Osobowość narcystyczna a Facebook
Osobowość narcystyczną charakteryzuje wygórowane mniemanie o sobie, przedmiotowe traktowanie innych osób i związków, oraz nadmierne zainteresowanie własną osobą.
Innymi słowy, narcyza można poznać po fiksacji na punkcie własnych osiągnięć, nie przyznawaniu się do wad i porażek, a także ciągłej potrzebie mówienia o sobie. Często jednak nie rozpoznajemy takich osób od razu i ulegamy pierwszemu wrażeniu i ich urokowi osobistemu. Z zafascynowaniem wsłuchujemy się w ich historie i bogatą ekspresję. Niestety, po pewnym czasie okazuje się, że relacje z narcyzami są jednostronne. Narcyzów nie interesują inni ludzie, są im oni potrzebni tylko do wyrażania podziwu i aprobaty, ponieważ w głębi duszy osobowości narcystyczne odczuwają głęboki lęk przed brakiem akceptacji i brak wiary w siebie.
Rozwój Social Media, a przede wszystkim Facebooka, został nazwany „niebem dla Narcyzów”. Źródłem takiego określenia jest fakt, że na Facebooku każdy może napisać o sobie na co tylko ma ochotę, i dzielić się z innymi osobami często bardzo trywialnymi wydarzeniami. Pożywką i nagrodą dla narcyzów będą w tym wypadku „lajki” i „komentarze”.
Jednak czy faktycznie osoby narcystyczne żyją Facebookiem? Badania pokazały, że rzeczywiście, narcyzi spędzają znacznie więcej czasu na „promowanie się” na tym portalu, niż przeciętni ludzie. Facebook umożliwia im przykucie uwagi i zbieranie pochwał oraz dowodów sympatii.
Ostatnie badania pokazały jednak, że im bardziej narcystyczne są osoby dodające posty na Facebooku, tym mniej uwagi otrzymywały od innych Facebookowiczów. W skrócie, znajomi osób z narcyzmem rozpoznawali te osoby i celowo ignorowali ich posty.
Podsumowując, Facebook daje narcyzom możliwość zaspokojenia potrzeby „pokazania się” i promowania, ale już niekoniecznie sprawia, że osoby te czują się dowartościowane społecznie. Badania pokazały, że po czasie urok narcyzów przestaje działać, a ludzie zaczynają dostrzegać ich wady, co w efekcie prowadzi do tego, że zaczynają się od nich odsuwać.