobie ze stresem – wszystko to mogło doprowadzić do powstania nerwicy. Same leki nie wystarczą. Służą one jedynie do zlikwidowania objawów. Jeśli przyczyna nie zostanie „wyleczona”, nerwica może powrócić po pewnym czasie. Z tego powodu lekarze psychiatrzy często zalecają psychoterapię jako główną metodę walki z nerwicą lub element wspomagający leczenie środkami farmakologicznymi. Psycholog pomaga pacjentowi w odkryciu źródła problemów i uczy go nowych technik radzenia sobie z życiowymi problemami, by nie powodowały one tyle lęku (często nieuzasadnionego) i niepokoju. W tym celu stosuje się różne techniki terapeutyczne. Szczególnie polecane i skuteczne nurty w psychoterapii nerwicy i leczeniu lęków to nurt dynamiczny i poznawczo-behawioralny. W obrębie wybranej szkoły psychoterapii terapeuta wybiera sposoby pracy i techniki na podstawie rozmowy z pacjentem i z uwzględnieniem jego osobowości i potrzeb.