7 dni w tygodniu

Infolinia 799 399 499

HomeBlogDepresja i jej leczenie – kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa?
Depresja i jej leczenie - kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Depresja i jej leczenie – kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Długotrwały stres, problemy w pracy, konflikty z najbliższymi – te trudności mogą dość szybko doprowadzić do sytuacji, gdy przestajemy radzić sobie w życiu. Następnym etapem jest obniżony nastrój, smutek, płaczliwość i niechęć do życia. Pojawia się pytanie, czy mamy już do czynienia z depresją. Jeśli tak, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać: do psychologa czy do psychiatry? Czy wizyta u lekarza psychiatry, której tak wielu (niesłusznie) się obawia jest zawsze koniecznością?

Psycholog – pierwsza pomoc w życiowych zmartwieniach

Nie zawsze obniżony nastrój oznacza depresję. Czasami jest to jedynie naturalna konsekwencja problemów życiowych, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Jeśli gorszy nastrój nie utrudnia ci codziennego funkcjonowania i nie zauważasz żadnych innych niepokojących objawów takich jak poważne trudności z koncentracją, zaburzenia snu czy bóle psychosomatyczne, warto zgłosić się do psychologa. Specjalista nauczy cię nowych strategii radzenia sobie z problemami, doradzi jak rozwiązać konflikty z bliskimi lub współpracownikami, pokaże jak radzić sobie z codziennym stresem. Jeżeli nie potrafisz właściwie ocenić czy twój zły nastrój nie świadczy o początkach depresji, wizyta u psychologa również będzie dobrym pomysłem. Specjalista oceni twój stan i w razie podejrzenia depresji skieruje cię do psychiatry.

Psychiatra – konieczny zawsze, gdy potrzebna jest farmakoterapia

Psychiatra to lekarz, do którego należy zgłosić się zawsze, kiedy codzienne dolegliwości związane ze złym nastrojem utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli brakuje nam siły do życia, odczuwamy wielki niepokój i lęk (często nieuzasadniony), mamy problemy z koncentracją i ze snem, należy umówić się na wizytę u psychiatry. Taka wizyta jest absolutną koniecznością, jeżeli zauważymy u siebie myśli samobójcze! W takiej sytuacji nie powinniśmy wahać się ani chwili! Psychiatra jako jedyny specjalista od zdrowia psychicznego ma możliwość przepisania leków czy wystawienia zwolnienia lekarskiego. Nie należy bać się farmakoterapii. Współczesne leki antydepresyjne nie mają już tak wielu skutków ubocznych, jak preparaty sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Nie mają również właściwości uzależniających, dlatego nie musisz martwić się, gdy lekarz zaleci ich zażywanie przez dłuższy czas. Pamiętaj, że psychiatra może zaproponować psychoterapię jako dodatkową, uzupełniającą formę leczenia dla farmakoterapii.

Łączenie obu form leczenia depresji (farmakoterapii i psychoterapii)  w większości przypadków przynosi najlepsze efekty.

Informacje o Autorze

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl świadczy usługi z zakresu leczenia depresji, zaburzeń odżywiania się, zaburzeń nerwicowych i lękowych, zaburzeń seksualnych, uzależnień, zaburzeń psychotycznych, zaburzeń osobowości, zaburzeń snu. Pomagamy w budowaniu związku/miłości, bliskich relacji, a także w rozwoju Twojego potencjału.
Naszym celem jest stworzenie wszechstronnej pomocy dla pacjentów. Tworzymy zespół składający się z specjalistów (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, endokrynolog, neurolog, dietetyk). Zapewniamy najwyższą jakoś usług i gwarantujemy wykwalifikowany personel.

Zapraszamy do umówienia wizyty w PsychoMedic.pl.

UMÓW SIĘ ONLINE NA WIZYTĘ LUB ZADZWOŃ 22 253 88 88