7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeChAD

ChAD

CHAD – pomoc najlepszych Specjalistów.

Nie mieszkasz w Warszawie? Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!
Umów się na wizytę i rozpocznij skuteczne leczenie. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza online:

O chorobie afektywnej dwubiegunowej wciąż niewiele się mówi. W mediach albo potocznych powiedzeniach myli się ją z innymi zaburzeniami natury psychicznej, np. ze schizofrenią. Tym bardziej warto poznać sprawdzone fakty na temat CHAD — to, czym jest choroba afektywna dwubiegunowa i jakie są metody jej leczenia. Im większa świadomość społeczna na temat zaburzenia, tym i większa szansa, że osoba, która potrzebuje pomocy, otrzyma profesjonalne wsparcie.

Choroba afektywna dwubiegunowa – czym jest?

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD), określana również jako psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia (te nazwy są obecnie rzadko używane przez Specjalistów), to zaburzenia psychiczne z kręgu zaburzeń nastroju. Głównym objawem choroby jest nienaturalnie podwyższony (maniakalny/hipomaniakalny) lub obniżony nastrój: Pacjent doświadcza naprzemiennie okresów manii/hipomanii oraz depresji. Szacuje się, że na CHAD może cierpieć od 3% do 5% populacji.

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) – typy

Przebieg choroby afektywnej dwubiegunowej może różnić się w zależności od typu.

Typ I

To typ, który pod względem objawów, jest najmniej złożony. CHAD typu I diagnozuje się wówczas, gdy u Pacjenta podobnie często (w porównaniu z II typem) występują epizody depresji oraz manii lub hipomanii, czyli podwyższonego nastroju.

Typ II

To najczęstsza postać CHAD. Pacjenci ze zdiagnozowanym typem II doświadczają epizodów depresji przeplatanych epizodami podwyższonego nastroju, jednak epizody depresji występują w ciągu życia znacznie częściej — szacuje się, że nawet 30-krotnie. Z tego powodu również w okresach remisji Pacjent może doświadczać obniżenia nastroju, które nie spełnia objawów depresji, ale negatywnie wpływa na funkcjonowanie.

Dodatkowo część Pacjentów choruje na CHAD z tzw. szybką zmianą faz. To oznacza, że w ciągu jednego roku występuje 4 lub nawet więcej okresów depresji lub manii/hipomanii.

Mania a hipomania

Zarówno mania, jak i hipomania to okresy, w których Pacjent doświadcza nienaturalnie podwyższonego nastroju — większej aktywności, przypływu energii, większej gadatliwości, gonitwy myśli, osłabionej zdolności oceny sytuacji. Najważniejsza różnica jest taka, że mania jest dużo bardziej uciążliwa dla Pacjenta i jego otoczenia, ponieważ często wiąże się z podejmowaniem ryzykownych decyzji i działań (np. hazard, przygodne relacje seksualne) i może prowadzić do wystąpienia objawów psychotycznych oraz hospitalizacji. O hipomanii mówi się, że jest “lekką manią”, co jednak nie znaczy, że nie wywołuje przykrych zmian w życiu Pacjenta. 

Choroba afektywna dwubiegunowa — jaki lekarz? Do kogo się zgłosić?

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej to przede wszystkim zadanie lekarzy psychiatrów. Jeśli zauważasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na CHAD, leczenie będzie pierwszym krokiem do tego, abyś poczuł/a się lepiej i odzyskał/a kontrolę nad swoim życiem.

CHAD – jak pomóc? Leczenie choroby

Terapia u psychiatry opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu tzw. stabilizatorów nastroju (leków normotymicznych). Dodatkowo leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej może obejmować spotkania z psychoterapeutą. To bardzo ważny element wspierający farmakoterapię CHAD. Pomoc psychoterapeuty opiera się na psychoedukacji i wspieraniu Pacjenta w rozpoznawaniu epizodów choroby i radzeniu sobie z nimi.

To zalecana ścieżka terapii w chorobie afektywnej dwubiegunowej każdego typu, bez względu na nazewnictwo: niezależnie od tego, czy CHAD będzie określana jako psychoza maniakalno-depresyjna (leczenie psychozy „typowej” powinno jednak przebiegać inaczej, o czym piszemy w tekście poświęconym zaburzeniom psychotycznym) czy cyklofrenia. Leczenie jest najskuteczniejsze, jeżeli stanowi połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

CHAD – rokowanie. Czy choroba afektywna dwubiegunowa jest uleczalna?

Wielu Pacjentów i ich rodzin zastanawia się, czy choroba afektywna dwubiegunowa jest uleczalna. To naturalne pytanie w sytuacji, kiedy normalne funkcjonowanie jest zaburzone przez CHAD. “Jak pomóc sobie lub bliskiemu, aby objawy ustały raz na zawsze” to zapewne jeden z najczęstszych dylematów. 

W przypadku zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się cyklicznością i nawrotami, niestety nie można mówić o pełnym wyleczeniu. Zawsze istnieje ryzyko, że depresja lub mania powrócą. Warto natomiast pamiętać, że odpowiednia farmakoterapia oraz opieka psychiatry i psychoterapeuty pomagają ustabilizować nastrój, wejść w okres długiej remisji i czerpać satysfakcję z normalnego życia — w obszarze społecznym, rodzinnym i zawodowym. 

CHAD — jaki lekarz może pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie? Zapraszamy do PsychoMedic

Jeśli podejrzewasz CHAD u siebie lub bliskiej Ci osoby, nie zwlekaj z sięgnięciem po profesjonalną pomoc. W PsychoMedic zatrudniamy samych doświadczonych i świetnie wykwalifikowanych Specjalistów, którzy od lat skutecznie wspierają Pacjentów z zaburzeniami nastroju. Zapraszamy na wizytę do jednej z naszych stacjonarnych klinik w Polsce lub na konsultację online — gwarantujemy pełną poufność, empatyczną postawę naszych Specjalistów i wspierającą atmosferę. Na wizytę nie będziesz czekać dłużej, niż kilka dni.

Nasi psychiatrzy i psychoterapeuci przyjmują już między innymi w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu
i wielu innych miastach w Polsce. Sprawdź, gdzie jeszcze się znajdujemy!

SPRAWDŹ NAJSZYBSZE TERMINY

POZNAJ OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

13 1aa34dc2-0d17-562c-63de-989d080afac0
dr n. med. Jaszke-Psonka Magdalena

Wojciech 2023-05-31

Oceniam na 5

5 0d34ec82-2197-8c40-df49-3efd5846bf2a
lek. Koreywo Regina

Kasia 2023-06-06

Oceniam na 5

12 19c83a20-2290-d8fe-b4c9-157f5304e715
lek. Dickert Anna

Marta 2023-06-05

Oceniam na 5