7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

Home#CoPsychologiaMówiOBez kategoriiBlogNowy rok – stare problemy. Jak formułować i realizować cele?
Nowy rok - stare problemy. Jak formułować i realizować cele?

Nowy rok – stare problemy. Jak formułować i realizować cele?

Jest połowa stycznia, a Ty dalej nie wiesz, co i jak chcesz osiągnąć w 2024? Nie jesteś sam(a) 🙂

Na przełomie starego i nowego roku wiele osób zastanawia się nad tym – czy warto robić postanowienia noworoczne? A jeśli tak, to jak w nich wytrwać? W grudniu i styczniu w mediach społecznościowych czy w programach telewizyjnych pojawiają się rozmowy i materiały na temat stawiania celów i ich realizacji. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ stworzenie postanowień wymaga z jednej strony podsumowania mijających miesięcy, a z drugiej zastanowienia się nad swoimi priorytetami i możliwymi celami.

Jeśli jesteś ciekawy(-a), jakie są sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych, czytaj dalej – podpowiemy, jak planować z głową.

Jak wyznaczyć cele na nowy rok?

Temat: jak trzymać się swoich postanowień, nie dotyczy wyłącznie przełomu grudnia i stycznia, ale ten czas staje się pretekstem na temat mijającego czasu i tego, co chcesz osiągnąć w przyszłości. Aby móc wytrwać w swoich planach, najpierw należy wyznaczyć sobie realne, możliwe do spełnienia cele.

Warto zacząć od refleksji nad tym, w jakim punkcie swojego życia się znajdujesz: co udało się osiągnąć w poprzednim roku oraz gdzie jeszcze widzisz obszary do poprawy. To bardzo ważna część ustalania celów, ponieważ dzięki zrobieniu choćby krótkiego podsumowania, wiesz, czego aktualnie potrzebujesz. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać postanowienia noworoczne, o których nie zapomnisz już w połowie stycznia, pamiętaj o tym, by wyznaczane cele były zgodne z Twoimi wartościami. Zastanów się, co jest dla Ciebie teraz ważne – nad jaką dziedziną życia chcesz pracować i jakie działania mogą sprawiać, że ta wartość urzeczywistni się w Twojej codzienności.

Przykładowo: jeśli Twoją wartością jest rodzina i chcesz uczynić relacje z bliskimi priorytetem na kolejny rok, zastanów się, jakie Twoje aktywności i zachowania mogą sprawić, że będziesz tę wartość wzmacniać. Mogą to być chociażby wspólny wyjazd na wakacje i cotygodniowe spotkania rodzinne na wspólne gry.

Pamiętaj również, że cele warto wyznaczać zgodnie z formułą SMART. SMART to akronim, który odnosi się do kryteriów, którymi powinny charakteryzować się cele:

  • S – Specific (konkretny)
  • M – Measurable (mierzalny)
  • A – Achievable (osiągalny)
  • R – Relevant (trafny)
  • T – Time-Bound (określony w czasie)

Chodzi więc o to, aby cele były sformułowane precyzyjnie, możliwe do zmierzenia (czyli oszacowania na podstawie wskaźników, czy zostały osiągnięte), realistyczne, związane z Twoimi wartościami oraz dokładnie określone w czasie. Celem SMART może być na przykład “Chcę schudnąć 5 kilogramów w ciągu 3 miesięcy, aby być zdrowsza. Zrobię to poprzez ćwiczenia 3 razy w tygodniu i zmniejszenie kaloryczności posiłków z x do y kalorii.”

Co zrobić, żeby dotrzymać noworocznych postanowień?

Kiedy masz już wyznaczone swoje cele, zapewne zastanawiasz się, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych, zwłaszcza, jeśli do tej pory rzadko to się udawało. Warto pamiętać o kilku zasadach, które Ci w tym pomogą.

Po pierwsze, podziel swoje cele na mniejsze kroki. Trudne do wykonania, czasochłonne postanowienia mogą demotywować i zniechęcać. Kiedy uda Ci się realizować niewielkie, proste kroki, wzrośnie Twoje poczucie skuteczności i dzięki temu będziesz mieć więcej energii do realizacji kolejnego kroku. Przykładowo „Napiszę 100-stronicową pracę magisterską” brzmi przerażająco, ale już „Będę pisać 3 zdania dziennie” już nie tak bardzo.

Po drugie, bądź cierpliwy. Warto pamiętać, że zmiany wymagają czasu, zwłaszcza jeśli Twoje postanowienie obejmuje porzucenia starych, dobrze Ci znanych nawyków. Nie zniechęcaj się, gdy napotkasz przeszkody albo na jakiś czas zawiesisz realizację celu. Zawsze możesz do niego wrócić.

Po trzecie, poszukaj wsparcia. Wiele postanowień można realizować w dwójkę albo nawet większą grupą. Wspólne motywowanie się i dodawanie sobie otuchy może być szczególnie przydatne, gdy dopadną Cię wątpliwości.

Nie zapomnij o tym, by monitorować swoje postępy. Czasami trudno jest zobaczyć małe zmiany, a to właśnie one mogą napędzać do działania. Możesz np. tworzyć podsumowanie sukcesów (nawet niewielkich) osiągniętych w każdym tygodniu.

Warto się także nagradzać – ustal swój system nagród, dzięki któremu będziesz mieć jeszcze większą motywację. Jeśli masz już spisane swoje postanowienia noworoczne, to teraz czas zacząć wdrażać je w życiu. Rób to powoli i elastycznie – być może z biegiem miesięcy okaże się, że potrzebujesz wprowadzić jakieś modyfikacje. To w porządku. Najważniejsze, żeby cele były zgodne z Tobą i Twoimi priorytetami.

Informacje o Autorze

Marta Sak - dziennikarka, rzeczniczka prasowa Kliniki PsychoMedic.pl.
Jesteś dziennikarzem/autorem/twórcą projektu i poszukujesz specjalisty,
który wypowiedziałby się w Twoim materiale internetowym, prasowym,
radiowym lub telewizyjnym? Napisz: marta.s@psychomedic.pl
Więcej informacji: https://psychomedic.pl/kontakt-dla-mediow/

Klinika PsychoMedic.pl - sieć poradni zdrowia psychicznego świadcząca
pomoc w formie stacjonarnej w kilkunastu miejscach na mapie Polski oraz
w formie online.
Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów: psychologów,
psychoterapeutów, psychiatrów, neurologów, endokrynologów, seksuologów, dietetyka, logopedy.

Naszą misją jest zapewnienie każdemu wszechstronnej
i skutecznej pomocy, a także szerzenie rzetelnej wiedzy z zakresu
zdrowia psychicznego i medycyny.

Zadzwoń do nas: 799 399 499.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88