Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych skorzystaj z Wideokonsultacji lub Konsultacji Telefonicznych. Otrzymasz e-receptę, e-zwolnienie, bez wychodzenia z domu.Dowiedz się więcej >>
7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogCzego nie robią osoby silne psychicznie?
Czego nie robią osoby silne psychicznie?

Czego nie robią osoby silne psychicznie?

Aby zbudować siłę psychiczną, nie wystarczy myśleć pozytywnie i pracować ciężko na osiągnięcie sukcesu. Konieczne jest również zidentyfikowanie szkodliwych wzorców myślenia i zachowania, które sabotują wszelkie wysiłki. W tym artykule skupimy się na tym, czego nie robią osoby silne psychicznie i czego my sami również powinniśmy unikać. Czego nie robią osoby silne psychicznie?

Nie tracą czasu na użalanie się nad sobą

Wielu życiowych problemów nie można uniknąć, ale użalanie się nad sobą jest wyborem. Bez względu na to czy masz problem z opłaceniem rachunków, czy cierpisz na niewyjaśnione problemy zdrowotne, użalanie się nad sobą nie pomoże. Jeśli jesteś podatny na takie zachowanie, spróbuj zamienić użalanie się nad sobą na wdzięczność. Ludzie silni psychicznie nie tracą czasu i energii na myślenie o problemie, ale skupiają się na szukaniu rozwiązania.

Nie oddają ich władzy

Obwinianie innych ludzi za własne problemy jest bardzo kuszące. Niestety, myślenie w kategoriach takich jak „Moja teściowa sprawia, że czuję się źle sama ze sobą” oddaje innym władzę nad nami. Odzyskaj swoją władzę, przyjmując pełną odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i zachowania. Odzyskanie tej władzy jest koniecznym składnikiem budowania siły psychicznej.

Nie uciekają od zmian

Choć najbezpieczniej czujemy się w swoich strefach komfortu, unikanie nowych wyzwań jest jedną z największych przeszkód do życia w pełni. Nauczenie się dostrzegania, kiedy unikasz zmiany tylko z powodu dyskomfortu związanego z czymś nowym, to pierwszy krok w podróży do życia, jakiego pragniesz. W miarę ćwiczenia radzenia sobie z niekomfortowymi uczuciami związanymi ze zmianą (np. przyjmując nową pracę lub zostawiając niezdrowy związek), coraz bardziej wierzysz w swoją zdolność do tworzenia własnej przyszłości.

Nie tracą energii na rzeczy, których nie mogą kontrolować

Często martwimy się o to, co może pójść nie tak. Zamiast przygotowywać się na burzę, życzymy sobie, by ona nigdy nie nadeszła. Dużo lepiej jest poświęcić swoją energię na zajęcie się sprawami, nad którymi mamy kontrolę i przygotować się na problemy, które niesie ze sobą życie. Zwracaj uwagę na to, kiedy martwisz się czymś, czego nie możesz kontrolować np. wyborami innych ludzi i poświęć tę energię na coś bardziej produktywnego.

Nie martwią się o zadowalanie innych

Wielu ludzi mówi, że nie obchodzi ich, co myślą inni, ale jest to tylko mechanizm obronny, który służy jako tarcza chroniąca przed zranieniem i bólem wiążącym się z odrzuceniem. Zadowalacze ludzi przyjmują różne formy. Czasami można rozpoznać ich z daleka, a kiedy indziej ich obawa przed rozgniewaniem innych jest głęboko zakorzeniona. Robienie i mówienie rzeczy, które mogą nie spodobać się innym, wymaga odwagi, ale autentyczne życie wymaga trzymania się swoich wartości, nawet gdy nie są one popularne.

Nie boją się podjąć szacowanego ryzyka

Każdego dnia podejmujemy setki wyborów, nie zwracając większej uwagi na ryzyko, które się z nimi wiąże. Nasze wybory (np. kasku rowerowego lub pożyczki) często opierają się bardziej na emocjach niż prawdziwym poziomie ryzyka. Opieranie swoich decyzji na poziomie odczuwanego strachu nie jest odpowiednim sposobem, by ocenić ryzyko. Emocje często są nieracjonalne i nie można na nich polegać. Naucz się jak oceniać ryzyko właściwie, co pomoże ci dokonywać najlepszych wyborów.

