7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#TwojaPsychikaAktualnościBlogAtaki paniki a zdrowie – to musisz wiedzieć!
Ataki paniki a zdrowie - to musisz wiedzieć!

Ataki paniki a zdrowie – to musisz wiedzieć!

Napad duszności, przyśpieszone bicie serca, „mroczki przed oczami” i obezwładniający lęk – to tylko niektóre z objawów, jakie mogą dawać ataki paniki. Wiele osób wie, że doświadczane przez nie objawy to właśnie napady lęku, ale nie wie, co zrobić, aby sobie skutecznie pomóc i poprawić swój stan zdrowia. Jakie metody pozwalają okiełznać ataki paniki? Leki, ćwiczenia, a może jeszcze coś innego?

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć ataki paniki – postaramy wyjaśnić Ci krok po kroku, skąd biorą się napady lękowe, i co można zrobić, żeby znowu czuć się dobrze i bezpiecznie.

Ataki paniki a zdrowie. Czy ataki paniki są groźne?

Jednym z charakterystycznych objawów ataków paniki jest przerażenie, któremu towarzyszą myśli: „umieram”, „uduszę się”, „chyba mam zawał”. Uczucie lęku zazwyczaj dodatkowo pogarsza objawy takiego napadu, i sprawia, że coraz trudniej jest nam się uspokoić i znowu normalnie oddychać. To w końcu przemija, ale samopoczucie po ataku paniki zazwyczaj nie należy do najlepszych. Wielu Pacjentów relacjonuje, że po napadzie lękowym:

  • Odczuwają niepokój przez wiele następnych godzin;
  • Czują się bardzo zmęczeni, rozdrażnieni i niezdolni do powrotu do obowiązków;
  • Odczuwają przez kilka godzin niektóre z objawów ataku, mimo że najgorsze minęło: nadal kołacze serce, oddech jest przyśpieszony.

To sprawia, że wiele osób zmagających się z napadami lękowymi niepokoi się i pyta o atak paniki a zdrowie. Wielu szuka też pomocy u internisty lub kardiologa, bo obawia się, że doświadczane objawy są początkiem jakieś poważnej choroby somatycznej lub przepowiednią zawału.

W rzeczywistości jednak ataki paniki bardzo rzadko okazują się groźne dla zdrowia fizycznego czy w jakikolwiek związane z kondycją naszego organizmu. Tym, co za nie odpowiada, jest przede wszystkim… nasz umysł, który błędnie interpretuje sytuację.

Mechanizm napadu lękowego

  • Doświadczamy jakiegoś niegroźnego objawu z ciała – np. przyśpieszonego bicia serca lub zadyszki przy wchodzeniu po schodach,
  • Błędnie interpretujemy taki objaw jako przejaw tego, że dzieje się coś złego – zaczynamy myśleć „szybko bije mi serce, czyli się denerwuję, co się dzieje?”, albo „nagle ciężko mi się oddycha, coś jest nie tak z moimi płucami albo moim sercem”,
  • Takie myśli nakręcają nasz niepokój, a niepokój nasila symptomy, które inaczej już dawno by przeminęły – co ostatecznie prowadzi do pełnoobjawowego ataku paniki.

Często zdarza się, że atak paniki ma u danej osoby miejsce jeden raz i później już się nie powtarza (np. w trakcie nurkowania lub po długiej kąpieli w zaparowanej łazience, gdy wskutek gorąca przyśpiesza nam puls). U pewnego odsetka osób napady lękowe mają jednak charakter nawracający. Czasem ataki paniki i towarzyszący im lęk są głównym problemem, jakim zmaga się osoba. U niektórych napady lękowe są z kolei symptomem fobii i pojawiają się w sytuacji, gdy stykają się z obiektem, którego panicznie się obawiają.

Ataki paniki zazwyczaj nie grożą naszemu zdrowiu fizycznemu, ale nawracające napady są bardzo niekorzystne dla samopoczucia psychicznego. Dla wielu osób stają się źródłem wstydu, smutku, a także tzw. lęku antycypacyjnego, czyli lęku przed lękiem. Osoby zmagające się z nawracającymi atakami paniki nieustannie obawiają się tego, że atak się powtórzy. To prowadzi do wycofania społecznego, pogorszenia koncentracji w pracy/szkole i kolejnych konsekwencji.

Bardzo ważne jest więc, aby leczyć napady panicznego lęku.

Tabletki na atak paniki – czy można sobie pomóc preparatami bez recepty?

Niejedna osoba, która zaczyna doświadczać napadów lękowych, najpierw poszukuje pomocy w okolicznej aptece.

Niestety nie ma czegoś takiego, jak skuteczne leki na ataki paniki, które można by wykupić bez zalecenia lekarza. Powszechnie dostępne specyfiki i zioła na uspokojenie nie są w stanie złagodzić tak intensywnych objawów, jak te, które dają ataki paniki. Leki bez recepty mogą zadziałać jedynie np. na zmniejszenie poziomu stresu czy poprawę jakości snu.

Najskuteczniejszą metodą walki z atakami paniki jest psychoterapia połączona z farmakoterapią pod nadzorem lekarza psychiatry. Leki przeciwlękowe wydawane na receptę są bezpieczne, a jednocześnie pozwalają na szybkie złagodzenie nawet silnego ataku niepokoju. Aby problem się nie powtarzał i trwale zniknął, warto podjąć jednocześnie współpracę z psychoterapeutą. Terapia pozwala odkryć przyczyny występowania ataków paniki, a przede wszystkim nauczyć się efektywnego radzenia sobie ze stresem i lękiem w codziennym życiu. Badania dają nadzieję i pokazują, że w przypadku dobrze poprowadzonej psychoterapii, poprawa i zmniejszenie się liczby napadów następuje już po kilku spotkaniach.

Informacje o Autorze

Marta Sak - psycholożka, PsychoMedic.pl

Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym, radiowym lub telewizyjnym?
Napisz do naszej rzeczniczki prasowej: Justyny Nalewajek-Szaniawskiej: nalewajek.j@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88