UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Zaburzenia snu – co robić, gdy się pojawią?
Niemal każdy doświadczył w swoim życiu problemów ze snem. Po ciężkim, stresującym dniu zaśnięcie wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. W głowie kłębią się myśli, które utrudniają zapadnięcie w sen. Jeśli jednak tego typu trudności pojawiają się tylko sporadycznie, nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Sytuacja wygląda znacznie gorzej, gdy problemy ze snem pojawiają się co najmniej 3 razy w tygodniu i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Co robić, gdy pojawią się zaburzenia snu?
Nie leż w łóżku zbyt długo, kiedy nie możesz zasnąć
Osoby cierpiące na bezsenność mogą leżeć w łóżku godzinami i czekać na sen. Im dłużej trwa taki stan, tym trudniej zasnąć. Jeśli pomimo leżenia w łóżku przez 20 minut nie możesz zasnąć, wstań i zajmij się czymś innym np. czytaniem książki lub inną, relaksującą czynnością. Unikaj jednak patrzenia w ekran komputera, telefonu lub telewizora. Bodźce dostarczane przez te urządzenia utrudniają wyciszenie i zaśnięcie.
Łóżko zarezerwuj do spania
Wiele osób popełnia błąd polegający na wykonywaniu w łóżku codziennych aktywności takich jak jedzenie i oglądanie telewizji. Należy unikać takiego zachowania. Powoduje ono, że mózg nie kojarzy łóżka z miejscem wypoczynku, ale z miejscem dziennej aktywności, koncentracji i skupienia uwagi. Po położeniu się do łóżka nasz umysł nie wie, że nadszedł czas odpoczynku i wyciszenia.
Korzystaj ze światła słonecznego
Przebywanie na świeżym powietrzu, kiedy świeci słońce wpływa pozytywnie nie tylko na nastrój, ale również na poprawę snu. Taka ekspozycja na naturalne światło słoneczne powinna trwać minimum 30 minut każdego dnia, zarówno zimą, jak i latem.
Zadbaj o aktywność ruchową
Codzienne, intensywne ćwiczenia kilka godzin przed planowanym położeniem się spać to dobry pomysł, gdy w ciągu dnia zajmujemy się głównie pracą umysłową. Jednakże nawet umiarkowana aktywność fizyczna taka jak spacer niedługo przed snem ułatwia zaśnięcie.
Zwróć się po pomoc do specjalisty
Jeśli pomimo przestrzegania zasad higieny snu opisanych powyżej problem nie minie, zgłoś się do specjalisty. Szukanie pomocy warto rozpocząć od gabinetu psychiatry, który zdiagnozuje przyczynę bezsenności, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki. Lekarz prawdopodobnie skieruje cię także na psychoterapię. Szczególnie polecana jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, która cieszy się największą skutecznością w leczeniu zaburzeń snu. Psychoterapeuta przyjrzy się wnikliwie przyczynom twoich problemów ze snem i pomoże znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z tymi trudnościami.
W naszej sieci klinik Psychomedic znajdziesz wielu specjalistów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń snu – psychiatrów i psychoterapeutów. Liczne certyfikaty i dobre opinie naszych specjalistów mówią same za siebie. Innym, ważnym atutem jest dostępność – nasze poradnie znajdziesz w każdym zakątku Warszawy, a jeśli nie mieszkasz w stolicy, możesz porozmawiać ze specjalistą przez internet w ramach konsultacji online.