UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Nieoczywiste objawy depresji u mężczyzny
Depresja u mężczyzn i kobiet nie zawsze objawia się tak samo. Objawy depresji uważane za typowe takie jak smutek, przygnębienie, płacz, trudności z wykonywaniem nawet prostych zadań znacznie częściej pojawiają się u kobiet. Depresja u mężczyzn często objawia się w zupełnie inny sposób. Jej oznaką może być zniecierpliwienie, irytacja i gniew pojawiające się bez uzasadnionych powodów. Kobieta z depresją znacznie częściej wygląda jak osoba cierpiąca na depresję, podczas gdy mężczyzna z depresją często jest po prostu trudny dla otoczenia. Choć łzy i niemoc mogą pojawić się także u mężczyzn, a kobiety z depresją mogą łatwo wpadać w furię i gniew, to znacznie częściej „typowe” objawy spotykamy u kobiet. Mężczyźni wyglądają po prostu na nieszczęśliwych i wkurzonych. Chcąc ocenić, czy mamy do czynienia z depresją, czy po prostu z mężczyzną o trudnym charakterze, należy spojrzeć na problem całościowo.
Jak rozpoznać, czy dany mężczyzna cierpi na depresję?
Jeśli dany mężczyzna doświadcza stale min. dwóch objawów wymienionych poniżej, możesz zacząć podejrzewać u niego depresję. Do tych objawów należą:
- Wyrażanie negatywnych i pesymistycznych poglądów
- Utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej lubił (np. hobby)
- Społeczna i emocjonalna izolacja
- Spanie zbyt dużo lub zbyt mało
- Jedzenie zbyt dużo lub zbyt mało, albo niezdrowe nawyki żywieniowe (np. jedzenie głównie w fast foodach)
- Wyrażanie poczucia winy i wstydu
- Mówienie o śmierci lub samobójstwie
- Nagłe wybuchy irytacji i gniewu
- Obwinianie innych za własne problemy
- Poczucie uwięzienia w pułapce
- Niewyjaśniony ból i/lub niemoc fizyczna
- Poczucie bycia balastem dla innych
- Częste korzystanie z używek
- Ekstremalne wahania nastroju
Jak pomóc mężczyźnie z depresją?
Jeśli podejrzewasz depresję u mężczyzny, który jest ci bliski (np. u przyjaciela, partnera, brata), nie możesz pozostawiać spraw własnemu biegowi. Nieleczona depresja często prowadzi do pogorszenia objawów, a w konsekwencji do samobójstwa. Musisz jednak pamiętać, że rozmowa, choć konieczna, nie będzie łatwa. U mężczyzn z depresją możemy często zaobserwować mechanizm zaprzeczania, typowy dla osób uzależnionych. Zasugerowanie, że coś jest nie tak, może spowodować u takiego mężczyzny wybuch gniewu, lub innych silnych emocji. Rozmowę przeprowadź, stosując podobny model, jak ten zalecany podczas rozmowy z osobami uzależnionymi. Na początku powiedz, że martwisz się o niego i zależy ci na jego bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu. Powiedz, że myślisz, iż może cierpieć na depresję i wymień zaobserwowane u niego objawy. Jeśli boisz się, że może chcieć popełnić samobójstwo, zapytaj go wprost, czy o tym myślał. Słuchaj cierpliwie i nie kończ rozmowy, póki nie poczujesz pewności, że mężczyzna nie zrobi krzywdy sobie, ani nikomu innemu. Zaproponuj wizytę u psychiatry i opowiedz o dostępnych możliwościach pomocy. Należą do nich:
- psychoterapia indywidualna
- terapia grupowa i grupy wsparcia
- środki farmakologiczne (antydepresanty i stabilizatory nastroju)
Wszystkie opisane powyżej formy pomocy warto „uzupełnić” o wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, dbanie o odpowiednią ilość snu i regularne ćwiczenia fizyczne. Najważniejsze, by mężczyzna cierpiący na depresję wiedział, że nie jest sam i zawsze może zwrócić się do ciebie po pomoc.