7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomePsychoonkologia

Psychoonkologia

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

Psychoonkologia to dziedzina nauki oraz praktyki psychologiczno-leczniczej, która wyrosła z połączenia dwóch obszarów wiedzy: onkologii (nauki dotyczącej chorób nowotworowych) oraz psychologii. Jednym z najważniejszych założeń psychoonkologii jest udowodniony naukowo związek pomiędzy dobrostanem psychicznym człowieka a jego zdrowiem fizycznym i generalną kondycją organizmu. Związek ten ma charakter dwukierunkowy. Z jednej strony zły stan fizyczny przekłada się zazwyczaj na gorsze samopoczucie psychiczne. Z drugiej – obniżony nastrój, lęk, depresja, stres, czy chroniczne zmęczenie to czynniki, które mogą w znacznym stopniu „odbić się” na naszym funkcjonowaniu fizycznym, w tym – na odporności i stanie zdrowia.

Główne zadanie, jakie stawia przed sobą psychoonkologia, to wszechstronna pomoc psychologiczna po wykryciu raka, obejmująca zarówno okres tuż po uzyskaniu diagnozy, jak i cały proces leczenia –  niejednokrotnie bardzo trudny i długotrwały. Wiadomość o wykrytej chorobie nowotworowej (szczególnie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym) to jedna z najtrudniejszych informacji, jakie może usłyszeć Pacjent. Nierzadko staje się ona przyczyną poważnego kryzysu życiowego, z którym bardzo trudno poradzić sobie samodzielnie. Właśnie w takich sytuacjach z bezcennym wsparciem przyjść może psychoonkolog. Pomoc po diagnozie nowotworu nierzadko obejmuje również rodzinę oraz bliskich Pacjenta, którzy także mogą czuć się w tej sytuacji zagubieni.

PsychoMedic to ogólnopolska sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, której nadrzędną misją jest udzielanie wszechstronnego wsparcia Pacjentom przechodzącym przez trudne momenty życiowe. Wiemy, jak ogromnym obciążeniem dla psychiki jest zmaganie się z chorobą, jaką jest nowotwór – pomoc psychologiczna w takiej sytuacji może okazać się wręcz niezbędna. W każdej z naszych placówek przyjmuje doświadczony psychoonkolog, który doskonale wie, jak otoczyć Pacjenta wsparciem, ułatwić mu przetrwanie najtrudniejszych chwil, a także nauczyć go możliwie najlepiej radzić sobie w walce z rakiem. Do Państwa dyspozycji jest zawsze również psychiatra, który może okazać się szczególnie pomocny w przypadku pojawienia się kryzysu psychicznego wymagającego już leczenia farmakologicznego. Jako klinika wielospecjalistyczna oferujemy również wsparcie ekspertów z innych dziedzin (neurolog, endokrynolog, dietetyk), którzy – w razie potrzeby – mogą w istotny sposób wspomóc Pacjenta z nowotworem i zapewnić mu możliwie jak najlepszą jakość funkcjonowania na co dzień.

Psychoonkologia – główne obszary działania

Psychoonkologia to stosunkowo młoda dziedzina wiedzy – jej początki sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Zakres działania psychoonkologów można podzielić na trzy główne obszary:

  • Profilaktyka antynowotworowa – polegająca przede wszystkim na zwiększaniu świadomości społecznej dotyczącej charakteru chorób nowotworowych, czynników ryzyka i wczesnych objawów raka. Psychoonkolodzy stawiają sobie również za cel wskazywanie korzyści płynących z wykonywania regularnych badań profilaktycznych, które znacznie zwiększają szansę na szybkie wykrycie nowotworu, a tym samym – skuteczne leczenie.
  • Pomoc psychologiczna po wykryciu rakagłówny obszar psychoonkologicznej działalności Specjalistów z Kliniki PsychoMedic. W przypadku diagnozy choroby nowotworowej, wsparcie psychologa obejmuje pomoc na wielu płaszczyznach, takich jak łagodzenie psychologicznych skutków diagnozy czy praca nad budowaniem siły psychicznej ułatwiającej walkę z chorobą. Jeżeli jest to potrzebne i Pacjent wyraża na to zgodę, może mu być też zaproponowana długoterminowa terapia wspierająca osoby z nowotworem. Każdy z naszych psychoonkologów jest jednocześnie absolwentem szkoły podyplomowej dającej pełne uprawnienia do prowadzenia psychoterapii – dzięki temu w sytuacji, gdy okaże się, że w sytuacji danego Pacjenta pomoc psychologiczna jest niewystarczającą formą wsparcia, psychoterapią będzie mógł go objąć ten sam Specjalista, z którym rozpoczął już spotkania.
  • Działania edukacyjne skierowane do personelu (lekarzy, pielęgniarek, opiekunów) pracującego na co dzień z Pacjentami z chorobą nowotworową oraz do jego bliskich. Edukacja ta dotyczy przede wszystkim doskonalenia sposobów komunikowania się z Pacjentem.

