Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeAgorafobia

Agorafobia

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

Agorafobia to odmiana zaburzeń o charakterze lękowym, która znacząco obniża jakość codziennego funkcjonowania i zwyczajnie utrudnia życie. Polega przede wszystkim na lęku przed otwartą przestrzenią oraz wszelkimi aktywnościami na dużych przestrzeniach (czyli na przykład przed robieniem zakupów w dużym supermarkecie). Może się też wiązać z poczuciem „bycia zamkniętym” i braku kontroli nad otoczeniem, w którym się znajdujemy. Agorafobia może więc ujawnić się zarówno w trakcie przebywania w otwartym miejscu publicznym, np. na rynku dużego miasta albo na moście, jak i w sytuacji pobytu w przestrzeniach o charakterze zamkniętym: na przykład w kinie, w czasie lotu samolotem, podróży autobusem, czy w mocno zatłoczonym pomieszczeniu. Co ważne, lęk ten nie jest uzasadniony żadnymi racjonalnymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie jest nierzadko zupełnie niezrozumiały dla osoby, która go doświadcza.

Osoby, które doświadczają tego typu problemów, czasem nawet nie wiedzą, co to jest agorafobia, a tym bardziej – jak sobie radzić z agorafobią, np. w momencie nagłego napadu lęku w miejscu publicznym. Niekiedy myślą, że „taka już ich uroda” i zwyczajnie starają się unikać sytuacji, które mogłyby wywołać niechciane objawy. Zazwyczaj powoduje to niestety stopniowe wycofywanie się z różnych aktywności, z obawy przed mogącym się pojawić lękiem. A to z kolei przeradza się nieraz w inne, poważniejsze problemy, takie jak np. depresja czy fobia społeczna. Jeśli doświadczasz trudności podobnych do tych opisanych powyżej – zdecydowanie warto zwrócić się do naszego Specjalisty, który będzie wiedział, jak poprawnie zdiagnozować źródło Twoich problemów i jak pomóc Ci je zwalczyć. Możesz również wykonać dostępny w Internecie test do samodiagnozy agorafobii. Pamiętaj jednak, że ma on jedynie charakter pomocniczy i w żadnym wypadku nie powinien zastąpić wizyty u profesjonalisty.

PsychoMedic to sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych o zasięgu ogólnopolskim, w których od lat skutecznie pomagamy Pacjentom cierpiącym z powodu agorafobii. Nasi wysoko wykwalifikowani psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy doskonale wiedzą, jak leczyć i wspierać osoby doświadczające wszelkiego rodzaju zaburzeń lękowych. Oferowana przez nas terapia jest skuteczna i przynosi długotrwałe efekty, o czym świadczy stale rosnące grono zadowolonych Pacjentów PsychoMedic.

Agorafobia – najważniejsze objawy

Jak zostało już wyżej wspomniane, do najważniejszych symptomów agorafobii należy lęk odczuwany w związku z przebywaniem na otwartej przestrzeni albo w nieznanych i/lub zatłoczonych pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że lęk ten może zostać wywołany nawet przez samo wyobrażenie sobie takiej sytuacji. Odczuwany wskutek agorafobii niepokój może eskalować nawet do pełnowymiarowego ataku paniki. U osoby, która przeżywa napad lękowy, pojawiają się najczęściej takie objawy, jak: gwałtowne bicie serca, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszony oddech, a czasem także uczucie duszności lub ucisku w klatce piersiowej, połączone z katastroficznymi myślami „umieram”, „chyba mam zawał”, „duszę się”.

Aby agorafobia mogła zostać zdiagnozowana u konkretnej osoby, muszą zostać spełnione następujące trzy warunki:

  • Lęk musi pojawiać się w sytuacjach, w których ucieczka z danego miejsca jest utrudniona lub w danym momencie niemożliwa (np. lot samolotem, jazda pociągiem);
  • Obawiając się, że napad lękowy się powtórzy, Pacjent unika wszelkich sytuacji mogących go wywołać;
  • Lęk lub niepokój nie są efektem innych trudności psychicznych lub problemów zdrowotnych.

Ostatni z wyżej wymienionych warunków nie oznacza jednak, że agorafobii nie mogą towarzyszyć inne problemy i zaburzenia o podłożu psychicznym. Może ona występować w połączeniu z zaburzeniami nastroju (tzw. agorafobia w depresji) oraz natręctwami lub innymi zaburzeniami lękowymi.

Jakie mogą być przyczyny agorafobii?

Przyczyny agorafobii nie zostały jak dotąd wystarczająco dobrze poznane. Część badaczy zwraca uwagę na potencjalne czynniki genetyczne. Inni wskazują, że agorafobia może być skutkiem wystąpienia w życiu Pacjenta traumatycznego wydarzenia, takiego jak np. śmierć bliskiej osoby, wypadek, bolesne rozstanie.

Do pojawienia się agorafobii mogą również przyczynić się wcześniej zdiagnozowane zaburzenia lękowe, a także zaburzenia psychiczne o innym podłożu (agorafobia w depresji może pojawić się zarówno jako „objaw towarzyszący” depresji, ale też wystąpić jako pierwsza i „wywołać” objawy depresyjne u osoby, u której one wcześniej nie występowały).

Leczenie agorafobii

Warto pamiętać, że osoby doświadczające agorafobii nie muszą cierpieć w milczeniu. Mogą sięgnąć po bardzo skuteczne leczenie. Wykwalifikowany Specjalista pomoże im uporać się z problemem, a tym samym znacząco podnieść jakość codziennego funkcjonowania i ogólny dobrostan psychiczny.

Wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć agorafobię? Jak pokonać ten obezwładniający lęk? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Doświadczony psychoterapeuta stosuje w jej trakcie tzw. metodę desensytyzacji, czyli inaczej odwrażliwiania, która polega na stopniowym oswajaniu Pacjenta z bodźcami wywołującymi lęk. Terapia ma również na celu pomóc Pacjentowi zrozumieć mechanizm powstawania reakcji lękowej i nauczyć go odpowiednio na nią reagować. Psychiatra natomiast wspiera Pacjenta poprzez dobranie mu odpowiednich leków, które pomagają złagodzić lub wręcz wygłuszyć dokuczliwe reakcje lękowe. Profesjonalne leki przeciwlękowe wydawane są zawsze na receptę i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Zdarza się, że agorafobia daje tak nasilone objawy, że Pacjent nie jest w stanie wyjść z domu, aby udać się po specjalistyczną pomoc. Wówczas pomocne może okazać się leczenie w warunkach domowych: w trakcie wizyty domowej lub w formie online.

PsychoMedic – skorzystaj z pomocy profesjonalistów

W PsychoMedic wiemy, jak leczyć agorafobię skutecznie i profesjonalnie. Wszyscy nasi Specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w empatycznym pomaganiu Pacjentom doświadczającym stanów lękowych i innych trudności psychicznych. Działamy przez 7 dni w tygodniu, od wczesnego rana zawsze do godz. 21. Jesteśmy dostępni zarówno w trybie stacjonarnym, jak i online, co może znacznie ułatwić skorzystanie z naszych usług.

Zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ INTERNET LUB ZADZWOŃ: 799-399-499

WARSZAWA

ŁÓDŹ

KATOWICE

KRAKÓW

WROCŁAW

POZNAŃ

GDAŃSK

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

lek. Kruszewska Monika

Dominika 2023-06-05

Oceniam na 5

lek. Kamińska Agnieszka

Natalia 2023-05-31

Oceniam na 5

lek. Dickert Anna

Marta 2023-06-05

Oceniam na 5