Terapia EMDR: na czym polega i czy naprawdę jest stosowana tylko w leczeniu PTSD?
Rośnie zainteresowanie nowatorską formą leczenia trudności psychicznych, jaką jest terapia EMDR. Skrót ten, po tłumaczeniu na język polski, oznacza terapię odwrażliwiania i przetwarzania za pomocą ruchu gałek ocznych. Co kryje się za tą tajemniczą nazwą? I czy faktycznie, jak głosi obiegowa opinia, terapia EMDR jest stosowana tylko w leczeniu zespołu stresu pourazowego?
Jak wygląda terapia EMDR?
Podstawą leczenia metodą odwrażliwiania i przetwarzania – podobnie, jak i w przypadku każdej innej psychoterapii – jest rozmowa terapeuty z Pacjentem. Jej celem jest umożliwienie Pacjentowi przeżycia „do końca” i pełnego odreagowania trudnych zdarzeń z przeszłości oraz nauka radzenia sobie z objawami doświadczanymi obecnie.
Terapia ta posiada jednak pewien komponent, istotnie odróżniający ją od pomocy psychoterapeutycznej w innych nurtach. Prowadzący ją Specjalista stymuluje zmysły Pacjenta (zazwyczaj narząd wzroku), gdy ten ostatni opowiada o tym, co jest przyczyną jego cierpienia (np. traumatyczne wydarzenia z przeszłości). To właśnie ta stymulacja, dokonywana w odpowiedni sposób i w odpowiednim momencie, jest głównym czynnikiem leczącym w EMDR. Co to dokładnie oznacza? Zazwyczaj to, że w trakcie, gdy osoba poddawana terapii doświadcza silnych emocji lub porusza bardzo obciążające dla niej tematy, terapeuta zachęca ją do wodzenia wzrokiem za jego palcem. Jak wskazują badania, proces ten pozwala na ponowne uruchomienie i przyspieszenie procesów przetwarzania poznawczego oraz uleczania doznanych urazów psychicznych. Szybkie i powtarzalne ruchy gałek ocznych powodują natomiast złagodzenie intensywności nieprzyjemnych myśli i emocji doznawanych przez Pacjenta.
Terapia EMDR opiera się na założeniu, że ludzki mózg posiada naturalne, wrodzone zasoby do regeneracji psychicznej. Gdy człowiek doświadcza cierpienia, które jest dla niego zbytnim obciążeniem, zasoby te mogą być zahamowane, a drogą do ich odblokowania jest właśnie właściwie poprowadzona terapia psychologiczna, połączona ze stymulacją zmysłową. Leczenie uwzględnia zarówno psychiczny (empatyczna rozmowa) jak i neurofizjologiczny aspekt łagodzenia objawów (przetwarzanie za pomocą gałek ocznych, co pozwala wyciszyć układ nerwowy). To podstawa nowatorskiego charakteru EMDR (terapia), na czym polega jej fenomen.
Terapia EMDR: dla kogo?
Obiegowa opinia (powtarzana nawet w środowisku psychoterapeutów!) głosi, że EMDR to metoda leczenia zaprojektowana i zalecana wyłącznie osobom z PTSD (zespołem stresu pourazowego). Nie jest to jednak prawda. W Polsce większość Pacjentów korzystających z terapii odwrażliwiania i przetwarzania faktycznie mogą stanowić osoby z diagnozą PTSD – ale to dlatego, że w naszym kraju wciąż za mało mówi się o innych zastosowaniach, jakie mają terapie EMDR.
Możliwość przetworzenia i odreagowania traumatycznych doświadczeń to nie jedyny walor EMDR. Terapia tą metodą jest również bardzo skuteczna w pracy nad lepszym radzeniem sobie z emocjami, modyfikacją zniekształconych przekonań na własny temat i nad lepszym rozumieniem informacji płynących od naszego ciała. Sesje EMDR opierają się na realizacji protokołów (każda z sesji terapeutycznych ma odgórnie zaplanowaną i jasną strukturę), a do osiągnięcia zamierzonych celów pracy nie jest wymagane np. realizowanie przez Pacjenta prac domowych pomiędzy wizytami.
W związku z tym uczestnictwo w terapii EMDR może być również świetnym rozwiązaniem m.in. dla osób:
- Doświadczających zaburzeń lękowych;
- Z depresją;
- Z trudnościami w radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, np. złością;
- Z diagnozą zaburzeń osobowości, zwłaszcza mierzących się z myślami samobójczymi i tendencjami do zachowań aurodestrukcyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą terapii EMDR w poradniach PsychoMedic.