Temperament – to, co w nas mocne ale i przewrotne
Czym jest?
To zespół względnie stałych cech osobowości, takich jak szybkość reagowania, siła czy pobudliwość. Temperament ma podłoże genetyczne, co oznacza, że już od urodzenia mamy określony zespół danych cech, tworzący podstawę do kształtowania się osobowości.
Temperament wpływa na to, w jaki sposób reagujemy, ponieważ to on decyduje o naszej wrażliwości na bodźce, o tempie reagowania, wykonywania czynności jak i sile przeżyć emocjonalnych.
Pierwszego podziału temperamentu dokonał Hipokrates. Rozróżnił on 4 typy:
- Sangwinik – optymistyczny, radosny;
- Melancholik – pogrążony w myślach, wierny i wytrwały;
- Choleryk – impulsywny, drażliwy;
- Flegmatyk – powolny, niezawodny.
Ważne jest, aby pamiętać, że pomimo przynależności do tego samego typu i tak różnimy się między sobą natężeniem cech.
Sangwinik
Jest to osoba otwarta, towarzyska, szybko nawiązująca znajomości. Zamiast siedzenia w domu, woli spędzać czas bardziej aktywnie na przykład biegając, chodząc do klubów. Wykazuje się twórczością, natomiast trudne sytuacje powodują u niej jedynie krótkotrwałe obniżenie nastroju.
Słabymi stronami osoby posiadającymi ten typ jest tzw. ”słomiany zapał” – czyli szybkie podejmowanie decyzji, za którymi idzie działanie, jednakże z powodu niskiej wytrwałości w krótkim czasie porzucenie rozpoczętych czynności – jest to znaczący problem, dlatego już od dziecka powinno się nauczyć sangwinika systematycznego działania.
Choleryk
Charakterystyczne zachowanie dla osoby posiadającej ten typ stanowi szybkość w działaniu, gwałtowność. Osoba ta jest ukierunkowana na cel, gdy raz go wyznaczy, jest wytrwała w jego realizacji. Dodatkowo jest dobry organizatorem, jak również jej cechami są pewność siebie i samodzielność.
Niestety w kontaktach z innymi może przejawiać brak tolerancji, jak również postawę, że jej zdanie jest najważniejsze. Dodatkowo łatwo wpada w gniew, bywa nietaktowna, ma tendencje do manipulowania ludźmi.
Melancholik
Melancholik jest wrażliwy, zamknięty w sobie. W codziennym życiu jest osobą odpowiedzialną, często drobiazgową i uporządkowaną, przejawiająca zmienne nastroje. W większości jest to nastrój obniżony, co powoduje pesymizm objawiający się w negatywnym spostrzeganiu życia, w którym widzi same trudności i problemy.
Brak mu wiary we własne siły, jak i pewności siebie. Odczuwa poczucie niższości. Źle przyjmuje porażki, co skutkuje pogłębianiem się jego niskiego poczucia własnej wartości, a co za tym idzie pogrąża się w smutku.
Melancholika należy wzmacniać w poczuciu własnej wartości często go chwaląc i dostarczając mu pozytywnych wzmocnień.
Flegmatyk
Cierpliwość, opanowanie, zrównoważenie – są to cechy flegmatyka. W kontaktach z innymi ludźmi zachowuje dystans. Empatia jest mu obca. Nie obraża się szybko, więc dopiero pod wpływem silnego impulsu wyprowadzi się go z równowagi. Nie jest wymagający, przeważa u niego zadowolenie, jeśli nikt nie wchodzi mu w drogę. Wszelkie zmiany powodują u niego poczucie niepokoju.
A do Ciebie, który z typów pasuje najbardziej? 🙂