Terapia dla osób z diagnozą choroby nowotworowej – na czym polega taka pomoc?

Terapia wspierająca osoby z nowotworem może wyglądać nieco inaczej w zależności od każdego Pacjenta. Jej początkowy przebieg zależy przede wszystkim od tego, jaka jest reakcja na diagnozę u danej osoby i jakie skutki psychiczne choroby nowotworowej są u niej zauważalne w pierwszej kolejności. W większości przypadków pierwszym krytycznym momentem jest sam początek choroby, dlatego tak ważna jest szybko udzielona pomoc po diagnozie nowotworu. Ma ona na celu wsparcie Pacjenta w poradzeniu sobie z trudnymi i nierzadko bardzo silnymi emocjami, takimi jak: strach, złość, bezsilność, czy żal z powodu pojawienia się choroby.

Terapia pomaga również Pacjentowi w odnalezieniu się w nowej sytuacji, ułatwia przewartościować pewne rzeczy, uczy panowania nad stresem i odpowiedniego reagowania na pojawiające się w głowie negatywne myśli oraz czarne scenariusze. Terapia może też być niezwykle pomocna w takich problemach, jak wywołana przez nowotwór depresja, bezsenność, stany lękowe czy silne wahania nastrojów.

Warto przy tym pamiętać, że depresja w przebiegu choroby nowotworowej ma bardzo często podłoże fizjologiczne – związane z jednej strony ze zmianami dokonującymi się w naszym organizmie, a z drugiej z długotrwałym i niełatwym leczeniem. Dlatego tak istotne jest, aby – w miarę możliwości – jak najszybciej zapewnić dostęp do kompleksowej opieki psychologiczno-psychiatrycznej każdej osobie, u której zdiagnozowany został nowotwór. Psychiatra, gdy pojawi się taka potrzeba, dobierze odpowiednie leki, uwzględniając przede wszystkim stan zdrowia, bezpieczeństwo i dobrostan Pacjenta. Psycholog lub psychoterapeuta będzie natomiast towarzyszył Pacjentowi w procesie budowania siły psychicznej niezbędnej do walki z chorobą.

Psychoonkolog w PsychoMedic – wszechstronne wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla osób z nowotworem

W każdej placówce PsychoMedic przyjmuje wysoko wykwalifikowany psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra: każdy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami, u których zdiagnozowany został nowotwór. Nasza oferta obejmuje zarówno doraźne konsultacje i interwencję kryzysową/pomoc psychologiczną, jak i stałą opieką psychiatryczną. Oferowana przez PsychoMedic pomoc psychoonkologiczna skierowana jest zarówno do samych Pacjentów, jak i ich najbliższych. Nasi Specjaliści stale współpracują ze sobą, aby jak najefektywniej pomóc każdemu wspólnie prowadzonemu Pacjentowi. Jeżeli u osoby, która korzysta już u nas z pomocy psychologicznej, pojawi się potrzeba skorzystania z konsultacji psychiatrycznej, nasz Dział Obsługi Pacjenta znajdzie termin jeszcze na ten sam dzień.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu, codziennie od wczesnych godzin porannych do godz. 21. Działamy zarówno w trybie stacjonarnym już w kilkunastu miejscach na mapie Polski, jak i w wygodnej formule online.

Zapraszamy do kontaktu!

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

15 2de9b14e-14c7-f726-50ea-3a15e66a98ea
mgr Tomczyk Jowita

Martyna mama Antka 2023-06-02

Oceniam na 5

12 19c83a20-2290-d8fe-b4c9-157f5304e715
lek. Dickert Anna

Marta 2023-06-05

Oceniam na 5

5 0d34ec82-2197-8c40-df49-3efd5846bf2a
lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5