7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlog5 nawyków, które mogą odpychać twojego partnera
5 nawyków, które mogą odpychać twojego partnera

5 nawyków, które mogą odpychać twojego partnera

Kiedy jeden z partnerów zaczyna oddalać się emocjonalnie i dystansować, przyczyną może być jakieś trudne zachowanie drugiej osoby, które przerodziło się w nawyk. Wiele zachowań w związku jest dość powszechnych  i można sobie z nimi poradzić, jeśli nie pojawiają się zbyt często. Jeżeli jednak zamienią się w nawyk, mogą spowodować poważne szkody dla związku. Poniżej prezentujemy niektóre z najczęściej spotykanych problematycznych zachowań, które mogą łatwo przerodzić się w nawyk, zniechęcać partnera i tworzyć emocjonalny dystans.

1. Nadmierna krytyka

Aby komunikacja między wami była udana, stosunek komunikatów pozytywnych lub neutralnych do krytycznych i poleceń (np. „Twoja kolej, by wynieść śmieci”) powinien wynosić 80:20. W niektórych związkach wydaje się jednak, że ta proporcja jest dokładnie odwrotna. Kiedy jeden z partnerów wciąż skarży się i wygłasza krytyczne uwagi (w kwestiach małych i dużych), może to bardzo zniechęcać drugą stronę, która zaczyna czuć, że nie potrafi zrobić niczego dobrze i w rezultacie oddala się emocjonalnie.

2. Nierówny układ sił podczas kłótni i rozmów o związku

Kiedy jedna ze stron znacznie lepiej radzi sobie z mówieniem o kwestiach związanych z emocjami, daje jej to niesprawiedliwą przewagę podczas kłótni i konfliktów. Partner, który nie radzi sobie tak dobrze z mówieniem o emocjach i nie potrafi wyrazić dobrze swoich myśli i uczuć może przegrać większość kłótni, nawet wtedy gdy ma rację. W miarę upływu czasu uczy się, że nie ma sensu kłócić się lub mówić o tym, co go martwi, ponieważ nigdy nie może wygrać. W rezultacie zamyka się i wycofuje.

3. Brak empatii w obliczu bólu emocjonalnego

Kiedy jeden partner doświadcza bólu emocjonalnego, a drugi partner nie okazuje współczucia i empatii, może mieć to niszczący wpływ na związek. Oczekujemy, aby to właśnie nasz partner był pierwszą osobą, do której zwracamy się po wsparcie w trudnych chwilach, a w sytuacji, gdy przestajemy na to liczyć, możemy zacząć się wycofywać i szukać spełnienia potrzeb emocjonalnych gdzie indziej.

4. Ignorowanie ważnych problemów zgłaszanych przez partnera

Choć zbyt wiele zażaleń kierowanych do partnera stanowi problem, nie należy również ignorować istotnych skarg zgłaszanych przez partnera, zwłaszcza jeśli partner wciąż powraca do tej samej kwestii. W takim wypadku skarżąca się osoba może poczuć się nieważna i zaniedbywana. Taka sytuacja często występuje, gdy jeden z partnerów wciąż zgłasza, że nie jest zadowolony z życia seksualnego, lub brakuje mu fizycznej intymności. Ludzie mówią o problemie wiele razy aż do czasu, gdy poczują się zbyt odrzuceni i zranieni, by próbować ponownie. Do tego momentu związek prawdopodobnie bardzo na tym ucierpi.

5. Stawianie urządzeń ekranowych (np. smartfona) ponad potrzeby swojego partnera

Zbyt wiele osób jest uzależnionych od smartfonów i innych urządzeń ekranowych i poświęca im więcej uwagi niż swoim partnerom. Kiedy wciąż patrzysz na swój telefon podczas kolacji, oglądania razem filmów, w trakcie rozmowy lub nawet w intymnych momentach, twoje zachowanie może drastycznie pogorszyć nastrój, poczucie szczęścia i satysfakcję ze związku twojego partnera.

Wszystkie zachowania opisane powyżej są dość powszechne i zdarzają się w wielu związkach. Jeśli jednak stają się zbyt częste i przeradzają się w nawyk, mogą spowodować wiele szkody dla związku. Jeśli nie jesteś pewny, czy nie przejawiasz tego typu zachowań zbyt często, zapytaj o to partnera.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88