Zaburzenia odżywiania się
Zaburzenia odżywiania – terapia, diagnoza, wsparcie dietetyka
Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499
Niemal każdy z nas na którymś etapie życia niedojadał albo przejadał się. Takie sytuacje, o ile zdarzają się sporadycznie, są nieszkodliwe. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy niebezpieczne zachowania związane z jedzeniem staną się częste i skrajne — wówczas sytuacja może zagrażać życiu lub nawet zdrowiu.
W PsychoMedic wiemy, jak poważne konsekwencje dla Pacjenta i jego najbliższych niosą za sobą zaburzenia jedzenia. Zapewniamy nie tylko kompleksową opiekę Specjalistów zajmujących się terapią zaburzeń odżywiania, ale także empatyczne wsparcie i dyskrecję. W tym tekście podpowiadamy, jak leczyć zaburzenia odżywiania, a także jakie są ich rodzaje i objawy (co powinno zaalarmować).
Na czym polegają zaburzenia odżywiania? Co to są zaburzenia odżywiania?
Spożywanie pokarmów to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, dzięki której możliwe jest przeżycie. Kiedy jednak spojrzymy szerzej, zobaczymy, że pokarm oprócz zaspokajania fizycznego głodu od zawsze pełnił również inne funkcje i zaspokajał także inne potrzeby.
Przebieg zaburzeń odżywiania zależy od ich rodzaju, jednak wszystkie je łączy przejawianie destrukcyjnych nawyków żywieniowych, a często także obsesyjne zachowania związane z kontrolowaniem masy ciała i spożywanego pokarmu. Prowadzi to do problemów ze zdrowiem, pogorszenia się stanu psychicznego oraz funkcjonowania w obszarze społecznym i zawodowym.
Zaburzenia odżywiania – rodzaje
Obowiązująca obecnie klasyfikacja zaburzeń psychicznych DSM-V wyróżnia osiem grup zaburzeń odżywiania. Pierwsze dwa zaburzenia to te najbardziej znane: anoreksja psychiczna i bulimia psychiczna. Do kolejnych wyróżnionych należą:
- napadowe objadanie się,
- pica,
- zaburzenie przeżuwania,
- zaburzenie z unikaniem/ograniczeniem przyjmowania pokarmu,
- inne określone lub nieokreślone zaburzenia karmienia lub odżywiania się
- oraz inne przyczyny nieprawidłowego łaknienia i masy ciała. Do tej ostatniej grupy należą zaburzenia z innych kategorii (np. depresja), które mogą objawiać się także utratą bądź zwiększeniem masy ciała, większym apetytem czy jadłowstrętem.
Niektórzy Pacjenci cierpią na nietypowe zaburzenia odżywiania. Należy do nich syndrom pica, który polega na spożywaniu niejadalnych substancji i przedmiotów. Pica najczęściej obserwowana jest u małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Do konsumowanych materiałów należą m.in. kreda, mydło, papier, a czasami także gwoździe czy gips. Kolejnym nietypowym zaburzeniem jest zaburzenie przeżuwania, które objawia się zwracaniem połkniętego pokarmu i przeżuwaniem go ponownie.
Zaburzenia odżywiania, niezależnie od swojego rodzaju, niemal zawsze sprawiają Pacjentom cierpienie i zawsze powinny być traktowane poważnie.
Zaburzenia odżywiania – objawy
To, jak objawiają się zaburzenia odżywiania, zależy od ich typu. W przypadku anoreksji mamy do czynienia z trzema głównymi objawami: Pacjent ogranicza przyjmowanie pożywienia do momentu wyraźnego obniżenia się masy ciała (1), a mimo to nadal ma wrażenie, że jego waga rośnie (2) i postrzega siebie jako osobę z nadwagą (3) (tzw. zniekształcona percepcja Ja).
Z kolei w przypadku zaburzenia jedzenia, jakim jest bulimia, mówimy o kompulsywnym objadaniu, odczuwaniu wstydu z tego powodu, a następnie wywoływaniu wymiotów. Przejadanie się zachodzi najczęściej pod wpływem emocji bądź stresu, zaś wspomniane wymioty są próbą kontroli nad masą ciała. Aby uniknąć przytycia, osoba cierpiąca na bulimię może również uciekać się do intensywnych ćwiczeń fizycznych czy nadużywać leków przeczyszczających.
Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?
Istnieje wiele rodzajów zaburzeń odżywiania, zatem ich objawy również mogą różnić się od siebie w zależności od diagnozy. Istnieją jednak pewne uniwersalne „sygnały ostrzegawcze”, na które warto być czujnym u siebie i swoich bliskich:
- zmiana zachowań związanych z jedzeniem (np. unikanie spożywania jedzenia w gronie innych osób),
- zmiana zachowań związanych z ćwiczeniami fizycznymi (np. intensywne, częste treningi),
- brak akceptacji swojego wyglądu,
- wyraźne pogorszenie stanu zdrowia uwidaczniające się np. w wypadaniu włosów, zmęczeniu, pogorszeniu wyglądu skóry,
- wypowiedzi sugerujące chęć drastycznego zmniejszenia swojej masy ciała.
Zaburzenia odżywiania najczęściej diagnozuje się u nastolatków i młodych dorosłych, wśród Pacjentów przeważają kobiety, jednak obecnie statystyki pokazują, że liczba zachorowań wśród mężczyzn rośnie. Specjaliści PsychoMedic są doświadczeni także w leczeniu zaburzeń odżywiania się u mężczyzn.
Zaburzenia odżywiania u dzieci
Zaburzenia odżywiania u dzieci są obserwowane coraz częściej. W tej grupie wiekowej to szczególnie niebezpieczne — niedobory żywieniowe mogą zahamować prawidłowy rozwój młodego Pacjenta. Ponadto niedobory mogą wiązać się z pogorszeniem pamięci i koncentracji, zmęczeniem i ospałością, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie w szkole i w domu.
W przypadku małych dzieci częstsze niż u dorosłych jest występowanie wspomnianego syndromu pica. Zdarza się u nich także selektywne wybieranie pokarmów i odmowa spożywania konkretnych produktów. U starszych dzieci i nastolatków występują przypadki anoreksji, bulimii czy napadowego objadania się. Tutaj dużą rolę mogą odgrywać czynniki rodzinne (np. chęć zwrócenia na siebie uwagi podczas rozwodu rodziców) i czynniki społeczno-kulturowe (np. wpływ mediów społecznościowych).
W PsychoMedic mamy doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Oferujemy konsultacje Specjalistów: psychiatry dziecięcego, psychoterapeuty dzieci i młodzieży oraz dietetyka pracującego z młodymi Pacjentami. W przypadku zaburzenia odżywiania u dzieci liczy się szybka interwencja, dlatego jako jedni z nielicznych gwarantujemy nieodległe terminy wizyt (często nawet na ten sam dzień). Psychiatra lub psycholog od zaburzeń odżywiania skonsultuje Państwa dziecko i zaproponuje konkretną pomoc, a w razie potrzeby także skieruje na dodatkową konsultację u innego Specjalisty.
Zaburzenia odżywiania – gdzie szukać pomocy?
Nasza klinika specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych — wiemy, jak leczyć zaburzenia odżywiania i jak wspierać Pacjenta. Gwarantujemy ciągłość terapii oraz kompleksowe podejście ekspertów różnych specjalności. Psychoterapia zaburzeń odżywiania (indywidualna, a w przypadku dzieci także terapia rodzinna) jest tutaj podstawą. Zazwyczaj to terapia długoterminowa, dająca Pacjentom wsparcie i narzędzia pozwalające na wyjście z destrukcyjnych nawyków żywieniowych. Pomocne może okazać się również wsparcie lekarza, jakim jest psychiatra — zaburzenia odżywiania w niektórych przypadkach wymagają bowiem leczenia farmakologicznego, zwłaszcza jeśli współwystępują np. z zaburzeniami nastroju. Dodatkowo w PsychoMedic oferujemy wsparcie dietetyka, którego rolą będzie kontrola prawidłowej masy ciała i pomoc w jej utrzymaniu.