UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Kto leczy zaburzenia pamięci?
Dobra pamięć to duży atut – pomaga nam w odpowiedniej organizacji czasu, pozwala szybko się uczyć i chroni przed społecznymi gafami w najbardziej nieodpowiednich momentach. Nic dziwnego, że kiedy pamięć zaczyna nam szwankować, życie staje się trudniejsze. Zapominamy o niektórych obowiązkach, nie możemy odnaleźć rzeczy odłożonych przed chwilą na miejsce, gubimy się we własnym mieście. O ile stopniowe pogarszanie się pamięci jest naturalne w miarę starzenia, jej drastyczne pogorszenie zawsze powinno wzbudzić nasz niepokój. Do jakiego lekarza należy się udać? Kto leczy zaburzenia pamięci?
Kto leczy zaburzenia pamięci – lekarz rodzinny
Pierwszym lekarzem, do którego powinniśmy się zgłosić, gdy coś zaczyna nas niepokoić w kwestii zdrowia, jest lekarz rodzinny. Zaburzenia pamięci nie są tutaj wyjątkiem. Problemy z pamięcią mogą być przyczyną wielu różnych chorób, dlatego ciężko stwierdzić samodzielnie, do jakiego specjalisty się udać i jakie badania wykonać. Lekarz rodzinny przeprowadzi z tobą wywiad, pytając o stopień zaawansowania zaburzenia, czas trwania problemu, występowanie innych chorób i przyjmowane leki. Na tej podstawie oceni prawdopodobne przyczyny zaburzenia, zleci odpowiednie badania i skieruje do właściwego specjalisty. Dalsze leczenie zależy już od zdiagnozowanej przyczyny.
Kto leczy zaburzenia pamięci – neurolog
Przyczyna zaburzeń pamięci często jest ściśle związana z układem nerwowym. W celu jej zbadania neurolog wykona podstawowe badanie neurologiczne, ale także w razie potrzeby badanie za pomocą tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Dzięki tym badaniom możliwe będzie ocenienie, czy zaburzenia pamięci nie są spowodowane uszkodzeniem mózgu, lub pojawieniem się innych zmian w jego obrębie.
Kto leczy zaburzenia pamięci – endokrynolog
Ten punkt z pewnością może wzbudzić zdziwienie. Jednakże zaburzenia pamięci mogą wynikać z problemów hormonalnych związanych z tarczycą lub niedostatkiem hormonów produkowanych przez nadnercza. Z tego względu konieczne jest wykonanie badania poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę i innych hormonów, których niedobór może spowodować zaburzenia pamięci.
Kto leczy zaburzenia pamięci – psychiatra
Zaburzenia pamięci nie zawsze są spowodowane chorobami somatycznymi. Ich przyczyna często jest związana z psychiką. Problemy z pamięcią mogą być np. jednym z objawów depresji. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza psychiatry. Lekarz oceni prawdopodobne przyczyny zaburzenia i zleci odpowiednie leczenie np. przepisze leki antydepresyjne, albo skieruje pacjenta na psychoterapię.