Jak wybaczyć sobie i innym?
Bardzo łatwo jest powiedzieć, że powinniśmy być bardziej wyrozumiali i szybciej wybaczać, gdy inni postąpią wobec nas nie w porządku (albo sami zrobiliśmy coś, czego żałujemy). Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Jak najbardziej! Czy istnieje jednak jakiś sposób, aby nauczyć się prędzej wybaczać sobie i innym popełnione błędy? Poniżej prezentujemy cztery kroki, które mogą stanowić milowy krok w sztuce przebaczania.
- Nie zapominaj, że wszyscy jesteśmy niedoskonali
Nikt nie jest ideałem, ani nawet nie jest bliski ideału. Zbyt często oczekujemy perfekcji albo co najmniej dobrego zachowania od osób nam najbliższych, czyli rodziny, przyjaciół, partnerów. Jednak nawet oni bywają dla nas źródłem rozczarowań. Czasem nawet umyślnie starają się nas urazić i zranić. Kiedy przypominamy sobie, że każdy ma jakieś wady, łatwiej nam jest wybaczyć bliskim, nawet jeśli przekroczą jakąś granicę. Nie musimy ich usprawiedliwiać, ale możemy im wybaczyć
- Dostrzeż wyjątkowość w drugiej osobie
Niezależnie od swoich wierzeń religijnych i duchowych (lub ich braku) jeżeli spróbujesz dostrzec w innych ludziach coś wyjątkowego (dotyczy to także osób, za którymi nie przepadasz), łatwiej będzie Ci im wybaczyć. To dotyczy także wybaczania sobie. Jeżeli dostrzeżesz i znajdziesz w sobie tą iskierkę wyjątkowości, wybaczanie sobie samemu błędów przyjdzie Ci z łatwością.
- Wypróbuj Mindfulness
Mindfulness stało się w ostatnich latach bardzo popularne, żeby nie powiedzieć trendy. Jednakże bez względu na poziom Twojej duchowości, praktykowanie mindfulness może być pomocne w „treningu” wybaczania. Mindfulness pozwala nam nie przywiązywać się zbyt mocno do problemów i do tego, co inni zrobili, lub nie zrobili, żeby nas zranić. Podejście do życia zgodne z mindfulness pozwala nam odrzucić złość, zgorzkniałość i stres, który często towarzyszy konfliktom.
- Skup się na radzeniu sobie zamiast „uzdrawianiu”
Wiele osób uważa, że mają misję naprawienia siebie lub innych, aby być w stanie wybaczyć. Często wierzą, że ich problem z wybaczaniem wymaga jakiegoś konkretnego, gotowego rozwiązania. Ważniejsze jest jednak skupienie się na radzeniu sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nami przebaczanie, niż próba naprawienia. Radzenie sobie może nastąpić na wielu poziomach: biologicznym, psychologicznym, społecznym i duchowym. Przykładowo: ćwiczenia fizyczne są doskonałym biologicznym mechanizmem radzenia sobie z przekształcaniem negatywnych myśli w pozytywne. Z kolei operacje umysłowe takie jak np. stwierdzenia, że szklanka jest w połowie pełna, zamiast w połowie pusta mogą być doskonałą strategią psychologicznego radzenia sobie. Otrzymywanie wsparcia od innych osób może być z kolei dobrym przykładem radzenia sobie na poziomie społecznym, zaś medytacja na poziomie duchowym.
Przebaczanie nigdy nie jest łatwe, ale dzięki tym wskazówkom możesz poczynić duże postępy. Życzymy powodzenia!