UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Pytania, które pozwolą ci zrozumieć, dlaczego masz problemy ze snem
Wszyscy wiemy, że odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zachowania zdrowia, dobrego nastroju i siły życiowej. Sam prawdopodobnie również zdajesz sobie z tego sprawę. Sama wiedza jednak nie wystarczy. Choć starasz się położyć wcześniej spać, po położeniu się do łóżka senność mija i zamiast zasnąć, czujesz jak w twojej głowie kotłuje się milion myśli na minutę. Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania i zastanów się, czy rozwiązanie twojego problemu nie wymaga zmiany pewnych szkodliwych nawyków.
1. Czy zabierasz telefon do łóżka?
Światło emitowane przez telefon działa stymulująco na mózg i blokuje wydzielanie melatoniny, która ułatwia zaśnięcie. Najlepiej byłoby nie używać telefonu po 21.00 lub 1-2 godziny przed pójściem spać, ale dla wielu osób jest to bardzo trudne do zrobienia. Jeżeli należysz do takich osób, postaraj się przynajmniej włączyć tryb blokujący niebieskie światło i zmniejsz jasność ekranu do minimum.
2. Co czytasz lub robisz w łóżku, zanim pójdziesz spać?
Używanie telefonu w łóżku nie jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na emitowane niebieskie światło. Zły wpływ na sen ma również pisanie smsów w łóżku, ponieważ jest to zbyt stymulujące dla mózgu. Nie należy także sprawdzać maili z pracy, zwłaszcza jeśli możesz napotkać na coś stresującego. Aby uniknąć zmartwień i natłoku myśli przed snem, lepiej nie czytać ani nie oglądać zbyt późno wiadomości.
Aby zrelaksować się przed snem, warto poczytać spokojną książkę (drukowaną), która nie trzyma w napięciu, nie zmusza do głębokiej refleksji ani nie powoduje, że ciężko się od niej oderwać.
3. Co robisz wieczorami?
Częstą przyczyną trudności ze zrelaksowaniem się przed snem jest nadmierne pobudzenie w późnych godzinach wieczornych. Aby tego uniknąć, warto zastosować kilka zasad:
- Jeśli to możliwe, wieczorem należy unikać stresujących rozmów z małżonkiem. Nie powinieneś rozpoczynać trudnych tematów niedługo przed położeniem się spać.
- Jeśli musisz pracować wieczorem, postaraj się wykonać wszystkie obowiązki jak najwcześniej, żeby mieć chwilę czasu na zrelaksowanie się przed snem.
- Nie ćwicz wieczorem, bo uspokojenie się i zaśnięcie może być dużo trudniejsze. Ćwiczenia lepiej wykonywać o wcześniejszej porze.
Spróbuj wybadać, co powoduje u ciebie nadmierne pobudzenie wieczorem i staraj się tego unikać, lub przełożyć na wcześniejszą godzinę.
4. Jakiego światła używasz w nocy?
Zanim elektryczność stała się powszechna, ludzie częściej przesypiali w nocy 9 godzin. Światła w nocy stymulują mózg i blokują wydzielanie melatoniny. Jeśli niedługo przed snem w całym domu świeci się światło, a dodatkowo niebieskie światło emitowane jest przez telewizor i komputer, znacznie trudniej będzie przygotować się do snu. Zamiast tego, lepiej jest włączyć jedynie lampę podłogową emitującą ciepłe światło, posłuchać spokojnej muzyki i poczytać książkę.
5. Czy martwisz się czymś ostatnio?
Jeżeli przyczyną twoich ostatnich problemów ze snem jest jakaś konkretna, stresująca sytuacja, której ostatnio doświadczasz, proponujemy kilka rozwiązań:
- Jeśli problem jest poważny, udaj się na wizytę do psychologa. Specjalista pomoże ci odkryć jego przyczyny i zastosować skuteczne strategie poradzenia sobie z nim.
- Pisz dziennik. Każdego wieczoru przelej na papier wszystkie swoje zmartwienia.
- Naucz się prostych technik relaksacyjnych lub medytacyjnych, aby uspokoić swoje ciało i umysł przed snem, a potem zacznij je praktykować.
6. Do czego używasz łóżka?
Jeśli masz problem z bezsennością, zadbaj o to, by wykorzystywać łóżko jedynie do spania. Jeżeli robisz w łóżku wiele różnych rzeczy (np. oglądasz filmy, sprawdzasz maile, dzwonisz), twój organizm nie będzie kojarzył łóżka z miejscem snu i odpoczynku.
7. Jak dużo kofeiny pijesz?
Jeśli masz problemy ze snem, postaraj się całkowicie zrezygnować z kofeiny. Jeżeli jest to dla ciebie zbyt trudne, zrezygnuj z kofeiny późnym popołudniem i wieczorem.
W przypadku, gdy powyższe rady nie działają, twój problem może mieć głębsze podłoże. Umów się na konsultację do psychiatry, który zdiagnozuje przyczyny i zaleci odpowiednie leczenie.