UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
W jaki sposób objawia się depresja?
Depresja już od pewnego czasu uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Według najnowszych badań cierpi na nią obecnie około 10 procent populacji. Ta liczba może przerażać, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jak poważne skutki może nieść ze sobą zbagatelizowanie choroby. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi bowiem do pogarszania stanu psychicznego osoby chorej, a w ostatnim stadium nawet do podjęcia przez nią próby samobójczej. Z tego względu niezwykle ważne jest, by rozpoznać już pierwsze objawy tej podstępnej choroby i jak najwcześniej udać się do lekarza. W jaki sposób objawia się depresja?
1. Chroniczny smutek i przygnębienie jako typowy pierwszy objaw depresji
Ten punkt nikogo nie powinien zaskoczyć. Wszyscy wiemy, że podstawowym objawem depresji jest niechęć do życia. Czasami jednak ten objaw bywa lekceważony. Tłumaczymy się często problemami zewnętrznymi. Pamiętajmy jednak, że o ile kilkudniowa chandra nie wpędzi nas w depresję, o tyle apatia i przygnębienie utrzymujące się przez dłuższy czas, które dodatkowo wpływają na obniżenie sprawności fizycznej i intelektualnej, mogą być objawami depresji.
2. Zmęczenie jako najczęściej bagatelizowany objaw depresji
Uczucie permanentnego zmęczenia, którego nie można łatwo wyjaśnić czynnikami zewnętrznymi (np. zmiana pracy na bardziej absorbującą), może świadczyć o rozwijającej się depresji. Temu objawowi często towarzyszą również problemy z koncentracją.
3. Bezsenność – objaw depresji często występujący samodzielnie
Bezsenność krótkotrwała (do 3 tygodni) nie powinna nas niepokoić. Jeśli jednak problemy ze snem (bezsenność lub krótki, płytki sen) trwają dłużej niż miesiąc, bezsenność może być objawem poważniejszych problemów. Zdarzają się przypadki, gdy bezsenność jest jedynym objawem depresji. Taki rodzaj depresji określa się mianem depresji maskowanej.
4. Lęk – objaw depresji utrudniający codzienne funkcjonowanie
Osoba cierpiąca na depresję często odczuwa silny, nieuzasadniony lęk. Nie dotyczy on raczej konkretnych sytuacji, tylko ma charakter ogólny. Obawy dotyczą często spraw, które u osób zdrowych nie wywołują w ogóle niepokoju.
5. Objawy somatyczne jako ukryty objaw depresji
Ból różnych części ciała, ucisk w klatce piersiowej lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego to problemy, które przypisujemy zwykle chorobom somatycznym. Często mogą być one jednak jednym z objawów depresji. Jeśli po wykonaniu odpowiednich badań, nie znajdujemy wyjaśnienia fizycznych dolegliwości, warto zastanowić się, czy przyczyna nie leży w naszej psychice.
6. Zaburzenia apetytu i masy ciała
Osoba cierpiąca na depresję zwykle nie ma apetytu i ochoty na jedzenie. Przyczyną bywa nie tylko obniżony nastrój, ale również zaburzenia sensoryczne. Osoba z depresją może znacznie gorzej odczuwać smaki niż osoba zdrowa. Zdarzają się także przypadki odwrotne, kiedy chory je znacznie więcej niż zwykle. Jedzenie może stać się wtedy rodzajem używki, która pozwala zapomnieć o swoim złym stanie psychicznym i niechęci do życia.