Nie rozmyślają o przeszłości

Choć uczenie się na podstawie przeszłych doświadczeń pomaga w budowaniu siły psychicznej, takiej funkcji nie spełnia jej rozpamiętywanie. Pogodzenie się z przeszłością, by żyć w teraźniejszości i planować przyszłość, może być trudne, zwłaszcza jeśli doświadczyłeś wiele nieszczęść i bólu, ale jest to konieczne do stania się najlepszą wersją siebie.

Nie popełniają wciąż tych samych błędów

Byłoby dobrze, gdyby można było wyciągnąć wnioski z jednego błędu i nigdy więcej nie popełniać go ponownie. Ludzie jednak często popełniają te same błędy. Uczenie się na błędach wymaga pokory i chęci do szukania nowych strategii, by stać się lepszym. Silni psychicznie ludzie nie ukrywają swoich błędów i nie szukają wymówek, ale traktują je jak okazję do wzrostu i samorozwoju.

Nie denerwują ich sukcesy innych ludzi

Patrzenie, jak współpracownik dostaje awans lub słuchanie przyjaciółki mówiącej o swoich osiągnięciach, może wywołać uczucie zazdrości. Jednakże denerwowanie się sukcesami innych ludzi może jedynie utrudnić ci osiąganie własnych celów. Kiedy poczujesz się pewnie w swojej definicji sukcesu, sukcesy innych ludzi nie będą cię denerwować, nie będziesz im zazdrościć, lecz skupisz się na osiąganiu własnych celów. 

Nie poddają się po porażce

To normalne, że czujemy zniechęcenie i mamy poczucie bycia pokonanym, gdy nasze pierwsze wysiłki nie przynoszą efektów. Od najmłodszych lat uczymy się, że porażka jest zła, ale nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu, jeśli nigdy nie doświadczymy porażki. Silni psychicznie ludzie widzą porażkę jako dowód przekraczania granic w swoich wysiłkach zmierzających do osiągnięcia sukcesu.

Nie boją się spędzania czasu samotnie

W dzisiejszych czasach ciężko o chwilę czasu w samotności i spokoju. Wielu ludzi unika ciszy, ponieważ brak działania budzi u nich dyskomfort. Czas dla siebie jest jednak koniecznym składnikiem budowania siły psychicznej. Silni psychicznie ludzie dbają o stworzenie możliwości, by być samemu ze swoimi myślami, podjąć refleksję na temat swoich postępów i stworzyć cele na przyszłość. 

Nie czują, że świat jest im coś dłużny

Łatwo jest dać się zwieść przekonaniu, że pewne rzeczy nam się należą. Czekanie na to, by świat lub ludzie dali nam to, co uważamy, że nam się należy, nie jest pomocną życiową strategią. Jeśli jesteś zajęty próbą wzięcia tego, co świat jest w twoim mniemaniu tobie dłużny, nie będziesz mieć czasu, by skupić się na tym, co możesz dać. Każdy z nas ma coś, czym może się podzielić, niezależnie od tego, czy los „potraktował go uczciwie”. 

Nie oczekują natychmiastowych rezultatów

Wszystko byłoby prostsze, gdyby można było osiągnąć w życiu wszystko, naciskając jedynie odpowiedni przycisk. Tak się jednak nie dzieje. Rozwój osobisty dokonuje się raczej w żółwim tempie niż z prędkością światła. Oczekiwanie natychmiastowych rezultatów prowadzi tylko do rozczarowania. Silni psychicznie ludzie wiedzą, że prawdziwa zmiana wymaga czasu i są gotowi ciężko pracować, by zobaczyć rezultaty.

Informacje o Autorze

Jestem psychologiem, psychoterapeutą - pasjonatem wiedzy psychologicznej na temat skutecznych metod leczenia trudności psychicznych i samorozwoju. Zajmuję się terapią indywidualną i grupową, poradnictwem psychologicznym. W 2013r. obroniłam doktorat w IPiN w Warszawie: "Dynamika grupy a zmiany charakterystyk indywidualnych w grupie osób z zaburzeniami odżywiania się leczonych w oddziale całodobowym w Klinice Nerwic IPIN w Warszawie". Jestem absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunek Psychologia oraz podyplomowych studiów Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie. Obecnie pracuje również w Klinice Nerwic w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88