UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 799 399 499
Zapobieganie nawrotom depresji, czyli co zrobić by raz na zawsze pokonać chorobę
Depresja to choroba wyjątkowo zdradziecka. Jej leczenie trwa długo, ale nawet całkowite pokonanie objawów nie daje gwarancji, że problem minął. Depresja ma bowiem tendencję do nawracania. Nawroty dotyczą więcej niż 50% chorych. Choć całkowite wyeliminowanie tego problemu nie jest jeszcze możliwe, istnieją sposoby, aby zapobiec nawrotom choroby. W jaki sposób?
Zapobieganie nawrotom depresji – szybkie rozpoznanie objawów kluczem do zatrzymania choroby
Jeśli już wcześniej cierpiałeś na depresję, z pewnością dobrze pamiętasz jej pierwsze objawy. Staraj się zachować czujność, kiedy dostrzeżesz, że pojawiają się ponownie. Być może niepokój, bezsenność, problemy z koncentracją lub bóle somatyczne nie występują w takim nasileniu jak poprzednio, ale warto przyjrzeć się im bliżej i poszukać specjalistycznej pomocy, zanim się rozwiną i zaczną utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oprócz własnych obserwacji cenne są także opinie bliskich. Oni często potrafią zauważyć problemy wcześniej niż osoba, która ich doświadcza.
Zapobieganie nawrotom depresji – ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza
Depresja często powraca z powodu zbyt szybkiego odstawienia leków. Terapia farmakologiczna, nawet kiedy jest koniecznością, nierzadko budzi u chorych niechęć. Cierpiący na depresję często odstawiają leki od razu, kiedy poczują się lepiej, w obawie przed skutkami ubocznymi. Pamiętaj, że zalecenia lekarzy dotyczące czasu brania leków nie są ich fanaberią, ale wynikają ze specyfiki choroby. Ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza pozwoli zmniejszyć ryzyko nawrotów.
Zapobieganie nawrotom depresji – psychoterapia jako działanie długoterminowe
Jeśli depresja jest spowodowana niską samooceną i trudnościami w poradzeniu sobie z życiowymi problemami, farmakoterapia zwykle nie wystarczy. Jeżeli problemy powodujące depresję nie zostaną rozwiązane, choroba po pewnym czasie może wrócić. W związku z tym należy zlikwidować przyczynę, która do niej doprowadziła. Praca indywidualna z psychoterapeutą pozwoli Ci znaleźć rozwiązanie trudności i odkrycie strategii radzenia sobie z nimi. Dodatkowo pomocne okazują się również grupy wsparcia, gdzie osoby chore mogą wspierać się nawzajem.