Autyzm-jak go rozpoznać u niemowlęcia?
Ostatnie statystyki pokazują, że obecnie 1 na 68 dzieci jest diagnozowane jako autystyczne. Chociaż częstość takich diagnoz jest coraz większa, zwykle dziecko nie trafia do profesjonalisty po diagnozę zanim nie osiągnie wieku około dwóch lat. Są jednak pewne oznaki, które mogą wskazywać, że Twoje dziecko mieści się w spektrum autyzmu, już w wieku od 6 miesiąca życia. Upewnij się, że na bieżąco monitorujesz rozwój swojego dziecka i skonsultuj się z lekarzem, jeżeli cokolwiek Cię niepokoi. Ważne jest to, aby mieć świadomość, że autyzm u niemowląt może być rozpoznawany z powodu braku normalnego zachowania a nie poprzez obecność nietypowych zachowań.
- Brak uśmiechania się
Czy Twoje dziecko odwzajemnia Twój uśmiech, kiedy uśmiechasz się do niego/niej ciepło, szeroko i szczerze? Czy dziecko śmieje się samo z siebie? Do czasu osiągnięcia szóstego miesiąca życia, niemowlę powinno obdarowywać Ciebie wielkim uśmiechem i wyrazami radości.
- Brak naśladowania innych w zachowaniu
Czy Twoje dziecko naśladuje dźwięki z otoczenia i ruchy innych? Czy wymienia spojrzenia i wyrazy twarzy z innymi? Rzadkie powtarzanie dźwięków, uśmiechów czy grymasów na twarzy po dziewiątym miesiącu życia może być wskaźnikiem autyzmu.
- Opóźnienie gaworzenia
Czy Twoje dziecko gaworzy i papla, próbując tworzyć swoją dziecięcą mowę? Czy robi to często? Zwykle taki kamień milowy dziecko osiąga w wieku około dwunastu miesięcy.
- Brak reakcji na imię
Czy Twoje dziecko coraz częściej nie reaguje na imię, a ma już ponad pół roku, do roczku? Rodzice, którzy czasami dostrzegają to u swojego dziecka, są zwykle przejęci tym jako oznaką utraty słuchu, nie wiedząc, że równie dobrze może to wskazywać na autyzm. Jeśli zauważysz coś takiego u dziecka, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i kontynuuj obserwację.
- Brak kontaktu wzrokowego
Czy Twoje dziecko nawiązuje ograniczony kontakt wzrokowy z Tobą i innymi ukochanymi osobami? Czy śledzi wzrokiem obiekty? Poważny brak kontaktu wzrokowego wraz ze wzrostem dziecka może być wczesnym wskaźnikiem autyzmu, ponieważ jest to forma komunikacji i zrozumienia.
- Brak częstego poszukiwania uwagi
Czy Twoje dziecko inicjuje przytulanie się albo hałasuje, aby zyskać Twoją uwagę? Czy sięga do Ciebie, aby być podniesionym? Brak zainteresowania w szukaniu uwagi ukochanej osoby i nawiązywania więzi jest oznaką, że dziecko ostatecznie ma problem w relacjach z innymi, co może być coraz większą przeszkodą w dalszym rozwoju.
- Brak gestykulacji
Czy Twoje dziecko wskazuje na przedmioty lub ludzi, próbując się z nimi porozumieć? Czy macha ręką na pożegnanie, wskazuje palcem i sięga po rzeczy? To etap, jaki zwykle dziecko osiąga do 10 miesiąca życia.
- Powtarzalność zachowań
Czy Twoje dziecko angażuje się w powtarzalne zachowania takie jak usztywnianie swoich ramion, dłoni czy nóg? Czy wykazuje nietypowe ruchy ciała, jak np. obracania dłońmi wokół nadgarstków? Czy siedzi lub stoi w nietypowej pozycji?
- Opóźniony rozwój motoryczny
Czy Twoje dziecko doświadczyło znaczących opóźnień w rozwoju ruchowym? Czy osiągnęło już punkty przełomowe charakterystyczne dla danego wieku, przykładowo przewracanie się na plecy, podnoszenie się czy raczkowanie?
Jeżeli którakolwiek z odpowiedzi na powyższe pytania Cię zaniepokoiła, zadziałaj, dla dobra Swojej Pociechy!